Životné prostredie, nadmerná spotreba, klimatické zmeny, nedostatok a vyčerpateľnosť zdrojov sú v súčasnosti jednou z najdiskutovanejších celosvetových tém. Okrem drahých a vyčerpateľných zdrojov je veľkou prekážkou udržateľného rozvoja aj súčasná nadmieru konzumná spoločnosť. Náš vysoký dopyt má však negatívny efekt a spôsobuje veľkú produkciu odpadov, ohrozuje životné prostredie a vyčerpáva prírodné zdroje.
Je preto veľmi dôležité, aby sme prehodnotili naše správanie. Cieľom projektu Zelené IKT je dať bežným spotrebiteľom, ale tiež miestnej samospráve nápady, ako čo najefektívnejšie využívať zdroje. Zároveň chce poukázať, že uspokojovanie našich náročných potrieb sa môže diať aj bez nadmerného odpadu. Na získanie zážitku nepotrebujeme cestovať na opačný koniec sveta, ale stačí zábavnou a náučnou formou spoznávať vlastný región.
“Pri tvorbe výstupov budeme využívať IKT a aplikácie, nakoľko mladí ľudia stále viac pôsobia vo svete internetu. Aplikácie sú navyše voľne dostupné všetkým, a tak naše výstupy nemusí využívať len miestna komunita, ale tiež potenciálni návštevníci. Hlavným zameraním projektu je vytvoriť materiály, ktoré bude možno využiť v rámci formálneho i neformálneho vzdelávania ako aj v rámci voľnočasových aktivít“, povedala Valéria Čiamporová, projektová manažérka.
Spojená škola v Detve je škola regionálneho významu, ktorá sa zaoberá odbornou prípravou žiakov na svoje povolanie. Žiaci oboch škôl dostávajú počas štúdia príležitosť zapojiť sa do mnohých zaujímavých aktivít a projektov ako sú vedomostné súťaže, olympiády, športové turnaje či krúžky. Veľké úspechy získavajú žiaci na veľtrhu cvičných firiem, celoslovenskej súťaži Veľvyslanectvo mladých či medzinárodnej súťaži rozhlasových hier.
Vďaka podpore Fondu SK-NIC získajú nielen žiaci, ale aj miestna samospráva a spotrebitelia cenné rady, ako najlepšie využívať zdroje pomocou IKT.