Podľa štatistík v roku 2022 aktívne využívalo Instagram takmer 1,5 miliardy používateľov. Preto je táto sieť fenoménom a mladí ľudia chcú byť in.
Povedzme si niekoľko rád, ako aj túto sieť zvládať tak, aby slúžila ona nám a nie my jej.
Na začiatok pár pravidiel – už sme ich spomínali, ale opakovanie je matkou múdrosti:
- Fotografie s popisom polohy – umiestňujte zásadne až po ukončení aktivity. Nedávajte zlodejom pozvánku do vášho bytu
- Live stream – živé vysielanie – zapínajte len pre okruh vašich známych. Keďže vysielate naživo, je to úplná informácia, že v čase vysielania ste niekde… a nie inde.
- Platby – aj v Instagrame je možné niečo kupovať a predávať – dajte si pozor na svoje platobné údaje a platby potvrdzujte s iným zariadením.
- Influenceri – áno – fenomén dneška, ale premyslite si, či to čo vidíte je realita alebo dobre nastavená fotomontáž či strihnuté video.
Ak ste rodičia:
- rozprávajte s deťmi o ich idoloch, nech viete, čo sa im páči
- pozrite si základné informácie o influenceroch a diskutujte s deťmi o ich pozitívach a negatívach
- choďte do hĺbky a ukážte deťom viac informácií na témy, ktoré im influencer „tlačí“ do hlavy, učte ich pýtať sa a budovať si vlastný názor
- neodsudzujte iných preto, že sa obliekajú a rozprávajú inak ako vy – je to možno štýl doby, štýl vašich detí alebo niečoho, čo vôbec nepoznáte
A niečo pre teba:
- Tak, ako sa vo filmoch vytvára umelá krása, rovnako funguje aj Instagram. Krása jednoducho predáva. No pamätaj, že nie je zlato všetko, čo sa blyští.
- Vytvor si vlastný názor na to, čo sleduješ, nechoď len s davom – ak sa ti niečo páči, skús si vymenovať plusy, následne mínusy a sám dospej k záveru.
- Daj prístup k sebe iba po riadnom zvážení. Vysoké čísla na internete ti v reálnom živote veľmi nepomôžu. Ale nebezpečný môže byť aj jeden zlý follower. Priateľstvo potvrď len tomu, koho poznáš.
- Platby na Instagrame sú veeeeľmi rýchle a peniaze sa veľmi ťažko získavajú späť… ak vôbec. Pred platbou sa poriadne zamysli, či ti nehrozí nejaký podvod.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.
Zdroj:
sk-nic.sk