Virtuálna realita sa mnohým ľuďom v súčasnosti spája predovšetkým s hraním hier, teda so zábavným priemyslom. Nie každý si pod týmto pojmom predstaví seriózny bojový výcvik či výučbu pilotovania a už vôbec nie terapeutický nástroj.
Najnovší projekt z dielne IPčka má však ambíciu využiť virtuálnu realitu práve ako nástroj na prekonanie traumatickej duševnej bolesti. V zahraničí sa tento postup ujal a priniesol veľmi dobré výsledky, no na Slovensku tento moderný prístup práce s klientom chýba.
„Našim zámerom je prepojiť moderné technológie s poskytovaním psychologického poradenstva. V rámci projektu vytvoríme unikátne psychologické laboratórium virtuálnej reality, v ktorom odborníci z oblasti psychológie zanalyzujú a otestujú dostupné materiály zo zahraničia, vypracujú odborný materiál o možnostiach využívania virtuálnej reality v psychologickej praxi a predstavia ho psychologickej obci,“ tvrdí Mgr. Gabriela Zúbriková, riaditeľka občianskeho združenia IPčko a dodáva, že priebežne budú o projekte informovať prostredníctvom podcastov a livestreamov.
Podľa mnohých zahraničných výskumov použitie virtuálnej reality v psychologickej pomoci zvyšuje dôveru, úspešnosť liečby a tiež skracuje jej trvanie. Virtuálna realita sa stala akýmsi mostom medzi terapeutickou miestnosťou a skutočným svetom, pretože ponúka veľa efektívnych nástrojov, ktoré sa značne líšia od postupov používaných v „klasickej“ terapii. Jej nasadením možno pomôcť väčšiemu počtu klientov, ktorí trpia napríklad posttraumatickými stresovými poruchami, depresiami, neurotickými ťažkosťami, špecifickými fóbiami či poruchou príjmu potravy a pod.
Tento projekt prinesie na Slovensko unikátny moderný prístup a nové možnosti pomoci klientom v najťažších situáciách.
Občianske združenie IPčko od roku 2012 ponúka nepretržitú online psychologickú pomoc ľuďom, ktorí ju potrebujú. Za osem rokov fungovania uskutočnili viac ako 150 000 poradenských rozhovorov s mladými ľuďmi v situáciách, kedy sa cítili osamelo, prežívali krízy vo vzťahoch, problémy v rodinách či v škole, sebapoškodzovali sa alebo mysleli na samovraždu.