V ďalšej sérii Akadémie virtuálneho Slovenska, ktorú pripravujeme spolu s internetovou poradňou a linkou dôvery pre mladých IPčko, sa venujeme mentálnej bezpečnosti a zdraviu na internete.
V tejto sérii si prejdeme nástrahy sociálnych sietí, online zoznamiek, povieme si o bezpečnej komunikácii cez mobily ale aj o darknete a jeho nástrahách.
Séria je určená pre mladých ľudí, pre rodičov aj vychovávateľov, či učiteľov.
Všetci chceme žiť v bezpečnom reálnom svete a komunikovať a taktiež aktívne žiť vo svete virtuálnom, ktorý chceme mať taktiež pod kontrolou a byť ubezpečení, že nám nič nehrozí.
Preto pozorne sledujte nasledujúcu sériu a všetky tipy a dobré rady posúvajte ďalej.
- [028] Pozor na virtuálnych predátorov! Grooming je nebezpečný
- [027] Ako nešíriť falošné správy
- [026] S OnlyFans sa nezahrávaj
- [025] je OK zoznamovať sa s priateľmi virtuálne
- [024] Ako zvládnuť Instagram a nezblázniť sa
- [023] Som herný online závislák? Otestuj sa!
- [022] Dark web – tajné a temné zákutia internetu
- [021] 4 rady, ako zrušiť útočníka, ktorý ťa tajne nahráva cez tvoj mobil
[028] Pozor na virtuálnych predátorov! Grooming je nebezpečný
pridané: 13.12.2023
Čo je grooming?
Grooming je činnosť, pri ktorej sa niekto spriatelí s dieťaťom alebo mladistvým, aby získal jeho dôveru za zámerom sexuálneho obťažovania až vydierania.
Praktiky na náhodné online zoznamovanie sa sú veľmi jednoduché a predsa si mnoho rodičov myslí, že nefungujú. Lenže opak je pravdou.
Predátor väčšinou dlhodobo získava priazeň svojej obete. Vystupuje ako virtuálny priateľ s vážnym záujmom o „nového kamaráta či kamarátku“. Radí do života, chváli, podporuje, zalieča sa…
Útok potom príde nečakane:
- navrhne stretnutie za účelom ďalších rád,
- ponúkne zaujímavú brigádu,
- ponúkne photoshooting pre modelingovú agentúru,
- navrhne zoznámenie sa s vplyvnými ľuďmi v brandži a tak ďalej, lákavých spôsobov je veľa.
Grooming je však možné predvídať, odhaľovať a eliminovať.
Ak si dieťa alebo tínedžer:
- pozri si pravidlá pre zoznamky vo videu AVS 05[025] – Je OK zoznamovať s priateľmi virtuálne? treba vedieť, aby si nepadol do pasce,
- nikdy nikomu nedávaj žiadne citlivé fotky či videá
- ak máš novú virtuálnu známosť, pozri sa akých má online priateľov, čo robí – sedí to, čo by si čakal alebo sú tí známi iba náhodní bez ladu a skladu?
- chce od teba nová známosť niečo neobvyklé?
- a najmä – ak ťa niekam pozýva na stretnutie a skutočne tam chceš ísť, daj vedieť rodičom a/alebo kamarátom kam ideš alebo si ich aj zober so sebou
- najmä nechoď na miesto, kde ti nikto ľahko nepomôže… lebo nechceš byť správou v policajných novinách… že tebe sa to nestane? To si vraveli aj tí druhí…
Ak ste rodič, sledujte tieto príznaky:
- tajnosti ohľadom aktivít v online svete,
- (časté) používanie internetu v noci,
- navštevovanie zvláštnych nových miest na stretnutie s kamošmi,
- nezáujem o ďalšie koníčky či voľnočasové aktivity,
- nové veci, ktoré si zo svojho vreckového dieťa nemohlo kúpiť,
- odťažité správanie,
- existencia neznámych starších priateľov alebo priateliek…
Čo urobiť, aby ste ako rodič zvýšili bezpečnosť dieťaťa resp. tínedžera?
- pravidlá pre zoznamky sme už preberali vo videu AVS 05[025] – Je OK zoznamovať sa s priateľmi virtuálne?, ale s rozumom – ak ste nevideli, pozrite si ho,
- zabezpečte zariadenia v domácnosti rodičovskými ochrannými prvkami,
- ak máte spustené zariadenia na zdieľanie polohy, prekontrolujte si, či nie je do okruhu vašej rodiny pridaný aj niekto iný,
- pravidelne sa s deťmi rozprávajte o nástrahách internetu a uistite ich, že sa môžu na vás kedykoľvek obrátiť s prosbou o pomoc,
- snažte sa riešiť akýkoľvek problém pokojne, aby ste nestratili dôveru,
- pomoc vždy existujte – skúste si dopredu plánovať potrebné kroky, ak by sa niečo udialo, poraďte sa s odborníkmi alebo aspoň dobrými priateľmi, ich pohľad bude menej zaujatý a vynervovaný,
- nepanikárte ani v prípade, že vám dieťa povie, že ho niekto obťažuje – pýtajte sa a zamyslite sa, čo robiť.
Nepodceňujte grooming! Pre dieťa v raste a mentálnom vývoji to môže mať fatálne následky na jeho porozumenie svetu či názory a môže viesť až k zmene osobnosti.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a vyberaj si, s kým a kde sa budeš stretávať vo virtuálnom priestore.
[027] Ako nešíriť falošné správy
pridané: 29.11.2023
Falošné správy, alebo ako sa moderne hovorí „fake news“ nie sú novinkou v komunikácii či verejnom priestore. Stáročia používali rôzne skupiny „nepravdivé či skreslené informácie“ na oklamanie druhej strany – nepriateľa, politického soka, obchodného partnera a podobne.
Neriešime teda novinku.
Príchodom a rozvojom technológií a hlavne inteligentných telefónov sa tento typ „ovplyvňovania“ stal viac nebezpečným.
Čo sú falošné správy a prečo vznikajú?
Falošné správy, tzv. fake news, sú informácie, fotografie alebo videá, ktoré sú vymyslené, alebo ktoré sú upravené z reálnych podkladov a nezakladajú sa na pravde. Vznikajú na pomýlenie, odvedenie pozornosti, oklamanie a manipulovanie. Používajú sa napr. ako obchodné praktiky, aby oklamali kupujúceho alebo na zmätenie skupiny ľudí či dokonca celej spoločnosti a zmanipulovanie názorov. Či už v prospech jednotlivcov alebo napr. politických strán.
Ako vyzerajú „dobré“ fake news?
- Znejú reálne.
- Šokujú.
- Šíria sa ako požiar.
- V správach je často použitá známa osobnosť.
- Za tému majú spravidla niečo citlivé:
- Zvyknú informovať o praktikách, ktoré používajú „iba“ elity a teraz už môžu všetci.
- Odhaľujú nadprirodzené udalosti.
- Odhaľujú konšpirácie, najmä konšpirácie „mocných“.
- Informujú o teroristických činoch.
- Zvyknú mať zlú gramatiku.
- Odkazujú na stránku, ktorá vznikla včera resp. nedávno (veď niekto mal super nápad včera a dnes sa už o tom hovorí všade).
- Nemajú skutočný zdroj alebo autora – buď sa nedopátraš, kto správu zverejnil ako prvý alebo ani odkiaľ skutočne sú použité „fakty“.
- Znejú až príliš dôveryhodne v štýle „veď si to dávno vedel…“.
Falošné správy nemusia mať všetky charakteristiky, ale spravidla majú niektoré z vyššie vymenovaných.
Ako sa chrániť pred falošnými správami?
- Správy, ktoré majú vyššie spomenuté príznaky je potrebné overiť predtým, ako im veríš alebo ich budeš ďalej šíriť.
- Overme si:
- Kto ešte tvrdí niečo podobné?
- Publikovali ich aj známe konšpiračné miesta? (ich zoznam nájdeš napr. na konspiratori.sk, alebo na FB Polície SR venovanej Hoaxom s názvom Hoaxy a podvody – Polícia SR.
- Sú fotky podvrhnuté z inakade a zneužité alebo sú pravé? Pravosť a zdroj fotografií je možné overiť napr. aj na: images.google.com alebo com.
- Prečítaj si komentáre pod správou. Uverili jej viacerí? Alebo ju už odhalili ako falošnú? Podporuje ju nejaký hejter?
- Kto správu publikoval? Odkiaľ prišla? Veríš tejto osobe alebo je to niekto neznámy? Môže mať z toho prospech alebo je to „nevedko“, čo sa zabáva?
- Používajú informácie zo správy napr. niektoré politické strany? Prečo, čo z toho majú? Nemajú namiesto toho zlepšovať fungovanie štátu? Neblížia sa náhodou voľby alebo nebola odhalená nejaká štátna kauza?
- Overme si:
Hlavná informácia:
Ver zdravému rozumu – to pomáha najčastejšie. Skratky v živote, podnikaní, či vedomostiach vedú k vytúženému cieľu iba veľmi zriedka.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[026] S OnlyFans sa nezahrávaj
pridané: 8.11.2023
Služba OnlyFans je naozaj len pre dospelých. Žiaľ… účty v nej majú aj deti. Možno práve tie vaše. Netreba však panikáriť a aj tu sa obozretnosť a zodpovednosť vyplatí.
OnlyFans je sociálna sieť, ktorá vznikla v Anglicku a jej pôvodným zámerom bolo ponúkať platený obsah rôznych umelcov, spíkrov, influencerov, ale aj striktne politický obsah. Tento zámer ostal, no veľmi rýchlo sa k nemu pridal aj platený sexuálny až pornografický obsah. Tvorcovia platformy ho ale necenzurujú, keďže nie je voľne prístupný a dá sa sledovať až po zaplatení poplatkov.
Čo je potrebné vedieť o OnlyFans?
- Je to sieť s obsahom pre dospelých. Od zábavného a zaujímavého, cez politické názory až po sexuálny obsah.
- Vytvorenie konta je naozaj jednoduché a zvládne to aj tínedžer.
- Obmedzenie na 18 rokov je len formálne.
- Kontrola platobných kariet tu neexistuje. Preto pozor na odchádzajúce platby z vášho účtu.
- Tvorba obsahu je overovaná viacerými prvkami, čo čiastočne obmedzuje, aby to robil ktokoľvek.
- Keďže na OnlyFans sa dá naozaj slušne zarobiť, táto sieť je pre mladých ako med pre včely – čiže… budú hľadať spôsoby, ako tam zarábať.
Niečo pre rodičov. Ako riešiť problémy s OnlyFans?
- Aj tu platí pravidlo: „Ak sa vaše deti správajú zvláštne – niečo sa deje!“
- Ak zistíte, že dieťa je na OnlyFans, rozprávajte sa s ním. Možno len sleduje obľúbeného influencera.
- Ak nechce povedať, čo sleduje, zamyká sa v izbe, prípadne zatajuje históriu v telefóne, je čas na vašu pozornosť a vážny rozhovor.
- OnlyFans nie je platforma pre deti a tínedžerov! Videá, fotografie či rôzne sexuálne praktiky, ktoré tam nájdete, môžu byť „silná káva“ aj pre dospelých. Preto nikdy nepodceňujte situáciu. Intímny život máte dieťaťu objasniť vy, nie „diva z Arábie“.
- Vysvetlite deťom, že internet si všetok obsah necháva a je dostupný všade! Čo znamená, že ak tam nahrajú nevhodné fotografie alebo videá, ktoré ich môžu v budúcnosti kompromitovať, určite si ich niekto stiahne, uloží, prepošle… Toto pravidlo im opakujte dookola a dookola.
- Ak sa dieťaťu už udialo na OnlyFans niečo zlé, stojte pri ňom a snažte sa mu pomôcť. Buďte jeho ochranca, nie jeho sudca.
Ak si mladý a OnlyFans je pre teba cool, čoho sa vyvarovať?
- Opäť a znova – je to platforma pre dospelých. Jej obsah môže vyzerať zábavne, no vie na tebe zanechať škaredé stopy. Možno ho ani nepochopíš, ale stopa zostane! Najmä sexuálne praktiky vyzerajú v skutočnosti inak, ako ich prezentujú rôzne videá.
- Ak chceš mať prehľad o politike či vážnych témach, OnlyFans ti ho jednoznačne nedá! Len ti predstaví názor určitej skupiny, no ten môže byť celkom nesprávny či úplne scestný. Z rôznych dôvodov. Niekedy dosť zvrátených.
- Nie každý na OnlyFans je tvoj priateľ. Nájde sa tam aj krutá spodina – vrahovia, násilníci, kriminálnici. Never preto všetkému, čo tam vidíš – o všetkom rozmýšľaj, najmä nad vecami, ktoré ťa až prehnane nadchnú či vyvolajú hnev.
- Ak máš za niečo platiť, zamysli sa, či to za to naozaj stojí. Podporíš tým dobrú myšlienku alebo len aktuálny záchvat záujmu, ktorý o 5 minút pominie?
Túto sériu pripravujeme spolu s IPečkom – internetovou poradňou pre mladých ľudí. Ak chceš vedieť viac, navštív ich web: www.ipcko.sk, alebo si pozri kampaň a influencerov na www.stalosato.sk.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[025] Je OK zoznamovať sa s priateľmi virtuálne
pridané: 1.11.2023
Je dobré zoznamovať sa virtuálne?
Virtuálny svet sa stáva čoraz viac reálnym. Celý deň pracujeme na počítačoch, komunikujeme s ľuďmi naprieč kontinentmi, vieme si objednať jedlo, lístky do kina, letenky… pozeráme koncert z pohodlia domova, sme zvyknutí komunikovať cez e-maily, apky, čety.
Preto je bežné, že si cez rôzne platformy hľadáme priateľov aj v tomto svete. A to už od malička. Existuje na to mnoho aplikácií. Badoo a Tinder sú jedny z najrozšírenejších. Povedzme si o nich niečo.
Badoo
Je to sociálne sieť, ktorá je zameraná na zoznamovanie a komunikáciu. V roku 2006 ju založil ruský podnikateľ Andrej Andrejev. Je to ale celosvetová sieť a má sídla na Cypre, v Spojenom Kráľovstve a taktiež v Spojených Štátoch. Na sieť je možné prihlásiť sa viacerými spôsobmi. Cez Gmail účet, cez Facebook profil, alebo vytvorením nového účtu. Sieť tak veľmi uľahčuje vstup.
Tinder
Je to aplikácia ktorá beží na androidoch aj Apple zariadeniach. Vznikla v roku 2012. Sama o sebe tvrdí, že je najobľúbenejšou zoznamkou na svete. Po vytvorení profilu pomáha táto aplikácia nachádzať „zhodu“ s inými členmi tejto komunity pre zoznámenie a komunikáciu. Táto aplikácia ponúka viacero úrovní členstva – momentálne sú to Plus, Gold a Platinum. Podľa úrovne členstva má účastník uvoľnené rôzne funkcionality aplikácie.
Dnes je naozaj bežné komunikovať a žiť vzťahy vo virtuálnom svete.
Ale aj tu buďme ostražití, stanovme si kritériá a počúvajme varovné signály.
Na čo si dať pozor a čo nezanedbať pri hľadaní priateľov cez internet
- Či si starší alebo mladší, daj si pozor, s kým sa zoznamuješ. Neponáhľaj sa. Dôsledne si over identitu druhej strany.
- Zisti, či profil nového kamoša je OK. Aplikácie dbajú na to, aby boli profilové fotky pravé. Ak je profil OK, apka mu pridelí overenie formou rôznych grafík – napríklad zelené véčko. Aj to pomôže pri odhalení podvodníkov.
- Ak sa necítiš v pohode s novým kamošom, ukonč komunikáciu. Aplikácia ti dáva aj možnosť ukončiť komunikáciu, ak sa v nej necítiš komfortne.
- Zdieľaj profil len so svojimi kamošmi. Možnosť obmedzenia profilu alebo časti jeho obsahu len pre kamošov tu máme od čias Facebooku – možno zastaralé, ale overené. Ak nechceš zdieľať svoje súkromné veci s celým svetom, tak to jednoducho využi.
- Dodržuj pravidlá pri osobnom stretnutí. Ak sa chceš stretnúť s „novým“ kamošom naživo, tak určite cez deň, na overenom a známom mieste, kde sa cítiš bezpečne a vieš odtiaľ aj bezpečne odísť.
- Nikdy neposielaj nič hodnotné niekomu, koho nepoznáš. Ak máš kontakt na inom kontinente a požiada ťa o pomoc – NIKDY neposielaj peniaze, doklady, intímne fotografie či osobné údaje na tak veľkú vzdialenosť. V inom štáte? Na inom kontinente? Tam toho veľa nevyriešiš! A prax ukazuje, že väčšinou ide o podvod. S falošnými fotkami či údajmi to ide na internete ľahko.
- Nikdy nezdieľaj informácie v reálnom čase o tom, kde sa nachádzaš. Nikdy nezdieľaj informácie o svojej aktuálnej polohe či bydlisku. Ako hovorí každá bezpečnostná príručka – fotografie z dovolenky idú na sociálne siete vždy PO dovolenke, keď už si doma. Prečo? Lebo zlodeji. Ahá, nie si doma? Super! Pre nich…
A na záver – ver svojmu inštinktu – ak máš zlý pocit z komunikácie s „novým priateľom“, jednoducho ju ukonči alebo na nejaký čas zastav. Dobrý človek nemá problém porozumieť potrebám svojho priateľa. Ten zlý na to nemá čas a začne na teba tlačiť a tlačiť a rýchlo sa vyfarbí. Tak sa nad tým zamysli.
Túto sériu pripravujeme spolu s IPečkom – internetovou poradňou pre mladých ľudí. Ak chceš vedieť viac, navštív ich web: www.ipcko.sk, alebo si pozri kampaň a influencerov na www.stalosato.sk.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[024] Ako zvládnuť Instagram a nezblázniť sa
pridané: 25.10.2023
Podľa štatistík v roku 2022 aktívne využívalo Instagram takmer 1,5 miliardy používateľov. Preto je táto sieť fenoménom a mladí ľudia chcú byť in.
Povedzme si niekoľko rád, ako aj túto sieť zvládať tak, aby slúžila ona nám a nie my jej.
Na začiatok pár pravidiel – už sme ich spomínali, ale opakovanie je matkou múdrosti:
- Fotografie s popisom polohy – umiestňujte zásadne až po ukončení aktivity. Nedávajte zlodejom pozvánku do vášho bytu
- Live stream – živé vysielanie – zapínajte len pre okruh vašich známych. Keďže vysielate naživo, je to úplná informácia, že v čase vysielania ste niekde… a nie inde.
- Platby – aj v Instagrame je možné niečo kupovať a predávať – dajte si pozor na svoje platobné údaje a platby potvrdzujte s iným zariadením.
- Influenceri – áno – fenomén dneška, ale premyslite si, či to čo vidíte je realita alebo dobre nastavená fotomontáž či strihnuté video.
Ak ste rodičia:
- rozprávajte s deťmi o ich idoloch, nech viete, čo sa im páči
- pozrite si základné informácie o influenceroch a diskutujte s deťmi o ich pozitívach a negatívach
- choďte do hĺbky a ukážte deťom viac informácií na témy, ktoré im influencer „tlačí“ do hlavy, učte ich pýtať sa a budovať si vlastný názor
- neodsudzujte iných preto, že sa obliekajú a rozprávajú inak ako vy – je to možno štýl doby, štýl vašich detí alebo niečoho, čo vôbec nepoznáte
A niečo pre teba:
- Tak, ako sa vo filmoch vytvára umelá krása, rovnako funguje aj Instagram. Krása jednoducho predáva. No pamätaj, že nie je zlato všetko, čo sa blyští.
- Vytvor si vlastný názor na to, čo sleduješ, nechoď len s davom – ak sa ti niečo páči, skús si vymenovať plusy, následne mínusy a sám dospej k záveru.
- Daj prístup k sebe iba po riadnom zvážení. Vysoké čísla na internete ti v reálnom živote veľmi nepomôžu. Ale nebezpečný môže byť aj jeden zlý follower. Priateľstvo potvrď len tomu, koho poznáš.
- Platby na Instagrame sú veeeeľmi rýchle a peniaze sa veľmi ťažko získavajú späť… ak vôbec. Pred platbou sa poriadne zamysli, či ti nehrozí nejaký podvod.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[023] Som herný online závislák? Otestuj sa!
pridané: 18.10.2023
Hranie online hier je dnes bežnou súčasťou relaxu. Existujú medzinárodné súťaže aj majstrovstvá sveta. Víťazi získavajú veľmi zaujímavé ceny. Priemysel s týmto odvetvím rastie a rozvíja sa. Ale zároveň môže byť aj zákerným a človeka stiahnuť až na mizinu.
Keď si závislý na hraní hier tak, že ťa nič nebaví, nechceš nič iné robiť iba hrať hry, daj si pozor, môžeš byť závislý na hraní hier.
Ak si hráč, nastav si niektoré pravidlá, ktoré ti pomôžu mať veci a svoje správanie pod kontrolou:
- začnite tým, že si spravíš harmonogram na deň/ týždeň, kde budeš mať presne určený čas na hranie hier a čas na iné, ideálne offline aktivity,
- v rámci toho si stanov presné časy dňa, kedy si úplne offline (t.j. mimo internet),
- ak si ochotný za hry platiť, nastav si presný mesačný finančný limit, ktorý chceš použiť na hranie hier a dodrž ho,
- skús si aktívne nájsť koníček v reálnom offline svete alebo nejakú novú aktivitu či vedomosť, ktorú sa pokúsiš naučiť,
- ak chceš skončiť s hraním hier, tak nie okamžite – je to náročné a väčšinou to nezaberá; hranie hier samo o sebe nie je zlé, a napr. logické hry rozvíjajú mozog a akčné zase motoriku a postreh, ale musí byť pod kontrolou.
Ak ste rodičia, tu je niekoľko tipov:
- ak ste postrehli, že vaše dieťa stráca záujem o školu a svoj rozvoj, majte sa na pozore a pýtajte sa. Sledujte jeho čas strávený za počítačom či mobilom. Deti vnímajú čas inak a ľahko sa zabúdajú.
- nastavte deťom jasné pravidlá pre používanie online prostriedkov. Kontrolujte či ich dodržiavajú.
- ak si deti pýtajú peniaze na hru, vysvetlite im hodnotu peňazí, vysvetlite im napr. čo si môžu kúpiť napríklad za 5 EUR (jedlo, kniha, oblečenie, vstup do hry…..), aby si uvedomili, čo robia. Nechajte si ich vybrať, či sa najedia alebo si kúpia nejakú truhlicu navyše. Ak im míňať dovoľujete, stanovte limit ich mesačného výdaju na hranie.
- pokiaľ dieťa ešte nemá 18 rokov, nákupy do hier robte vy resp. nastavte potvrdzovanie odoslaných platieb vami – nenechajte ich spustiteľné voľne iba klikom.
- neprestávajte diskutovať s deťmi – online svet je reálne všade, nemôžeme ho zakázať, ale je potrebné sa v ňom vedieť hýbať, aby sa nestal jediným svetom, ktorý ich zaujíma.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[022] Dark web – tajné a temné zákutia internetu
pridané: 11.10.2023
V každom akčnom filme sa hackeri pripoja na darkweb a kupujú tam zbrane, drogy, či obchodujú s kradnutým tovarom.
Čo ale tento pojem znamená?
A… čo to vlastne je?
Vysvetlime si základné pojmy:
- Surface web teda „web na povrchu“ – je verejná časť, používaná na celom svete, však zaberá asi iba 4 % internetu.
- Deep web (hlboký web) – v podstate nie je zlý, no často sa zamieňa so svojou temnou časťou. Je to miesto, kde sú uložené dáta, databázy či weby, ktoré sa z rôznych dôvodov nezobrazujú vo vyhľadávačoch.
- Dark web (temný web) – je to síce malá, ale najznámejšia časť deep webu. Je tvorená miestami, ktoré nie je možné vyhľadať štandardným spôsobom – je k tomu potrebný špecifický softvér.
Vstupovať do hlbších častí internetu nie je trestné, ale musíme vedieť, že „zlí“ chlapci tam naozaj sú a môžu nám ublížiť. Virtuálne, ale aj reálne.
Chrániť seba aj svojich blízkych môžeme aj tým, že budeme spoločne o týchto častiach internetu rozprávať. Ako rodičia vysvetlíme deťom, že sa na nás môžu vždy obrátiť, pokiaľ objavia niečo nekalé.
Ako deti vieme, že ak sa niečo deje, tak rodičia sú pre nás oporou.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
[021] 4 rady, ako zrušiť útočníka, ktorý ťa tajne nahráva cez tvoj mobil
pridané: 4.10.2023
Ovládanie mobilných zariadení na diaľku už dávno nie je výmysel.
Šikovní podvodníci takto získavajú údaje od tisícov obetí. Následne obete rôzne vydierajú, alebo požadujú výkupné za ukradnutý obsah, alebo získané dáta.
Novinkou už nie je ani ovládanie kamery, či mikrofónu v telefónoch. A o tom je ďalší diel Akadémie virtuálneho Slovenska.
V sérii, ktorú pripravujeme spolu s IPčkom – internetovou poradňou pre mladých, sme sa pozreli na to, ako sa môžeme pred takýmito nechcenými útokmi brániť.
Povieme si, čo robiť, aby sme boli v bezpečí a čo nerobiť, aby sme sa nestali ľahkou obeťou.
Tipy, ako sa čo najviac chrániť:
- nikdy neklikaj na odkazy, ktoré nepoznáš
- sleduj svoje zariadenia – pokiaľ zistíš, že sa deje niečo nezvyčajné, informuj blízkych, alebo odborníkov
- používaj aj v telefóne antivírus
- vypni si kameru
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.