Žijeme v dobe, kedy technológie napredujú raketovým tempom. To, čo sa nám kedysi zdalo ako výmysel kinematografie, je už dnes bežnou záležitosťou. Medzi takéto veci patrí rozhodne aj metaverzum.
Tento pojem sa v súčasnosti objavuje takmer všade, ale čo to vlastne je? Je to virtuálny vesmír s nekonečnými možnosťami, do ktorých môžeme uniknúť? Je to budúcnosť internetu alebo len fantazijný spôsob kategorizácie virtuálnej reality? Je to Matrix?
Metaverzum je vo všeobecnosti 3D verzia internetu a výpočtovej techniky. Ide o akúsi ďalšiu úroveň používateľského rozhrania a zážitku.
Môžeme ho definovať ako virtuálny svet, v ktorom sa ľudia môžu stretávať, komunikovať, pracovať, nakupovať alebo navštevovať kultúrne podujatia, a to všetko podobne ako v reálnom svete.
Aktuálne sa naň sústredí takmer celá technologická komunita, vrátane veľkých hráčov a snaží sa pochopiť nové možnosti, ktoré nám metaverzum môže priniesť.
Zatiaľ čo metaverzum má byť oveľa rozsiahlejšie ako videohra, zdá sa, že herný svet ju už prijal za svoju najzákladnejšiu formu.
Ako príklad si môžeme uviesť populárnu hru Fortnite, kde majú hráči osobného avatara. Môžu tak interagovať s avatarmi ostatných hráčov a zároveň zarábať virtuálnu menu na odomknutie výbavy pre svojho avatara.
zdroj: epicgames
Nie je to tak dávno, čo spoločnosť Telekom ako prvá na Slovensku vstúpila do sveta metaverza cez platformu Roblox. Vytvorila v ňom virtuálne mestečko Beatland, v ktorom nájdete napr. hudobný klub, kino a obchod.
Na budovaní metaverse sa má aktuálne záujem podieľať nielen Facebook, ale napríklad aj spoločnosť Epic Games stojaca za herným hitom Fortnite, ďalej Roblox, Nintendo alebo Microsoft, ktorý plánuje metaverse využiť pri hre Minecraft.
Spomínaná online platforma Roblox pozostáva z množstva rozličných mini hier a herných módov v 3D priestore. Umožňuje používateľom pripojiť sa do virtuálneho sveta, kde sa môžu zabávať, komunikovať, hrať sa a aj vytvárať si vlastné hry a virtuálne svety či zarábať virtuálne peniaze. Dostupná je cez akékoľvek zariadenie od smartfónov, cez počítače a herné konzoly, po VR headsety.
Metaverse v modernom ponímaní opisuje spojenie reálneho, rozšíreného a virtuálneho sveta do jednotnej reality, v ktorej môžu ľudia stelesneným spôsobom žiť plnohodnotný život, kde funguje samostatná ekonomika, nezávislá od tej v reálnom svete.
V najbližších rokoch by sme sa teda teoreticky mohli dočkať nástupcu internetu alebo jeho výrazného doplnenia ďalším smerom. Nechajme sa prekvapiť.