Je dobré zoznamovať sa virtuálne?
Virtuálny svet sa stáva čoraz viac reálnym. Celý deň pracujeme na počítačoch, komunikujeme s ľuďmi naprieč kontinentmi, vieme si objednať jedlo, lístky do kina, letenky… pozeráme koncert z pohodlia domova, sme zvyknutí komunikovať cez e-maily, apky, čety.
Preto je bežné, že si cez rôzne platformy hľadáme priateľov aj v tomto svete. A to už od malička. Existuje na to mnoho aplikácií. Badoo a Tinder sú jedny z najrozšírenejších. Povedzme si o nich niečo.
Badoo
Je to sociálne sieť, ktorá je zameraná na zoznamovanie a komunikáciu. V roku 2006 ju založil ruský podnikateľ Andrej Andrejev. Je to ale celosvetová sieť a má sídla na Cypre, v Spojenom Kráľovstve a taktiež v Spojených Štátoch. Na sieť je možné prihlásiť sa viacerými spôsobmi. Cez Gmail účet, cez Facebook profil, alebo vytvorením nového účtu. Sieť tak veľmi uľahčuje vstup.
Tinder
Je to aplikácia ktorá beží na androidoch aj Apple zariadeniach. Vznikla v roku 2012. Sama o sebe tvrdí, že je najobľúbenejšou zoznamkou na svete. Po vytvorení profilu pomáha táto aplikácia nachádzať „zhodu“ s inými členmi tejto komunity pre zoznámenie a komunikáciu. Táto aplikácia ponúka viacero úrovní členstva – momentálne sú to Plus, Gold a Platinum. Podľa úrovne členstva má účastník uvoľnené rôzne funkcionality aplikácie.
Dnes je naozaj bežné komunikovať a žiť vzťahy vo virtuálnom svete.
Ale aj tu buďme ostražití, stanovme si kritériá a počúvajme varovné signály.
Na čo si dať pozor a čo nezanedbať pri hľadaní priateľov cez internet
- Či si starší alebo mladší, daj si pozor, s kým sa zoznamuješ. Neponáhľaj sa. Dôsledne si over identitu druhej strany.
- Zisti, či profil nového kamoša je OK. Aplikácie dbajú na to, aby boli profilové fotky pravé. Ak je profil OK, apka mu pridelí overenie formou rôznych grafík – napríklad zelené véčko. Aj to pomôže pri odhalení podvodníkov.
- Ak sa necítiš v pohode s novým kamošom, ukonč komunikáciu. Aplikácia ti dáva aj možnosť ukončiť komunikáciu, ak sa v nej necítiš komfortne.
- Zdieľaj profil len so svojimi kamošmi. Možnosť obmedzenia profilu alebo časti jeho obsahu len pre kamošov tu máme od čias Facebooku – možno zastaralé, ale overené. Ak nechceš zdieľať svoje súkromné veci s celým svetom, tak to jednoducho využi.
- Dodržuj pravidlá pri osobnom stretnutí. Ak sa chceš stretnúť s „novým“ kamošom naživo, tak určite cez deň, na overenom a známom mieste, kde sa cítiš bezpečne a vieš odtiaľ aj bezpečne odísť.
- Nikdy neposielaj nič hodnotné niekomu, koho nepoznáš. Ak máš kontakt na inom kontinente a požiada ťa o pomoc – NIKDY neposielaj peniaze, doklady, intímne fotografie či osobné údaje na tak veľkú vzdialenosť. V inom štáte? Na inom kontinente? Tam toho veľa nevyriešiš! A prax ukazuje, že väčšinou ide o podvod. S falošnými fotkami či údajmi to ide na internete ľahko.
- Nikdy nezdieľaj informácie v reálnom čase o tom, kde sa nachádzaš. Nikdy nezdieľaj informácie o svojej aktuálnej polohe či bydlisku. Ako hovorí každá bezpečnostná príručka – fotografie z dovolenky idú na sociálne siete vždy PO dovolenke, keď už si doma. Prečo? Lebo zlodeji. Ahá, nie si doma? Super! Pre nich…
A na záver – ver svojmu inštinktu – ak máš zlý pocit z komunikácie s „novým priateľom“, jednoducho ju ukonči alebo na nejaký čas zastav. Dobrý človek nemá problém porozumieť potrebám svojho priateľa. Ten zlý na to nemá čas a začne na teba tlačiť a tlačiť a rýchlo sa vyfarbí. Tak sa nad tým zamysli.
Túto sériu pripravujeme spolu s IPečkom – internetovou poradňou pre mladých ľudí. Ak chceš vedieť viac, navštív ich web: www.ipcko.sk, alebo si pozri kampaň a influencerov na www.stalosato.sk.
Pozri si ďalšie video zo série „Mentálna bezpečnosť a zdravie na internete“ a chráň svoje informácie vo virtuálnom priestore.