Kľúčovým poslaním Krajskej knižnice v Žiline je zabezpečovať všetkým demografickým skupinám obyvateľstva neobmedzený prístup ku kultúrnemu dedičstvu a informáciám. Svojou činnosťou knižnica podporuje formovanie osobnej, národnej, kultúrnej a duchovnej identity občanov.
Hlavným cieľom projektu Seniori programujú v Krajskej knižnici v Žiline je ďalej rozvíjať knižnicu ako miesto poskytujúce vzdelávanie a informačné zázemie. Knižnica je aj priestor pre inšpirovanie k získaniu potrebných digitálnych zručností v období Industry 4.0 a pochopeniu získaných informácií v emočnej stabilite a zdravom sebavedomí všetkých skupín obyvateľov.
Bude miestom kde občan môže prísť kedykoľvek a bude mu poskytnutá pomoc v oblastiach, v ktorých knižnica poskytuje vzdelávanie, t.j. bude poskytovaná aj individuálna podpora používateľom.
„Mnohí ľudia označujú vek po 60 ako jedno z najkrajších období svojho života – pominú všedné dennodenné stresy, človek sa môže naplno tešiť zo svojej rodiny a robiť veci, na ktoré predtým nemal čas. Je však i mnoho takých, ktorým tento vek šťastie nepriniesol. Opúšťajú prácu, ktorá bola pre nich naplnením, alebo do života odprevádzajú deti, ktoré sa boli zmyslom ich života. Veľmi ťažko sa vyrovnávajú s novou situáciou, prispôsobujú sa novým podmienkam, odpovedajú na nové výzvy či hľadajú nové kontakty, ktoré sa odchodom do dôchodku popretŕhali. Ľudia začínajú mať pocit osamelosti, zbytočnosti, nedostatku príležitostí k sebarealizácii,“ povedala Anna Berthotyová, koordinátorka projektu.
Nikto nemôže v súčasnosti uprieť prvenstvo internetu v procese získavania informácií. Internet neponúka len obrovské množstvo informácií, ale čím ďalej tým viac vytláča bezprostrednú medziľudskú komunikáciu. O to viac občania, ktorí boli zvyknutí na klasické média a dorozumievanie sa medzi ľuďmi, majú pocit exklúzie.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže seniorom získať nové vedomosti, ale aj priestor, kde môžu vytvárať nové priateľstvá a skúšať svoje nové vedomosti v bezpečnom prostredí knižnice.