Škola umeleckého priemyslu Košice je školou s takmer 50 ročnou históriou a silným postavením v celom Košickom regióne. Medzi najinovatívnejšie odbory na škole dnes patria dva digitálne odbory, a to odbor digitálna maľba, kde sa kladie dôraz na 2D a 3D grafiku a ilustrácie a odbor dizajn digitálnych aplikácií, ktorý sa zameriava na oblasť dizajnu webov a mobilných aplikácií.
Projekt Creative Industry Lab prináša do vzdelávania nové témy, nástroje a postupy z oblasti digitálneho kreatívneho priemyslu reflektujúc požiadavky a technológie Industry 4.0. Obsahom budú témy digitálnej fabrikácie, fotogrametrie, rozšírenej reality, 3D modelovania, využitia mobilných technológií a kreatívnych výtvarných postupov s podporou umelej inteligencie. Výstupom projektu bude aj výstava výtvarných prác žiakov a učiteľov vytvorených umelou inteligenciou.
“Naša škola nastúpila v posledných rokoch na cestu digitálnej transformácie s cieľom prispôsobiť výučbu a odbornú prípravu novým výzvam Industry 4.0 a jeho príležitostí v kreatívnom priemysle. Začali sme experimentálnym overovaním nových digitálnych študijných odborov a postupnou zmenou obsahovej náplne aj v ostatných odboroch a ich predmetoch tak, aby reflektovali potreby a príležitosti praxe,” povedala Zuzana Tkáčová, projektová manažérka.
V súvislosti s nástupom nových technológií tvyvstáva aj potreba vzdelávania učiteľov. Mnohí učitelia majú potenciál odovzdávať svoje know-how ďalej, čím môžu vytvoriť mnohostranný lektorský tím a zároveň sa učiť novým zručnostiam navzájom od seba.
Vďaka podpore z Fondu SK-NIC pomôžu stretnutia s iným kreatívnymi učiteľmi vytvoriť priestor na odborný profesijný rast a výmenu skúseností.