Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Neziskovú organizáciu Touch&Speech tvorí skupina aktívnych ľudí so zrakovým postihnutím, ktorých spojila túžba po zodpovednej a dôstojnej práci v prospech iných ľudí.
Moderné technológie napriek svojej užitočnosti často vytvárajú bariéry práve tým, ktorým by mohli najviac uľahčiť ich život. Môže za to často neprístupný design, ktorý nemyslí na skupiny používateľov so špecifickými potrebami.
Cieľom projektu Bee4Blind je priniesť novú edukačnú hru Bee4Blind, ktorá bude posilňovať aj jemnú motoriku i sluchovú percepciu jej hráčov. Jedná sa o revolučnú novinku, ktorá vo svete nemá obdobu. Na ovládanie dotykových displejov využíva virtuálnu braillovskú klávesnicu.
“Pre nevidiacich táto hra nie je neznáma, pretože ju poznajú z mechanických písacích strojov, no predsalen sa používaniu braillovskej virtuálnej klávesnici na dotykových displejoch potrebujú učiť. Predtým ešte potrebujú prekonať svoj prvotný strach z neznámeho, k čomu sa snažíme hľadať efektívne nástroje. Ak zároveň takéto nástroje dokážu zlepšovať aj ďalšie zručnosti medzi ktoré v našom prípade patrí percepcia a orientácia sluchom i jemná motorika, sú tieto nástroje naozaj veľmi užitočné a dokážu meniť ľudské životy. Vo svete nevidiacich patrí osvojovanie si týchto zručností k špecifickým vzdelávacím činnostiam, ktoré im pomáhajú nadobúdať kľúčové kompetencie potrebné na zvládanie moderných IKT,” uviedol Roman Martinovič, projektový manažér.
Svet okolo nás ovládajú moderné IKT, ktoré nie vždy svojim designom rešpektujú potreby všetkých, ktorým by mohli byť nápomocné. Typickým príkladom sú smartfóny v rukách nevidiacich. Napriek ich zle prístupným dotykovým displejom sa hľadajú cesty, ako aj tieto zariadenia efektívne používať. Jedným zo spôsobov, ktorý práve toto ľuďom so zdravotným postihnutím prináša je používanie tzv. virtuálnej braillovskej klávesnice.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže eliminovať obavy nevidiacich a slabozrakých z neznámeho a v rámci vzdelávania rozvíjajúceho kompetencie v oblasti IKT.