Prehliadač vs vyhľadávač Poznáte rozdiely?
Ak by sme to chceli vysvetliť čo najjednoduchšie, povedali by sme asi toto: Prehliadačom prehľadávame, vyhľadávačom vyhľadávame. No pre veľa ľudí je to stále príliš ťažká definícia, tak si ju poďme rozobrať na drobné.
Prehliadač, čo to vlastne je?
Webový (internetový) prehliadač je softvér, teda program, ktorý je určený na zobrazovanie a prehliadanie webových stránok. Prehliadač načítava obsah z webového servera u tvorcu stránky a potom stránku graficky vykreslí na obrazovke používateľa (v počítači, na mobile, tablete, televízore atď.).
Myslíte si, že prehliadače dobre poznáte? Vyskúšajte si náš test alebo čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je to teda vyhľadávač?
Vyhľadávač je služba často krát vo forme samotného webového sídla, ktorú si môžeme otvoriť v prehliadači, a ktorá nám pomocou svojich algoritmov uľahčuje vyhľadávanie medzi obrovským množstvom webov na internete.
V skratke:
Prehliadačom je napríklad program Firefox, Chrome či Edge, ktorý si stiahnete do počítača a vyhľadávačom služba na webe (napr. www.google.sk alebo https://www.bing.com/) cez ktorú vyhľadávate konkrétny webový obsah.
Ako prehliadače vznikli, aká je ich história?
Prvý internetový prehliadač vznikol v roku 1990 a nazýval sa WorldWideWeb (neskôr Nexus) a práve vďaka nemu voláme web webom. Jeho pamiatka je tiež v klasickej adrese www.niečo.sk.
Popularitu medzi bežnými používateľmi počítačov však získal až prehliadač Mosaic z roku 1993, ktorý bol prvým prehliadačom s grafickým používateľským rozhraním. To znamená, že na obrazovke ľudia videli nielen texty, ale aj obrázky.
V roku 1995 však prehral svoje postavenie s veľmi populárnym Netscape Navigatorom, ktorý bol obľúbený aj na Slovensku.
V roku 1996 predstavila svoj vlastný prehliadač už aj spoločnosť Microsoft, ktorá jeho vývojom paradoxne poverila práve firmu Mosaic. Volal sa Internet Explorer a jeho éra sa skončila iba minulý rok (2022), kedy ho spoločnosť Microsoft prestala oficiálne podporovať. Už v roku 2015 však Microsoft spustil nový prehliadač Microsoft Edge. V roku 2023 to bol tretí najpoužívanejší prehľadávač s trhovým podielom okolo 4 %.
A viete, čo to bola vojna prehliadačov? Zúrila medzi Netscapom a Internet Explorerom a v roku 2001 ju definitívne vyhral Explorer, aby vzápätí začal ustupovať pred novými hviezdami ako Firefox či Opera.
Mozilla Firefox (2004) je pokračovateľom Netscape Navigatora a už pár rokov po spustení predbehol v používaní Internet Explorer, no rozhodne najväčšiu popularitu v používaní mal v roku 2023 prehliadač Google Chrome (2008), ktorý si svoje prvenstvo držal od roku 2012. Celosvetovo ho používa viac ako 64 % ľudí.
Ešte spomeňme prehliadač Safari (2003) od spoločnosti Apple. Firma do svojich zariadení (počítačov, tzv. Macintoshov alebo “Macov”) spočiatku inštalovala prehliadače iných firiem, no postupne si vytvorila vlastný. Dnes je Safari takisto jeden z najpoužívanejších prehliadačov. Celosvetovo si ho vo svojich zariadeniach otvára takmer 20 % používateľov.
Na nasledujúcej časovej osi uvádzame vznik najznámejších webových prehliadačov.
WorldWideWeb, ktorý neskôr zmenil názov na Nexus
Mosaic
Netscape Navigator ako výrazné vylepšenie prehliadača Mosaic
Internet Explorer
Opera
Safari - prvý webový prehliadač od spoločnosti Apple určený pre počítače Macintosh, ktoré dovtedy používali rôzne verzie skôr vytvorených prehliadačov.
Mozilla Firefox
Google Chrome
Microsoft Edge
Explorer oficiálne skončil
Pozrite si graf najpopulárnejších prehľadávačov a ich podiel na trhu v roku 2022.
Treba však spomenúť, že niektoré prehľadávače sú dostupné iba v konkrétnych zariadeniach, ako napríklad Safari iba v produktoch Apple.
Aká je história vyhľadávačov?
Za prvý skutočný internetový vyhľadávač sa považuje Web crawler (1994). Svoj miliónty dopyt vyhľadal v priebehu 6-tich mesiacov. Na rozdiel od svojich predchodcov umožňoval ako prvý vyhľadávať akékoľvek slovo na akejkoľvek webovej stránke a dokonca je stále funkčný: https://www.webcrawler.com/.
O rok na to (1995) vznikli až 3 ďalšie populárne vyhľadávače:
- Altavista, ktorý bol ešte v roku 2000 najnavštevovanejšou stránkou na webe, dobre známou aj na Slovensku a týždenne ju navštevovalo až 17 % všetkých používateľov webu. Pre porovnanie, Google bol v tom čase len na 7 %.
- Excite bol prvý vyhľadávač, ktorý poskytoval aj správy, počasie či e-mailovú službu.
- A napokon Yahoo!, ktorý v tom čase síce nepriniesol nič nové, no marketingom sa dostal medzi gigantov a patrí medzi nich dodnes.
Všetky vyhľadávače však postupne prevalcoval Google, ktorý vznikol v roku 1998. Oproti iným mal výborné používateľské rozhranie aj najlepšiu relevantnosť výsledkov do vyhľadávaní.
Jeho tvorca – firma Google – vsadila na masívnu prácu s kategorizáciou a prepájaním kontextu (na ktorej sa podieľala napr. aj vývojárka zo Slovenska) a neskôr na strojové učenie.
Dnes je Google celosvetovo najpoužívanejší vyhľadávač (85 % vyhľadávaní prebieha práve na ňom), u nás sa dostal dokonca do slovníka (vygúgliť = vyhľadať na internete), no v niektorých častiach sveta sú populárne iné vyhľadávače.
V Číne má napr. Google dokonca zablokované niektoré služby (vyhľadávanie, mapy, e-mail). Najpopulárnejší vyhľadávací nástroj v tejto krajine je Baidu s viac ako 80 % podielom na trhu, pričom podiel Googlu v tejto krajine je len niečo pod 2 % práve kvôli zákazu.
A ako vyhľadávajú ľudia v ďalších krajinách smerom k Ázii? Tu má veľkú popularitu vyhľadávač Yandex (1997), a to najmä v Rusku, Bielorusku, Kazachstane, Turecku či Ukrajine, kde je prvou voľbou takmer u polovice používateľov.
Microsoft má už tiež svoj vlastný vyhľadávač. Spoločnosť v roku 2009 prestavila Bing, ktorý nahradil Live Search a hoci je celosvetovo používaný len u 3,05 % populácie, v USA je to až takmer štvrtina obyvateľov.
Najhorúcejšou novinkou prvých mesiacov 2023 je zavedenie AI (umelej inteligencie) práve do vyhľadávača Bing, vďaka čomu sa predpokladá, že jeho trhový podiel narastie.
Dokazujú to aj prvé čísla hneď po zavedení – 9. februára 2023 vstúpol počet stiahnutí aplikácie Bing nad 102-tisíc, pričom týždeň predtým to bolo iba priemerných 12 000 stiahnutí.
Je to hádam prvýkrát, kedy Google priznal obavy o svoje dominantné postavenie a preto rovnako aj on a ďalšie vyhľadávače usilovne zavádzajú prvky umelej inteligencie do svojho vyhľadávania.
Na záver vám prinášame časovú os vzniku najznámejších vyhľadávačov:
Webcrawler
AltaVista
Excite
Yahoo!
Yandex
Bing
Baidu
Live Search
DuckDuckGo
Celý článok ukončíme touto informáciou: Ak si radi chránite svoje súkromie, vyskúšajte vyhľadávač DuckDuckGo, ktorého mottom je “vyhľadávač, ktorý vás nesleduje”, pretože na rozdiel od iných vraj o používateľoch nezbiera žiadne údaje.