Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Poslaním Slovenskej debatnej asociácie je rozvíjať kritické myslenie, otvorenú spoločnosť a aktívne občianstvo mladých ľudí. Prostredníctvom inovatívnych súťažných aktivít učíme študentov analyzovať a formulovať argumenty, hodnotiť fakty a názory a rozlišovať medzi dôveryhodnými a nedôveryhodnými zdrojmi informácií.
Cieľom projektu Budovanie odolnosti mladých voči falošným správam je budovať odolnosť žiakov ZŠ voči dezinformáciám a konšpiráciám. Základným nástrojom budovania odolnosti bude inovatívna edukačná súťaž Olympiáda kritického myslenia, skrz ktorú žiaci zábavným spôsobom nadobudnú zručnosti overovania informácií v online priestore.
„Súťažný aspekt projektu bude sprevádzaný online metodickou podporou pre žiakov aj učiteľov vo forme interaktívnych e-learning kurzov. E-learning platforma bude gamifikovaná a utilizuje AI na zvýšenie interaktivity, vďaka čomu bude atraktívnejšia pre mladých ľudí. V neposlednom rade bude zabezpečený široký dosah súťaže aj e-learingu skrz pútavú kampaň vo forme “reels”, ktorých cieľom bude nielen zvýšiť povedomie o OKM, ale taktiež zmeniť správanie mladých na sociálnych sieťach v súlade s princípmi behaviorálnych intervencií. Synergia týchto troch pilierov vyústi v holistický program pre žiakov, ktorí si od mladého veku osvoja zodpovedné návyky pri pohybovaní sa v informačnom priestore internetovej doby,“ uviedol Ondrej Schütz, koordinátor projektu.
Napriek rozsiahlemu problému s falošnými správami si len 16% mladých overuje informácie z médií vždy alebo takmer vždy. Jednou z príčin je nedostatočný dôraz na mediálnu gramotnosť vo vzdelávaní – až 55% slovenských žiakov sa neučilo v školách rozoznávať nedôveryhodné informácie.
Olympiáda kritického myslenia je podložené na výskumoch, ktoré ukazujú, že najefektívnejší spôsob budovania odolnosti voči dezinformáciám je prevencia skrz edukačné intervencie, nie debunking a reaktívny prístup. Avšak dnešní žiaci sa začínajú pohybovať v priestore sociálnych sietí, ktorý je presaturovaný falošnými správami, už od omnoho skoršieho veku.
Vďaka podpore z Fondu SK-NIC pomôže edukačná hra pri vzdelávaní mladých ľudí – skupiny, ktorá je oveľa zraniteľnejšia voči falošným správam a konšpiráciám. Je dôležité vytvárať preventívne vzdelávacie programy, ktoré pomáhajú chrániť nielen mladých pred šírením dezinformácií.