Ako to vyzerá, keď ste sa narodili do sveta, v ktorom existuje internet? Vaša prvá fotografia je zhotovená mobilom pár sekúnd po narodení, kvôli nákupom ani nemusíte ísť von a vaše štúdium môže prebiehať iba v online prostredí (ako napr. počas pandémie). Digitálny svet sa neustále rozširuje a s ním prichádzajú aj nové výzvy – závislosti a fóbie, aké naši pradedovia nepoznali. Aké? Poďme sa na ne pozrieť bližšie.
Na úvod si pripomeňme, čo je to závislosť:
Je to forma správania sa, pri ktorej dochádza k nadmernému používaniu niečoho, a to sa spája s ďalšími komplikáciami v osobnej či pracovnej rovine.
Nové vymoženosti vytvárajú nové závislosti a tých vo virtuálnom svete neustále pribúda. Dnes sme svedkami napr. expandujúceho metaverse prostredia (svet, v ktorom sa spája realita s umelou aj rozšírenou realitou) či umelej inteligencie (AI), ktorú do svojich zariadení integrujú všetci svetoví technologickí giganti ( Facebook, Google, Amazon, Microsoft a pod.)
Predstavme si teraz zopár aktuálnych novodobých digitálnych závislostí a fóbií. Ak po prečítaní tohto článku nadobudnete dojem, že ste závislý/á, môžete si to overiť na stránke www.internetovazavislost.sk.
A teraz spomínané fakty. Vedeli ste, že:
- Závislosť od všetkých aktivít súvisiacich s internetovým pripojením sa nazýva netolizmus? Sem môžeme zaradiť, napríklad, závislostí od sociálnych sietí (ako Facebook, Instagram či TikTok) alebo streamovacích služieb (Netflix, HBO a pod.)
Pre vysvetlenie, streamovacie služby sú také, ktoré priamo vysielajú prostredníctvom internetu do našich televízorov, tabletov, počítačov v podobe seriálov, filmov a pod.
Ale patria sem tiež závislosti od internetových portálov, online pornografie, online nakupovania prípadne online hier.
Ako sa zbaviť závislosti od sociálnych sietí vám napovie toto video od projektu Zmudri.sk, ktorý sme podporili aj my.
- Existuje takzvaný FOBO strach? Táto skratka v anglickom jazyku znamená “Fear of being offline”, čo v slovenskom preklade znamená Strach z toho, že budete bez internetu.
Ide o úzkostný stav, ked práve nemôžete robiť svoju internetovú činnosť. Viac nám porozprávala PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA – odborná poradkyňa z IPčka (Internetová poradňa pre mladých): ,,Tým, že generácia mladých ľudí je online 24/7 a je to pre nich úplne prirodzené prostredie, vzniká tlak na to byť stále prítomný a „v strehu“. Mladí potrebujú, aby všetko fungovalo tak, ako má – samotná technológia aj pripojenie. Stav úzkosti, strachu a paniky nastáva vo chvíli, keď si zabudnú doma telefón, vybije sa batéria, nefunguje wi-fi, sú prečerpané dáta, …
Teda vtedy, ak sa niečo z prevádzkovej, technickej a technologickej stránky pokazí a spôsobí to situáciu, že sú odpojení od diania v online svete. Majú pocit, že im niečo dôležité uniká, nie sú súčasťou, sú vylúčení, že strácajú príležitosti.
To je pre mladého človeka absolútne nepredstaviteľné, pretože v tomto veku potrebuje mať naplnené práve tieto potreby – byť prijatý, patriť niekam, byť v dianí a byť online. Podobné pocity majú aj dospelí, ak sa im takéto niečo udeje, ale často je to viac spojené s prácou, pracovnými kontaktmi, dokumentmi, o ktoré by teoreticky mohli prísť alebo k nim nemať prístup.“
Podľa odborníkov sa s týmto novodobým ochorením spájajú príznaky ako stres, nadmerné potenie, zrýchlený tep či návaly tepla a pod. - Závislosť od mobilného telefónu a tiež strach byť bez neho sa označuje ako nomofóbia (z anglickcého výrazu No Mobile Phone Phobia)?
Hlavným znakom nomofobika je neustále nutkanie kontrolovať si mobilné zariadenie. Sústredenosť na prácu či učenie je značne zhoršená a neustále pípajúce notifikácie telefónu tejto chorobe ešte priťažujú. - Existuje aj syndróm fantómových vibrácií? Opäť sa to týka telefónu a tentoraz hovoríme o chorobe, pri ktorej môžete mať pocit, že vám neustále vibruje mobil. S tým dochádza aj k zvýšenej frekvencii kontrolovania si zariadenia, došlých správ, hovorov či iných notifikácií.
- Ak ste prestimulovaní resp. preťažení digitálnym svetom a technológiami, môžete si nasadiť digitálny detox? Ide o podobný princíp, ako pri klasickom detoxe. Jednoducho sa na nejaký čas zrieknete všetkých zariadení, cez ktoré sa pripájate na internet.
Možno to znie drasticky a takmer nemožne (veľa ľudí narába s internetom v práci či škole), preto sa na úvod odporúča nastaviť si hranice. Nepoužívať zariadenia napríklad cez víkendy, počas určitých hodín alebo naopak iba v nejakom konkrétnom časovom období. - Existuje aj závislosť od kybervzťahov, teda vzťahov vytvorených v online priestore?
Človek s touto závislosťou doslova lipne na každom ohodnotení na internete, na každom komentári, zdieľaní či srdiečku na sociálnych sieťach. Je smutný, keď sa mu dlhšie nikto z online kontaktov neozýva a naopak najšťastnejší, keď je jeho príspevok čo najviac “páčivý”.
Takýto človek svoj život zdieľa na internete od rána do večera. Má potrebu deliť sa o všetko a nemá problém byť otvorenejší ako v reálnom živote.
Vo svete si už túto formu závislosti od páčikov a sledovateľov priznalo viacero internetových influencerov (ľudí s veľkým množstvom sledovateľov na sociálnych sieťach a so schopnosťou ovplyvňovať iných na internete).
Ak ste si niekedy vypočuli názor, že “závislosť od internetu a jeho podskupín neexistuje”, “ľudia zveličujú a všetko je to iba obdobie, z ktorého človek vyrastie”, prípadne “že sám zvládne všetky jeho nástrahy”, pripájame vám na záver niekoľko alarmujúcich údajov.
Poskytla nám ich PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA – odborná poradkyňa IPčka:
,,V roku 2022 sme na linkách pomoci a v krízových službách IPčko uskutočnili 178 234 pomáhajúcich a krízových komunikácií. 71 % z nich bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov.
Práve v téme fenoménov internetu sa na nás najčastejšie obracajú mladí ľudia v témach kyberšikany (šikany v online prostredí – 23,4 %), kybergroomingu (zneužitia dôvery v online svete a následne konkrétnej osoby v offline svete – 16,8 %), nenávistných prejavov (tzv. “hate speech” – 11,8 %) a v súvislosti s témami online výziev (11,2 %).
Tieto najdominantnejšie témy online sveta sú prepojené s ďalšími náročnými problémami – duševnými ťažkosťami, úzkosťou, pocitom osamenia, sebapoškodzovaním či až myšlienkami na smrť.“
Náš tip preto znie:
Vždy sa zaujímajme o to, čo robia naše deti, blízki, partneri či priatelia na internete.
Vypočujme si ich starosti. Tak naozaj, úprimne, bez riešenia iných vecí naokolo (domácnosti, e-mailov, seriálov).
Nezľahčujme ich problémy (alarmujúce čísla z IPčka hovoria samé za seba).