Poslaním organizácie Touch&Speech je prostredníctvom tvorby vlastných pomôcok, ale aj prostredníctvom vzdelávacích, sociálnych a osvetových aktivít i špecializovaného poradenstva, prispievať k prevencii vzniku a k odstraňovaniu už existujúcich sociálnokomunikačných, informačných, technických a architektonických bariér.
Projekt “Spojenie nadviazané” má za cieľ doplniť veľké množstvo požadovaných funkcií a vylepšiť aplikačný set čítača obrazovky na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým.
“Už 11 rokov sa snažíme o prístupnosť smartfónov pre nevidiacich. Od špecializovaných aplikácií dnes naša cieľová skupina prechádza k využívaniu bežných aplikácií pre vidiacich, čo jej otvára nekonečné možnosti priprekonávaní všemožných bariér. Potrebuje k tomu kvalitný čítač obrazovky, špecifické zručnosti a čonajprístupnejšie aplikácie tretích strán. Kvalita čítača sa pozná najmä vtedy, keď aplikácie na nevidiacich veľmi nemyslia. A takých je veľké množstvo a týka sa to aj veľmi dôležitých aplikácií. Do čítača, ktorý vyvíjame sme už implementovali funkcie (napr. brailová virtuálna vrstva), ktoré nemajú celosvetovo obdobu. Ale aby sa stal najlepším na svete, zadefinovali sme spolu s nevidiacimi ešte niekoľko oblastí, ktoré potrebuje posilniť v reakcií na možnosti, ktoré prinášajú nové verzie smartfónov a výkonnejší hardware. Tiež vidíme rezervy v podpore našej komunity pri aktívnom zapájaní sa do plánovania, vývoja, rozširovania a podpory nášho čítača obrazovky i ďalších aplikácií,” uviedol Roman Martinovič, projektový manažér.
Ľudia so zrakovým postihnutím, ktorí do vývoja vkladajú nielen vedomosti, ale i osobnú skúsenosť, chcú tiež zvýšiť motiváciu a participáciu aj ostatných používateľov na jeho plánovaní, tvorbe, ako aj šírení medzi ďalších nevidiacich. Chcú sa viac stretávať osobne, tiež vytvoriť online nástroje na podporu zapájania sa nevidiacich do vzájomnej pomoci iným, či efektívnejšie a presnejšie vyhodnocovanie dopadov našej práce (ankety, hlasovania, cielené štatistiky…).
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže pozitívne ovplyvňovať kvalitu života ľudí so zrakovým postihnutím, aj s plným začlenením sa do spoločnosti.