30. november bol v roku 1988 vyhlásený za Deň počítačovej bezpečnosti. A tak si od tejto chvíle v tento deň intenzívne pripomíname nevyhnutnosť ochrany pred hrozbami, ktoré na nás číhajú v počítačovom prostredí a na internete.
Správ o narušení kybernetickej bezpečnosti je mnoho – niektoré významné spoločnosti napr. náhle zistili, že majú zašifrované údaje a nedostupné systémy, inde sa zase používatelia dozvedeli, že ich sleduje špehovací softvér.
Či už hovoríme o Dni počítačovej bezpečnosti v novembri, o Dni bezpečného internetu vo februári alebo dokonca o celom Mesiaci kybernetickej bezpečnosti v októbri, stále ide v podstate o to isté.
Každý z nás sa musí aktívne starať o to, že používa technologické vymoženosti bezpečne, a to priebežne, keďže ako technológie, tak hrozby sa menia. Časy starej Nokie C4 sú preč, teraz sa namiesto toho hackuje napr. inteligentná domácnosť či inteligentné hodinky s možnosťou platby…
Lebo podvodníci vždy hľadajú ako si “prilepšiť” alebo niekoho poškodiť.
Zdrojov a informácii o počítačovej resp. v súčasnosti skôr kybernetickej bezpečnosti je mnoho.
Akadémia virtuálneho Slovenska sa v najnovšej sérii Úspešne a bezpečne zamerala na bezpečnosť v online priestore a zabezpečenie dát.
Vo forme krátkych videí vyučuje o tom, ako si zabezpečiť mobil, aké heslo si vybrať na súkromný e-mail alebo firemné aplikácie. Taktiež prečo nie je dobré dávať všetky informácie a fotografie na sociálne siete alebo prečo nie je o niečom dobré informovať hneď, keď sa to deje.
Dobrým príkladom je napr. aj projekt Nauč sa základy informačnej bezpečnosti a vzdelávaj svoje okolie z dielne Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý vďaka podpore Fondu SK – NIC pomohol odborne vyškoliť približne 50 žiakov stredných škôl z oblasti informačnej bezpečnosti, práva, resp. psychológie.
Príjemným hravým spôsobom je téma bezpečnosti sprístupnená aj v online hre S OKO-m bezpečne na internete. Ide o vzdelávací program, ktorý formou hry využíva situačné simulácie, v ktorých rodičia v bezpečnom prostredí zažívajú a riešia situácie týkajúce sa bezpečnosti na internete.
K dispozícii je aj zábavný seriál ovce.sk, ktorý je určený nielen menším deťom.
V minulých rokoch vznikli v našom regióne aj filmy Kto je ďalší? a V sieti o nebezpečných fenoménoch digitálnych technológií a virtuálneho sveta, ktoré je rozhodne zaujímavé si pozrieť.
Kybernetické hrozby nemusia byť iba strašiakom, ale mali by slúžiť aj ako pripomienka toho, že musíme byť ostražití a ubezpečiť sa, že veci robíme správne i v práci. Napríklad kvíz o kybernetickej bezpečnosti v práci ponúka možnosť otestovať sa v rôznych situáciách na pracovisku.
Sme veľmi radi, že podporou nielen vyššie spomínaných diel a projektov sa podarilo prispieť k zvyšovaniu bezpečnosti virtuálneho Slovenska. A dúfame, že sa v osvete kybernetickej bezpečnosti bude pokračovať aj naďalej!