Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
V súčasnosti sú podcasty popri knihách, sociálnych sieťach, spoločnostiach streamujúcich filmy, seriály a hudbu či rôznych online hrách absolútnou súčasťou našich životov. Prinášajú nielen zábavu, ale aj informácie a rozširovanie všeobecného prehľadu.
Na Slovensku bolo na konci roka 2022 viac ako 2600 slovenských podcastov!
Oslovili sme preto Dávida Tvrdoňa, ktorý spolu s Matejom Ohrablom stojí za projektom Slovenské podcasty a spýtali sa na začiatky podcastov na Slovensku. Ako sami píšu na svojej webstránke: „Web Slovenské podcasty má v prvom rade plniť potrebu objavovania slovenských podcastov.” Ďalej uvádzajú: „Nikde sme nevideli miesto, kde by boli všetky slovenské podcasty na jednom mieste, preto sme sa ho rozhodli vytvoriť.”
A teda – kadečo sme sa opýtali, kadečo sme sa dozvedeli. Keďže páni neboli na odpovede skúpi, prinášame vám 2 články o zaujímavej téme slovenských podcastov.
Kedy sa u nás začali robiť prvé podcasty? Kedy nastal podcastový boom? Viete, ktorý podcast je u nás najstarší?
„Rok 2004 sa všeobecne označuje ako kľúčový pre začiatok podcastovania ako fenoménu. Avšak podcastoví nadšenci a analytici vedú dlhé roky diskusie, či to nebolo dávnejšie. Jedna z najzaujímavejších teórii napríklad hovorí o legendárnom hercovi Robinovi Williamsovi, ktorý mal už v roku 2000 na službe Audible vlastnú audio šou, ktorá fungovala presne ako podcast, len sa tak vtedy nenazývala.
Na Slovensku má podľa všetkého prvenstvo vo vytvorení podcastu spisovateľ Tomáš Ulej, ktorý začal s vlastnými nahrávkami literatúry, označenými názvom “prvý slovenský podcast”. To bolo 28. júla 2005. Dnes je už však nedostupný. Na skpodcasty.sk sme sa snažili nájsť a pridať do archívu všetky dostupné slovenské podcasty. Podarilo sa nám vyhrabať z útrob internetu aj niektoré veľmi staré kúsky, avšak iné boli publikované na vlastnom hostingu, ktorý autori prestali udržiavať alebo využívali služby, ktoré už dnes nefungujú.
Prvýkrát podcasty na Slovensku profesionálne uchopil Slovenský rozhlas – okolo roku 2007, konkrétne Rádio_FM pod vedením Dušana Vanča, ktorý dnes vedie Trnavské rádio. Pár rokov im to fungovalo, pridávali podcasty, no neskoršou reštrukturalizáciou a zmenami systémov podcasty v rozhlase prestali fungovať.
Ďalšia vlna záujmu o podcasty sa zdvihla až v roku 2017, keď vznikol denný spravodajský podcast denník SME – Dobré ráno. V roku 2018 začali tvoriť denné spravodajské podcasty viaceré slovenské médiá a najväčší boom počúvanosti aj tvorby podcastov na Slovensku sme zatiaľ videli počas pandémie covid-19 v roku 2021.”
Slovenská internetová populácia nad 18 rokov, ktorá počúva podcastyAko vyzeral rebríček najpočúvanejších podcastov ku koncu roka 2022?
„Nie všetci tvorcovia podcastov, či už médiá, rádiá alebo nezávislí tvorcovia, zverejňujú počúvanosť svojich podcastov, aj preto je rebríček najpočúvanejších podcastov takmer nemožné vytvoriť.
Na skpodcasty sme nedávno zverejnili počúvanosť top producentov podcastov na Slovensku – na prvom mieste bol denník SME, nasledovalo štúdio ZAPO – Zábava v podcastov, Denník N a podcasty Bauer Media Slovakia (Expres, Europa 2). Najpočúvanejšie podcasty na Slovensku s veľkou pravdepodobnosťou tvoria práve títo producenti.
Na portáli skpodcasty však zverejňujeme aj top rebríčky zo Spotify a Apple Podcastov, ktoré ukazujú poradie “trendovosti” – nevyjadrujú top počúvanosť, ale ide o mix faktorov ako je dĺžka počúvania, noví sledovatelia alebo celkový počet poslucháčov (tu vysvetlenie jednotlivých rebríčkov).
Pripravili sme prehľad top 20 v oboch rebríčkoch za rok 2022, ktorý sme získali priemerovaním dát za jednotlivé dni. Toto poradie teda vyjadruje, ktoré podcasty boli podľa týchto dvoch platforiem minulý rok najpopulárnejšie, ale nepriamo to súvisí aj s ich počúvanosťou.”
Trochu úsmevne pôsobí kombinácia prvých dvoch priečok v oboch rebríčkoch. Akoby poslucháči hneď po vypočutí ranných správ potrebovali čosi akčnejšie na rozbehnutie sa do nového dňa. V každom prípade ostatné názvy podcastov toto portfólio dopĺňajú a vyvažujú, aj ked niektoré sú tiež zábavné.
V prvej časti sme si povedali niečo o histórii podcastov na Slovensku, ale aj o prvom podcaste vôbec a pozreli sme sa na rebríčky najpočúvanejších podcastov na Apple a Spotify.
V nasledujúcom článku si ukážeme ďalšie náhľady do sveta podcastov a dozvieme sa tak viac, ako u nás funguje táto zaujímavá odnož zábavného priemyslu.