Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Mark Elliot Zuckerberg
Na strednej škole bol kapitánom šermiarskeho tímu a tiež zostavil program, ktorý umožnil digitálnu komunikáciu medzi domom jeho rodičov a zubnou ordináciou jeho otca.
Taktiež stojí za programom Synapse Media Player. Ide o prehrávač hudby, ktorý spoznáva návyky svojho používateľa – čiže využíva umelú inteligenciu a to v časoch, kedy ešte AI nezažívala taký veľký rozmach.
Študoval psychológiu a informatiku. Ako druhák nakódoval program CourseMatch, prostredníctvom ktorého sa študenti prihlasovali na semináre a zároveň videli, kam sa prihlásili ich spolužiaci.
Následne začal programovať študentský projekt Facemash, ktorý umožňoval študentom porovnávať fotografie a vyberať tak najatraktívnejších ľudí na škole. Keďže sa však Zuckerberg dostal k databáze fotografií, ktoré sa porovnávali, neoprávnene „nabúraním“ sa do univerzitného systému, administrátori mu sieť vypli.
Facemash sa často považuje za neoficiálneho predchodcu Facebooku, ale technicky ani funkčne nebol jeho priamym základom. Skôr ide o prvý krok Marka Zuckerberga do sveta sociálnych sietí, ktorý neskôr viedol k vytvoreniu TheFacebook.
Zuckerberg bol jedným z najšikovnejších programátorov na univerzite. A tak ho oslovili 3 ďalší spolužiaci, aby im pomohol rozbehnúť sociálnu sieť Harvard Connection. Spolupráca ho však prestala baviť a začal tvoriť vlastný projekt – The Facebook, pričom intenzívne spolupracoval s inými spolužiakmi Eduardom Saverinom, Dustinom Moskovitzom a Chrisom Hughesom.
Facebook sa stal extrémne populárnym, expandoval z Harvardu aj na iné vysoké a stredné školy a z 1 milióna používateľov v roku 2004 sa zrazu stalo 5,5 milióna v roku 2005. Prvým investorom do Facebooku bol Peter Thiel (investor a zakladateľ miliardových firiem, spoluzakladateľ PayPal-u). Zuckerberg nestíhal udržovať toto šialené tempo popri štúdiu a tak sa rozhodol štúdium ukončiť.
SPOR
Facebook však nemal iba šťastný štart. Na scénu vstúpili pôvodní zakladatelia Harvard Connection (dvojčatá Cameron a Tyler Winklevossovci), ktorí od Zuckerberga požadovali odškodnenie za ušlý zisk, nakoľko tvrdili, že im nápad ukradol a teda porušil zákon o duševnom vlastníctve. Situácia bola vyriešená mimosúdnym vyrovnaním.
Spoločnosť Yahoo! ponúkla v roku 2006 za kúpu Facebooku 1 miliardu dolárov. Zuckerberg to odmietol. Následne v roku 2007 kúpil 1,6% podiel Microsoft, a to za 240 miliónov dolárov.
O 4 roky na to, v roku 2010, mal Facebook už 500 miliónov používateľov.
Zuckerberg pravidelne darúva nemalú časť svojho majetku charite. Okrem toho podporuje aj vedu (napr. boj s pandémiou COVID-19 či výskum Alzheimerovej choroby), vzdelávanie a sociálnu rovnosť.
Zuckerberg spolu s manželkou oznámili pri narodení svojej dcéry, že počas svojho života darujú až 99 % akcií z Facebooku na dobročinné účely.
Štúdium na Harvarde síce nedokončil, no v roku 2017 dostal na tejto univerzite čestný titul a dokonca mal aj slávnostný prejav pre absolventov (také to motivačné „choďte za svojím snom“ vystúpenie).
V roku 2024 obsadil v rebríčku Forbes Najbohatší ľudia sveta štvrtú priečku.
V roku 2010 sa už vo veku 26 rokov stal podľa magazínu TIME osobnosťou roka.
V roku 2016 získal na Axel Springer Award ocenenie za inováciu, podnikateľské vodcovstvo a spoločenský dopad.
FILM
V roku 2010 bol natočený film s názvom The Social Network, ktorý v 120 minútach opisuje udalosti okolo vzniku Facebooku a zobrazuje Marka Zuckerberga na ceste stať sa najmladším miliardárom všetkých čias. Film získal 3 Oscarov a 4 Zlaté glóbusy.
Zuckerberg sa niekoľkokrát verejne a otvorene vyjadril, že film nie je presný. Aj keď uznal, že film je „umelecky dobre urobený“, jeho obsah vníma skôr ako „fikciu na základe skutočných udalostí“.
« Späť