Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Staromestská knižnica v Bratislave sa snaží o zmysluplné trávenie voľného času detí a mládeže, ale aj seniorov. Okrem budovania fondov organizuje aj množstvo podujatí, od informačnej prípravy detí, žiakov, cez vzdelávacie aktivity pre stredoškolákov až po seniorov.
Obsahom projektu Digitálne vzdelávanie pre všetkých je realizácia vzdelávacích aktivít rôznych formátov, ktoré sú určené primárne seniorom, ale aj širokej verejnosti a znevýhodneným skupinám obyvateľov. Realizované budú 20 hodinové kurzy (5 dní po 4 hodiny) venované vzdelávaniu digitálnych zručnosti na rôzne témy v celkovom počte 6 kurzov. Účastníci dlhých kurzov dostanú k dispozícii aj tematickú príručku.
“Staromestská knižnica organizuje dlhoročne pre seniorov kurzy IT zručností. Najskôr to boli počítačové kurzy pre začiatočníkov, neskôr aj pre pokročilých. Od roku 2018 sme začali s kurzami zameranými na prácu s mobilom. Mnohí seniori majú základné zručnosti, ale majú problémy s nastavením nových smartfónov, novými aplikáciami, funkcionalitami. Preto sme v roku 2019 začali organizovať počas letných mesiacov v Letnej čitárni v Medickej záhrade konzultácie pre seniorov, kde sa im lektor snaží pomôcť, poradiť, poučiť. Tieto stretnutia sa stali veľmi obľúbenými a žiadanými s neustále rastúcim počtom účastníkov. Skúsenosti nám potvrdzujú, že vzdelávanie
seniorov je potrebné realizovať permanentne a prichádzať aj s novými témami, ktoré pomôžu seniorom pri zvládaní nových zručností a využívaní e-služieb, e-aplikácií,” povedala Jana Slezáková, riaditeľka Staromestskej knižnice.
Podpora z Fondu SK-NIC poskytne možnosť získavanie nových digitálnych zručností seniorov, zvyšovanie istoty a sebavedomia seniorov pri používaní digitálnych technológií a pomoc pri prekonávaní digitálnych bariér.