Organizácia European Information Society Institute je organizácia sa zaoberá prienikom technológií, práva a informačnej spoločnosti. Funguje aj ako neuniverzitné centrum pre výskum internetového práva a práva duševného vlastníctva a popri tom aktívne bojuje za ochranu práv a slobôd internetových užívateľov, spotrebiteľov a poskytovateľov služieb.
Keďže bezpečnostné hrozby majú stúpajúcu tendenciu a nevynechávajú žiadnu vekovú kategóriu, je nutné zvyšovať bezpečnostné povedomie u širokej verejnosti. Problém pri tomto zvyšovaní povedomia je najmä nedostatok odborných školiteľov.
Projekt Informačnú bezpečnosť nestačí učiť, treba ju žiť reflektuje tento problém tým, že sa zameriava na vytvorenie metodiky výučby informačnej bezpečnosti. V projekte bude vyškolených 20 pedagogických pracovníkov základných a stredných škôl, ktorí túto metodiku odskúšajú u svojich študentov a kolegov. Projekt sa zameriava nielen na učiteľov informatiky, ale aj na pedagogických zamestnancov s iným zameraním. Cieľom projektu je poskytnúť dlhodobo udržateľný spôsob výučby informačnej bezpečnosti.
“Informatika sa učí ako samostatný predmet s rôznou úrovňou poznatkov a kvality a zároveň zručnosti z tejto oblasti presahujú do iných predmetov. Pre informačnú bezpečnosť treba vzdelávať všetkých učiteľov. Z tohto dôvodu sa chceme zamerať nielen na učiteľov informatiky, resp. odborných predmetov, ale aj učiteľov predmetov, ako je občianska náuka, náuka o spoločnosti a pod. (v rámci ktorých sa preberajú príbuzné témy). Po vzore aktivity, ktorú pomáhame organizovať (Letná škola kyberkriminality), by sme radi vytvorili komunitu učiteľov s rôznymi aprobáciami a zameraním. Navyše, pri nárazových aktivitách sa môže priepasť medzi študentmi a učiteľmi prehlbovať,” povedal Pavol Sokol, projektový manažér.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže zvýšiť bezpečnostné povedomie žiakov a učiteľov základných a stredných škôl, ako aj širokej laickej verejnosti.