Prinášame vám prehľad noviniek z virtuálneho sveta a bezpečnosti na internete za obdobie 5. – 11. mája 2025.
Slováci pri online nákupoch čoraz viac využívajú digitálne peňaženky
Záľuba Slovákov nakupovať online je naďalej vysoká. Deväť z desiatich spotrebiteľov nakupuje na internete v priemere päťkrát až šesťkrát mesačne, čo prevyšuje európsky priemer.
Dominantnou platobnou metódou zostáva platobná karta, ktorú preferjú viac ako dve tretiny zákazníkov. Súčasne ale ubúda tých, ktorí manuálne zadávajú číslo karty a rastie záujem o digitálne peňaženky.
Viac sa dozviete na trend.sk…
IPčko varuje pred nebezpečným trendom medzi mladými
Občianske združenie IPčko upozorňuje na šíriaci sa nebezpečný trend SkinnyTok na sociálnych sieťach, najmä na TikToku. Tento trend podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a normalizuje nezdravú štíhlosť a správanie typické pre poruchy príjmu potravy, pričom cielia najmä na mladých ľudí do 20 rokov.
IPčko varuje, že za „motivujúcim“ obsahom sa skrýva posolstvo, že jedenie je slabosť a hlad je sila, a vyzýva ľudí, aby sa v prípade potreby obrátili na ich pracovníkov.
Prečítajte si viac na skrsi.stvr.sk…
E-podpis za pomoci mobilu zvládne na weboch ďalšia aplikácia
Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) sprístupnila pre počítače aktualizovaný softvér D.Suite, ktorý umožní elektronické podpisovanie bez čítačky čipu na doklade totožnosti. Externú čítačku pripojenú cez USB kábel alebo integrovanú v notebooku vie používateľ nahradiť mobilným zariadením s technológiou NFC. Ak je držiteľom preukazu aj s bezkontaktným čipom.
Prečítajte si viac na zive.aktuality.sk…
Poskytovanie sociálnych dávok prejde digitalizáciou
Poskytovanie sociálnych dávok má prejsť digitalizáciou. O dávky sociálneho poistenia si budú môcť ľudia požiadať elektronicky, naďalej však zostane zachovaná aj papierová forma. Ide najmä o dávky nemocenského, dôchodkového a garančného poistenia či úrazové dávky.
Viac sa dozviete na teraz.sk…
Zneužitie AI na kyberšikanu je rastúcou hrozbou pre mladých
Každý tretí stredoškolák či stredoškoláčka na Slovensku už zažili kyberšikanu. Najčastejšie ide o očierňovanie, hádky v online prostredí, ale aj zdieľanie intímneho obsahu bez súhlasu, ktorý zasiahne každého desiateho mladého človeka. Obete kyberšikany však zostávajú často nepovšimnuté – aj preto, že až tretina obetí sa so svojou skúsenosťou nikdy nikomu nezdôverí.
Prečítajte si viac na zive.aktuality.sk…