Začíname!
Čo si teda predstaviť pod pojmom „virtuálnosť„? Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka „virtuálny“ znamená možný, potenciálny, podmienečne jestvujúci. Teda je to niečo nehmotné, imaginárne.
Vo virtuálnom svete môže jestvovať niečo, čo v reálnom svete neexistuje, a/alebo nemá svoje opodstatnenie. Dnes sa so slovkom „virtuálny“ spája svet, ktorý spoznávame prostredníctvom technológií, mobilov, aplikácií či internetu.
Od svojho vzniku sa internet, samozrejme, veľmi zmenil. Spopulárnel a stal sa súčasťou každodenného života miliárd ľudí, ktorí postupne objavovali možnosti, ktoré prináša. Zo siete pre výmenu informácií sa tak stal obrovský priestor – virtuálny priestor, ktorého výhody prevyšovali mnohé veci v reálnom svete. A reálny svet sa začal presúvať do toho virtuálneho.
A čo priniesol?
Napríklad vieme komunikovať v reálnom čase s priateľmi či rodinou na opačnom konci sveta. Ale nielen to! Vieme bleskovo odovzdávať informácie ďalším, vieme veľa vecí zistiť bez potreby niekam ísť, vieme pozerať filmy, výstavy, udalosti či vzdialené miesta, vieme pracovať s ľuďmi z opačného konca planéty. Vieme nakupovať a predávať kdekoľvek na svete. A to všetko z pokoja domova, bez naštartovania auta, električky alebo vlastných nôh.
Vo virtuálnom svete takisto rastie aj biznis. Dnes si internetový obchod môže zriadiť ktokoľvek. Je to jednoduché – ale o tom si povieme v ďalších kapitolách.
Aj Slovensko je súčasťou virtuálneho sveta. Doména .sk vznikla v roku 1993 a to bol pomyselný míľnik vzniku virtuálneho Slovenska resp. slovenského internetu. Tento priestor budujeme spoločne. Jeho obsah môžeme ovplyvniť a nesieme zaň aj zodpovednosť. Lebo internet je síce svetom bez hraníc, bez hraníc priestorových či myšlienkových, ale nie bez hraníc etických, morálnych alebo bezpečnostných…
Staň sa spolutvorcom virtuálneho Slovenska!
Virtuálne Slovensko je stále veľmi priestranné, je tam čo vymýšľať, je možnosť sa v ňom prezentovať alebo podnikať, t.j. mať na svojej doméne internetový obchod alebo prezentáciu služieb. Vstúpiť do virtuálneho Slovenska môžeš ako hosť – napr. keď sleduješ rôzne webstránky. To je ale pasívny vstup. Ty však môžeš byť spolutvorcom virtuálneho Slovenska a nejakú jeho časť vlastniť – napr. vtedy, keď máš svoju peknú doménu a k nej aj web.
A prečo vlastne domény? Lebo sú vstupnou bránou, teda adresou na internete – niečo ako pozemok v reálnom svete. A ty ešte nemáš vlastný web? Ani nevieš to ostatné? Tak nás sleduj ďalej a my ti to ukážeme!
V Akadémii virtuálneho Slovenska ti chceme pomôcť uľahčiť vstup do virtuálneho sveta. Pretože každý má v ňom svoj priestor aj príležitosť a tento priestor takmer bez hraníc je otvorený aj tebe! Poď a
- objav svoje možnosti,
- zapoj svoju fantáziu,
- realizuj sa,
- vyjadri svoj názor,
- prezentuj ho,
- zarob peniaze,
- staň sa uznávaným,
- sleduj čo sa deje
- tvor čo netvoria iní.
Ako správne vojsť do virtuálneho sveta, ako si zriadiť doménu, web, vlastný obsah, ako ho chrániť, ako s ním podnikať, o tom všetkom si budeme hovoriť v nasledujúcich častiach.