Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Letné dovolenky sú v plnom prúde a určite sa mnohým šoférom hodí mať po ruke dobrú navigáciu. Kvalitná navigácia do auta vám pomôže nielen trafiť bezpečne do cieľa, ale vás aj oboznámi s kritickými úsekmi a zdržaniami.
Aj keď veľká väčšina z nových áut už disponuje vstavaným navigačným systémom, stále tu máme možnosť použitia vlastných podkladov.
A presne na to sa zameriame v našom ďalšom článku zo série efektívneho cestovania. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých navigačných aplikácií, ktoré sa pri cestovaní oplatí vyskúšať.
Google Maps
Jednou z najpoužívanejších aplikácií na trhu s mapami pre smartfóny so systémom Android a iOS je bezplatná aplikácia Google Maps. Disponuje azda najväčšou zbierkou mapových podkladov, satelitných snímok a snímok ulíc.
zdroj: Google Maps
Okrem iného aplikácia disponuje aj aktuálnou premávkou na jednotlivých úsekoch vďaka čomu je možné na kolónu už vopred reagovať zmenou trasy.
Nespornou výhodou máp od Google je možnosť prezerania si najzaujímavejších lokalít v okolí trasy. Vďaka prístupu do databáz rôznych recenzných webov je tak možné vybrať najlepšie miesta pre potreby užívateľa a jednoducho sa jedným kliknutím nechať k nim navigovať.
Priamo v aplikácii je tiež možné zadávať recenzie tak, aby pomohli nielen užívateľovi, ale aj ostatným členom komunity.
No a napokon samozrejmosťou je stiahnutie si offline máp. Google sa navyše snaží jednu zo svojich najsťahovanejších aplikácií neustále aktualizovať o čo najpresnejšie a najdôveryhodnejšie informácie a fotky. Obrovským lákadlom je aj možnosť Street View, ktoré väčšina konkurenčných aplikácií neposkytuje.
Google Maps majú aj funkciu rozšírenej reality. V telefóne v navigácii si užívateľ môže urobiť virtuálne premietanie potrebných údajov priamo „do priestoru“ na obrazovke zariadenia. Rozšírená realita navyše funguje aj pri rozpoznávaní budov, navigovaní v aute či počas chôdze.
Sygic
Sygic je obľúbená navigácia, ktorú si užívatelia vyberajú jednak pre jej kvalitu, ale aj funkčnosť v offline režime.
Disponuje rôznymi funkciami, ktorými si najmä majitelia starších typov áut doplnia výbavu a zvýšia bezpečnosť šoférovania. K dispozícii je v obchodoch AppStore aj GooglePlay.
zdroj: Sygic
Mapy sú pravidelne aktualizované, a to minimálne dvakrát do roka. Veľkou výhodou je, že sa dajú stiahnuť priamo do mobilu a navigáciu tak využívať aj offline.
Tiež je tu hlasová navigácia a varovania o zmenách povolenej rýchlosti, rovnako ako zohľadnenie aktuálnej dopravnej situácie. Do GPS navigácie Sygic pridal aj rozpoznávanie značiek, na čo využíva umelú inteligenciu. Táto funkcia sa oplatí hlavne vtedy, ak si užívateľ chce overiť, aká je v danom úseku obmedzená rýchlosť.
V Sygic navigácii už existuje množstvo funkcií ako je napr. navigácia so živým náhľadom na cestu (Real-View) alebo čierna skrinka (Dashcam). Okrem spomenutého ponúka aj elegantný nočný režim, head-up displej, autokameru, možnosť prepojenia s CarPlay, funkciu “kokpit” a informácie o radaroch či rýchlostných kamerách.
Avšak, nie je to zadarmo. Navigácia Sygic na úvod ponúka bezplatnú sedemdňovú skúšobnú verziu. Po jej uplynutí si treba zakúpiť licenciu. V bezplatnej verzií sú k dispozícií offline mapy, bezplatné aktualizácie máp, ako aj upozornenia na rýchlostné radary.
S premium verziou užívateľ získa hlasovú navigáciu, rýchlostné upozornenia, asistenta jazdných pruhov alebo rýchlejšie cestovanie so službou Traffic.
Waze
Azda nie je šofér čo by nepoznal populárnu bezplatnú navigáciu Waze, ktorá je dostupná pre systémy Android aj iOS. Dizajnovo hravá verzia navigačného systému by sa už dala považovať za sociálnu sieť.
zdroj: Waze
Na nej si vodiči môžu vymieňať najrôznejšie poznatky z trás, či už sú to informácie o kolónach, dopravných nehodách alebo policajných hliadkach a radaroch.
Komunita okolo Waze sa rozrastá každým dňom a preto do samotných mapových podkladov neustále pribúdajú rôzne miesta záujmov, obchody, reštaurácie a mnoho iných dôležitých informácií.
Navyše, na jej rozrastaní sa môže podieľať každý registrovaný vodič, ktorý tak môže do máp vkladať informácie o dopravných situáciách, kolónach, nebezpečenstvách a pre mnohých, určite kľúčových, dopravných hliadkach.
Waze je podobne ako Google Maps možné využiť pri zrkadlení smartfónu v palubnom systéme vozidla. Waze navyše disponuje algoritmom, ktorý dokáže prispôsobovať naplánovanú trasu aktuálnej dopravnej situácii.
Zaujímavé je prepojenie aplikácie Waze s kalendárom užívateľa. Pri použití Google kalendára sa dajú presne vybrať tie kalendáre, ktoré je možné s navigáciou Waze zosynchronizovať.
Viditeľné sú ale iba tie udalosti, ktoré majú v popise zadanú adresu. Ide však o šikovnú funkciu, ktorá zjednoduší navigáciu na dané miesto bez toho, aby sa musela ručne zadávať adresa do poľa s vyhľadávaním.
Na trhu je nespočetné množstvo aplikácií, ktoré majú rôzne funkcie navigácie. Za zmienku možno ešte stojí spomenúť aj aplikácie mapy.cz, HereWeGo či TomTom.
Výber tej správnej GPS navigácie do mobilu môže byť ťažkou úlohou. Dôvod je ten, že každý šofér má iné preferencie a vyhovujú mu iné veci. Je však dobré si ich vyskúšať a zistiť, ktorá vám bude vyhovovať najviac.