Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
August síce predstavuje len druhú polovicu školských prázdnin, no v obchodoch už všade čelíme predajným akciám pod názvom „Späť do školy“. Tento mesiac nie je teda iba symbolom dovoleniek, kúpalísk či táborov, ale aj nových zošitov, peračníkov či cvičiek.
Keďže sme 13. augusta oslávili Medzinárodný deň ľavákov, rozhodli sme sa nazrieť na tému prípravy do školy práve z ich pohľadu. „Ľaváctvo“ je totiž zaujímavý fenomén, ktorý sa týka približne 10 až 12 % populácie, a keďže ich je tak málo, kedysi museli čeliť napríklad obvineniam z čarodejníctva a upaľovaniu. Našťastie, dnes sme už o výrazný „kus” ďalej.
Prečo sú niektorí ľudia ľaváci a iní praváci?
Existuje množstvo teórií aj vedeckých výskumov, ktoré stále prinášajú nové pohľady na tento jav. Podľa štúdií je jedným z hlavných faktorov genetika, pričom šanca, že dieťa bude ľavák, sa zvyšuje, ak sú aj jeho rodičia ľaváci. Z inej štúdie zase vyplynulo, že aj dvaja praváci môžu mať doma dieťa ľaváka.
V apríli 2024 bola v časopise Nature Communications publikovaná veľká štúdia génov na vzorke viac ako 350 000 ľudí, v ktorej vedci našli zriedkavé genetické varianty génu nazývaného TUBB4B, ktoré sú bežnejšie u ľavákov.
Ľaváctvo je primárne prepojené s dominantnou hemisférou mozgu. Zatiaľ čo praváci majú zvyčajne dominantnú ľavú hemisféru, ľaváci majú častejšie dominantnú pravú hemisféru. Táto dominancia ovplyvňuje nielen to, ktorou rukou píšeme, ale aj naše priestorové a kreatívne schopnosti.
Genetika však podľa teórií nie je jediným rozhodujúcim faktorom o výbere hlavnej ruky.
Výskumy ukazujú, že napríklad aj hormonálne výkyvy a stres počas tehotenstva môžu ovplyvniť preferenciu ruky u dieťaťa. Rovnako tak aj úraz, napodobňovanie detí, nátlak rodičov či učiteľov a podobne.
Kedy sa preferencia ruky začne objavovať?
Finálna preferencia ruky nastáva okolo 5-teho či 6-teho roku, teda takmer v čase nástupu do prvého stupňa základnej školy, aj keď objavovať sa môže už od 18-teho mesiaca života bábätka. Nemusí to však byť trvalé a tak netreba robiť unáhlene závery.
Prváčikovia ľaváčikovia: na čo sa pripraviť
Je pravda, že školské prostredie je väčšinou prispôsobené pravákom, čo môže ľavákom spôsovať určité komplikácie. Ak už dnes viete, že máte doma ľaváčika, môžete sa na to pripraviť.
1. Zapíšte si: Treba si vybrať písacie potreby pre ľavákov
Pri výbere pier, ceruziek nezabudnite hľadieť na preferenciu ruky vášho dieťaťa. Nie je to len tak. Ergonomické perá a ceruzky pre ľavákov pomáhajú totiž predchádzať únave ruky pri písaní.
A rovnako si všímajte aj výber zošitov. Vedeli ste, že dnes existujú už aj zošity s odlišným umiestnením špirálových väzieb, aby sa zabránilo nekomfortnému písaniu na ľavej strane zošita?
Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálne pravítka so škálou orientovanou sprava doľava a ďalšie pomôcky prispôsobené na používanie ľavou rukou.
2. Pripravte sa na šmuhy a berte ich s rezervou
Ľaváci sa často stretávajú zo zašpinenou rukou alebo rukávom od atramentu, farby a uhlíka. Je to jednoducho preto, lebo po všetkom, čo napíšu/nakreslia na papier, následne prejde ich ruka, keďže u nás píšeme zľava doprava. Neberte to tragicky, začnite si doma trénovať vyhŕňanie rukávov a pribaľte dieťaťu do školskej tašky napríklad aj dezinfekčný gél.
3. Neodstrihnite svoje dieťa od kreativity
Ak je vaše dieťa ľaváčik, zabezpečte mu správne výtvarné pomôcky. Napríklad špeciálne nožnice so zrkadlovým umiestnením čepelí, ktoré umožňujú ľavákom pohodlne strihať, aby mohlo svoju kreativitu a vizuálne cítenie využívať naplno.
4. Nezabúdajte na počítačovú techniku pre ľavákov
Dnešné deti sa v škole učia narábať s počítačmi. K nim patrí aj počítačová myš či klávesnica, obe môžu byť pre ľavákov výzvou. Myslite preto aj na tieto pomôcky pri nákupe školských potrieb, existujú napr. aj “opačné” myši.
5. Ďalšie špecifické pomôcky pre ľavákov
Ak ste ešte iba pri nástupe do novej školy, môžete sa pýtať na pripravenosť danej inštitúcie na ľavákov. Ako vyzerá trieda, v ktorej sa bude vaše dieťa učiť. Či majú pripravené alternatívy školských lavíc, ktoré myslia na ľavákov. Predsa len je to priestor, v ktorom bude vaše dieťa dlhé roky tráviť niekoľko hodín denne.
6. Záverečné bonusové odporúčanie: Hlavu hore!
Pri ľavorukých deťoch sa ešte stále občas stretávame s predsudkami. Akoby to predurčovalo nejakú „chybu dieťaťa“.
Opak je však pravdou. Nedajte sa oklamať strachom. Ak bude vaše dieťa či vnúčatko ľavoruké, čaká ho rovnako kvalitný život, ako tie “druhé”. A dáme vám k tomu hneď niekoľko dôvodov:
- Medzi ľavákov patrí aj množstvo slávnych ľudí a géniov, ktorí tomuto svetu odovzdali veľa umeleckých, vedeckých, či iných skvostov.
- Žiarivými príkladmi sú Leonardo Da Vinci, Albert Einstein, Nikola Tesla, Isaac Newton, Bill Gates, Jimi Hendrix, Paul McCartney, a pod.
- Ľaváci mávajú výhody v mnohých športoch: boxe, šerme, ale aj v bežných športoch ako tenis, basketbal či hokej. Ľudia sú jednoducho viac pripravení na pravákov a tak majú ľaváci v športe veľkú výhodu momentu prekvapenia.
- Podľa štúdie publikovanej v časopise Brain majú ľaváci oveľa lepšie verbálne vyjadrovacie schopnosti či zvládanie viacerých úloh naraz a menej podliehajú Parkinsonovej chorobe.
- Existujú aj štúdie, ktoré dokázali preferenciu ľavých labiek napr. u psov, či ľavých končatín u primátov, takže v prírode je to bežná vec.
A záver? Ľaváctvo je od prírody bežné a normálne. Stačí naň byť pripravený a využiť z neho maximum!