Hlavným zámerom organizácie V.I.A.C. je prispievať k osobnostnému rastu mladých ľudí, aby z nich vyrastali mladí ľudia, ktorí budú v sebe spájať charakter, pozitívne hodnoty a angažovanosť v prospech druhých v rámci nášho regiónu aj celého Slovenska. Pomáha mladým ľuďom cez rôzne aktivity (workshopy, zážitkové programy, programy neformálneho vzdelávania, inšpiratívne aktivity, dobrovoľníctvo) budovať pozitívny vzťah k sebe aj k druhým, aby našli svoje miesto vo svete, objavili svoje osobné poslanie.
Cieľom projektu Bezpečná sieť je naučiť mladých ľudí rozlišovať informácie, ktoré sa objavujú online a uvedomovať si dopad toho, čo v online svete šíria a vytvorienie zážitkového programu, ktorý im pomôže uvedomiť si reálnu hrozbu dezinformácií a rozvinie u nich kritické myslenie vo vzťahu k informáciám v online priestore.
„V projekte sa zameriame na žiakov koncových ročníkov ZŠ alebo študentov SŠ. Vytvoríme preventívny zážitkový program Bona Via, ktorý sa bude skladať z larpu, ktorý je už vytvorený a zo série nadväzujúcich aktivít, ktoré budeme po realizácii larpu realizovať v školách pre upevnenie a prehĺbenie zručností a postojov študentov. Na larp bude nadväzovať 10 aktivít, ktoré budeme realizovať približne 1x za 2 týždne s jednotlivými triedami. Program potom zrealizujeme celkovo v 8 triedach ZŠ a SŠ, zapojených bude približne 200 študentov. Vzniknú aj dotazníky merania postojov, ktoré odmerajú postoje študentov k dezinformáciám pred vstupom do programu a na jeho konci,“ priblížila Romana Michaela Michalíková, koordinátorka projektu.
Ide o hodnotové a charakterové vzdelávanie, ktoré sa zameriava na preventívne programy v témach, ktorými mladí ľudia žijú, s primárnym cieľom ukázať im zážitkovo dôsledky sociálnopatologických javov. Jednou z týchto oblastí, ktorá je pre mladých zásadná, je práve online svet, pretože internet umožňuje šírenie informácií rýchlejšie a vo väčšom rozsahu než akékoľvek iné médiá.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže pomocou zážitkových hier pri vzdelávaní mladých ľudí, ktorí sú oveľa viac zraniteľní voči falošným správam a konšpiračným teóriám. Je dôležité vytvárať preventívne programy nielen pre mladých ľudí ako formu vzdelávania pred šírením dezinformácií.