Prinášame vám prehľad noviniek z virtuálneho sveta a bezpečnosti na internete za obdobie 9.-15. decembra 2024
Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti
Zvýšenie úrovne kybernetickej bezpečnosti na národnej úrovni a zníženie rizík, ktoré sú spôsobené rýchlym technologickým vývojom a digitalizáciou. To sú hlavné ciele novely zákona o kybernetickej bezpečnosti.
Rozšíria sa vymedzenia prevádzkovateľov základnej služby. Dochádza tak ku zmene oproti súčasnému mechanizmu kombinovanej identifikácie.
Viac sa dozviete na teraz.sk…
Elektronické služby v zdravotníctve sa upravia
Úprava súvisí s prípravou dátovej reformy, ktorej cieľom je najmä odbremenenie zdravotníkov od zbytočného vykazovania a zlepšenie dátovej dostupnosti a kvality.
Vzniknúť má aj služba elektronického objednávania pacienta na vyšetrenie k poskytovateľovi cez jednotný centrálny systém. Úprava prináša aj elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.
Prečítajte si viac na netky.sk…
Aplikácia na záchranu jedla zachránila celkovo viac ako desať ton potravín
Služba Munch, cez ktorú reštaurácie, pekárne, cukrárne, hotely, obchody a iné prevádzky predávajú nepredané produkty so zľavou, oznámila plány na Slovensku. „Munch všetkým zmluvným partnerom pomáha znižovať prebytky z ich prevádzky alebo dať do obehu potraviny pred ukončením doby spotreby. Spotrebiteľ má príležitosť kúpiť si jedlo či potraviny za výhodnú cenu
Prečítajte si viac na zive.aktuality.sk…
IT Fitness Test lámal rekordy
Trinásty ročník IT Fitness Testu, ktorý dosiahol historický rekord. Testovania digitálnych zručností sa zúčastnili žiaci a učitelia zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Na Slovensku sa do testovania zapojilo 50 000 žiakov a takmer 2 500 učiteľov, pričom v medzinárodnom porovnaní dosiahli opäť najlepšie výsledky.
Viac sa dozviete na mirri.gov.sk…
Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
Najnovší model umelej inteligencie o1 od spoločnosti OpenAI ukázal počas testov znepokojujúce správanie. Snažil sa výskumníkov oklamať, intrigoval ich a pokúšal sa sabotovať procesy, ktoré ho mohli vypnúť.
Ešte zarážajúcejší jav nastal, keď model o1 pochopil, že by mohol byť vypnutý a nahradený iným modelom. Podľa uverejnených výsledkov, v 2 % prípadov sa pokúsil vytvoriť svoju kópiu a preniesť ju na iné miesto.
Prečítajte si viac na fontech.sk…