Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Poslaním organizácie Junior Achievement Slovensko je pomáhať učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a ďalšie zručnosti potrebné pre ich budúce uplatnenie sa na pracovnom trhu.
Cieľom projektu Program koordinátorov digitálnych kompetencií je pokračovať v rozvíjaní zručností a osvojovaní kompetencií učiteľa v oblasti využívania digitálnych technológií vo výučbe. Vďaka projektu získajú účastníci praktické inovatívne nástroje, zamerané na budovanie digitálnych zručností a povedomia o digitálnej bezpečnosti, programovanie, využívanie komunikačných a kolaboračných nástrojov a digitálnych hier vo vzdelávaní, ale aj naučiť sa správne používať umelú inteligenciu.
“Chceme vychovávať digitálne kompetentnú generáciu a preto potrebujeme aj digitálne kompetentných učiteľov.
Technológie už sú bežnou súčasťou vzdelávacieho procesu, ich efektívne využívanie však nie je vždy dostatočné. Rôzne inovatívne digitálne nástroje a koncepty využívané v IT oblasti vedia obohatiť a urobiť výchovno-vzdelávací proces pre žiakov atraktívnejší, bez ohľadu na vyučovaný predmet. Zároveň sme sa pri tvorbe projektu zamerali aj na fakt, že IT technológie napredujú výraznejším tempom, ako sa mení náš vzdelávací systém a podpora učiteľov zo strany príslušných inštitúcií nie je stále dostatočná. Zameriavame sa na učiteľov a žiakov na základných školách, pretože už títo žiaci bežne rôzne IT nástroje používajú a očakávajú, že budú aj súčasťou ich vzdelávacieho procesu,” povedal Ján Kalčevský, projektový manažér.
Projekt je postavený na získavaní praktických zručností a skúseností v oblasti využívania technológií vo výučbe a budovania digitálnych zručností. Zapojení učitelia si osvoja vedomosti a zručnosti v týchto oblastiach: Nástroje Microsoft 365 a ich využitie v škole, SCRUM v praxi, digitálna bezpečnosť, Programovanie, Canva, STEM a robotika, Akadémia virtuálneho Slovenska a nástroje umelej inteligencie vo vyučovaní.
Podpora z Fondu SK-NIC poskytne možnosť vybudovať komunitu učiteľov na dlhodobú výmenu a
zdieľanie znalostí a vzájomnú podporu.