Silnejúci fenomén internetu a sociálnych sietí spolu s pandémiou ochorenia Covid-19, spôsobili nárast kyberšikany a ohovárania na internete. Najzraniteľnejšie sú v tomto prípade deti a dospievajúci mladí ľudia, u ktorých zanecháva kyberšikana značné emocionálne rany.
Deti na internete trávia stále viac času. Úlohou rodičov však nie je voliť cestu zákazov, ale pomôcť im nájsť bezpečný spôsob, ako sa v kyberpriestore pohybovať. Domáce rozhovory o tom, čo na internete deti v čase neprítomnosti rodičov robia, sú prvým krokom ako im pomôcť. Až 40% rodičov však o tom nemá ani potuchy alebo sa o to nezaujíma.
Ďalšou možnosťou je osloviť organizácie, ktoré o kyberšikane vzdelávajú a budujú komunitu, ktorá pomáha obetiam kyberšikany a zároveň sa snaží predchádzať jej následkom.
Občianske združenie Aj Ty v IT motivuje, vzdeláva a pomáha dievčatám a ženám v IT priestore. Jednou z jeho iniciatív je aj projekt Security Girl, ktorý sa rozbieha na stredných školách.
Jeho hlavným cieľom je ponúknuť vzdelanie pre dievčatá vo veku od 15 do 19 rokov v oblasti kyber bezpečnosti. Stredoškoláčky sa tak naučia chrániť seba aj svoje údaje či iné súkromné informácie, a zároveň môžu fungovať ako bezpečnostné spojky vo svojej škole a komunite.
Pre všetky Security Girls je pripravená informačná kampaň Bezpečnostné desatoro, ktorá im má pomôcť šíriť idey o dôležitosti bezpečnosti na internete ďalej.
Bezpečnostné desatoro SECURITY GIRL:
Chránim sa – moje heslá sú silné, unikátne a tajné.
Nezdieľam – informácie osobného charakteru si nechávam pre seba.
Nezhadzujem – nepublikujem citlivé fotografie seba ani iných.
Predchádzam – zariadenia, ktoré používam, chránim overeným antivírovým softvérom.
Vyhýbam sa – internetové stránky a obchody pochybného charakteru obchádzam.
Neotváram – podozrivé e-maily a správy si overím alebo rovno vymažem.
Preverujem – podozrivé e-maily a správy si overím alebo rovno vymažem.
Nepodporujem – som proti kyberšikane a za žiadnych okolností takéto správanie nepodporujem.
Nahlasujem – podozrivé aktivity na internete ohlásim príslušným úradom.
Pomáham – obetiam kyberútokov vo svojom okolí pomáham vyhľadať odbornú pomoc.
Kyberšikana nie je jediná bezpečnostná téma, ale je aktuálna a treba o nej nielen rozprávať, ale pokúsiť sa nájsť aj možnosti a informácie ako jej predchádzať. V rámci vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti tento projekt určite padne na úrodnú pôdu!