V predošlej časti nám Dávid Tvrdoň, spoluzakladateľ projektu Slovenské podcasty, povedal niečo o ich začiatkoch na Slovensku.
Teraz pokračujeme v druhej časti rozhovoru a prinášame množstvo ďalších zaujímavých informácií týkajúcich sa fenoménu menom podcast.
Aký bol celkový počet slovenských podcastov ku koncu roka 2022? Prípadne aké je porovnanie s predošlými rokmi, kde máte k dispozícii dáta?
„Na konci roka 2022 sme registrovali 2611 podcastov. Ich počet na konci februára 2023 prekročil 2700.”
V grafe nižšie je vidno, ako podcasty vznikali a aké množstvo sa ich objavilo práve počas pandemických rokov.
zdroj: skpodcasty.sk
Sú všetky podcasty stále aktívne? Aký je ich počet?
„Vo februári 2023 bolo z 2700 podcastov aktívnych takmer tisíc, teda toľkým podcastom vyšiel v danom roku aspoň jeden nový diel.”
Toto je zaujímavé zistenie, keďže február je len druhý mesiac v roku a za ten čas bola aktívna viac ako tretina podcastov.
Aká je priemerná dĺžka podcastov?
„Priemerná dĺžka slovenských podcastov je 30 minút. Pre zaujímavosť, v Česku je to viac ako 34 minút.”
zdroj: skpodcasty.sk
Koľko rôznych podcastov v priemere odoberá/počúva jeden poslucháč?
„V prieskume denníka SME, v ktorom odpovedalo takmer 4-tisíc poslucháčov podcastov, sa ukázalo, že až 90 % počúva podcasty týždenne alebo častejšie a priemerne počúvajú 5 podcastov za týždeň.
Pre globálne podcastové publikum som však našiel ešte tento údaj (originál textu v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze):
Triton Digital uvádza, že medziročne sa počet stiahnutí podcastov v roku 2022 zvýšil o 20 %. Navyše počas minulého roka si každý poslucháč stiahol v priemere 3,8 hodiny obsahu každý týždeň, čo je nárast oproti 2,7 hodiny v roku 2021.
V priemere si poslucháči stiahli 5,6 epizód každý týždeň počas celého roka. Neoficiálne zistenie hovorí, že najobľúbenejším dňom počúvania podcastov je streda a najobľúbenejšie časové obdobie od 11,00 do 13,00 ET.
V roku 2022 Triton Digital tiež zistil, že najobľúbenejším mesiacom na sťahovanie podcastov je október, s priemerom 241 miliónov stiahnutí každý týždeň, v porovnaní s týždenným priemerom 226 miliónov za celý rok.”
Ďalšie zaujímavé informácie a grafy o podcastových štatistikách z takmer celého sveta nájdete na stránke podnews (v anglickom jazyku). Slovensko sa, žiaľ, medzi nimi nenachádza, ale susednú Českú republiku môžete objaviť aspoň v záverečnej štatistike.
Najvyšší počet nových častí podcastov je na Slovensku publikovaný vo štvrtok, s podielom 18,54%.
zdroj: skpodcasty.sk
Najviac počúvané témy sa týkajú spoločnosti a kultúry, nasleduje vzdelávanie, na treťom mieste je viera a duchovenstvo.
zdroj: skpodcasty.sk
Všímate si aj prepojenie podcastových kanálov prostredníctvom sociálnych sietí?
„Áno, sociálne siete sú pre tvorcov podcastov veľmi dôležité. I keď už minule spomínaný prieskum denníka SME zistil, že sociálne siete sú až na treťom mieste, čo sa týka objavovania nových podcastov. Poslucháči na Slovensku objavujú nové podcasty najčastejšie tak, že dajú na odporúčanie v inom podcaste. Na druhom mieste je odporúčanie od známych.”
Ako a prečo vznikol Vás projekt skpodcasty?
„Projektom skpodcasty sme chceli riešiť jednoduchý, no doteraz nevyriešený problém – ponúkať špecifickému jazykovému publiku zoznam podcastov v danom jazyku. Začali sme na Slovensku a chceme expandovať aj do zahraničia, pretože vo viacerých európskych krajinách takýto portál s databázou chýba.
Portál skpodcasty je dnes najväčšou databázou slovenských podcastov a jeho úlohou je slúžiť poslucháčom ako rozcestník pre jednotlivé podcastové platformy. To znamená, že naším cieľom nie je, aby ľudia počúvali podcasty u nás na webe, ale aby našli svoj podcast na platforme, ktorá je lepšie prispôsobená na počúvanie a sledovanie podcastov ako napríklad Spotify alebo Apple Podcasty.”
Ste aj vy (autori projektu) fanúšikmi pocastov?
„S Matejom Ohrablom a IT firmou blaze IT sme veľkí fanúšikovia podcastov. Podcasty aj sami tvoríme a pomáhame aj iným s ich tvorbou – nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.”
Na záver nám zostáva poďakovať Dávidovi Tvrdoňovi za jeho čas, ktorý venoval našim otázkam. A zároveň popriať slovenským poslucháčom množstvo kvalitného obsahu, ktorý poteší ich uši a zároveň ich zabaví a obohatí ich vedomosti!