Hranie online hier je dnes bežnou súčasťou relaxu. Existujú medzinárodné súťaže aj majstrovstvá sveta. Víťazi získavajú veľmi zaujímavé ceny. Priemysel s týmto odvetvím rastie a rozvíja sa. Ale zároveň môže byť aj zákerným a človeka stiahnuť až na mizinu.
Keď si závislý na hraní hier tak, že ťa nič nebaví, nechceš nič iné robiť iba hrať hry, daj si pozor, môžeš byť závislý na hraní hier.
Ak si hráč, nastav si niektoré pravidlá, ktoré ti pomôžu mať veci a svoje správanie pod kontrolou:
- začnite tým, že si spravíš harmonogram na deň/ týždeň, kde budeš mať presne určený čas na hranie hier a čas na iné, ideálne offline aktivity,
- v rámci toho si stanov presné časy dňa, kedy si úplne offline (t.j. mimo internet),
- ak si ochotný za hry platiť, nastav si presný mesačný finančný limit, ktorý chceš použiť na hranie hier a dodrž ho,
- skús si aktívne nájsť koníček v reálnom offline svete alebo nejakú novú aktivitu či vedomosť, ktorú sa pokúsiš naučiť,
- ak chceš skončiť s hraním hier, tak nie okamžite – je to náročné a väčšinou to nezaberá; hranie hier samo o sebe nie je zlé, a napr. logické hry rozvíjajú mozog a akčné zase motoriku a postreh, ale musí byť pod kontrolou.
Ak ste rodičia, tu je niekoľko tipov:
- ak ste postrehli, že vaše dieťa stráca záujem o školu a svoj rozvoj, majte sa na pozore a pýtajte sa. Sledujte jeho čas strávený za počítačom či mobilom. Deti vnímajú čas inak a ľahko sa zabúdajú.
- nastavte deťom jasné pravidlá pre používanie online prostriedkov. Kontrolujte či ich dodržiavajú.
- ak si deti pýtajú peniaze na hru, vysvetlite im hodnotu peňazí, vysvetlite im napr. čo si môžu kúpiť napríklad za 5 EUR (jedlo, kniha, oblečenie, vstup do hry…..), aby si uvedomili, čo robia. Nechajte si ich vybrať, či sa najedia alebo si kúpia nejakú truhlicu navyše. Ak im míňať dovoľujete, stanovte limit ich mesačného výdaju na hranie.
- pokiaľ dieťa ešte nemá 18 rokov, nákupy do hier robte vy resp. nastavte potvrdzovanie odoslaných platieb vami – nenechajte ich spustiteľné voľne iba klikom.
- neprestávajte diskutovať s deťmi – online svet je reálne všade, nemôžeme ho zakázať, ale je potrebné sa v ňom vedieť hýbať, aby sa nestal jediným svetom, ktorý ich zaujíma.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.