Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Leto je v plnom prúde, všetci riešime hlavne ochranu pokožky či hlavy, ale nemali by sme zabúdať ani na ochranu našej virtuálnej identity. Čo tým myslíme? Čítajte ďalej a pripomeňte si nielen slasti, ale aj nástrahy leta.
Našich 6 tipov na virtuálnu letnú ochranu:
1. FREE WIFI NIE JE VŽDY VÝHRA, POZOR NA NE AJ V ZAHRANIČÍ
V lete veľa cestujeme, pripájame sa na rôzne voľne dostupné wifi pripojenia a internet. A práve tie môžu byť miestom podvodov.
Preto si rozmyslite, na akú wifi sa pripájate (napr. na letisku) a čo na nej robíte, pretože môže byť nastražená alebo kompromitovaná – hackeri môžu sledovať vašu online aktivitu a ukradnúť dôležité údaje ako napr. prístupy do účtov.
Wifi vášho operátora síce papá dáta, ale môže byť výrazne bezpečnejšia.
TIP: Pri pripojení k verejným Wi-Fi sieťam používajte VPN (virtuálnu privátnu sieť). Chráni komunikáciu pred odpočúvaním.
2. K LETU PATRIA KRÍŽOVKY A HLAVOLAMY, NECH JE NÍM AJ VAŠE HESLO
13. júl je medzinárodným dňom hlavolamov, čo má veľmi blízko k bezpečnosti hesla. Aj to vaše do internet bankingu či do e-mailu by malo byť menším hlavolamom.
Všade, kam sa prihlasujete, používajte IBA silné heslá, pretože dnes dokáže napr. AI (umelá inteligencia) prelomiť vaše zdanlivo náročné heslo už do 1 minúty.
A to nevravíme o phishingu (podvodnom vylákaní zadania citlivých údajov), kde netreba nič lámať.
TIP: O tom, ako si vytvoriť bezpečné heslo, sa dočítate v našom článku o heslách.
TIP: Ak sa chcete ochrániť pred phishingom, dávajte si pozor na podozrivé e-maily a prílohy v nich, SMS s neuveriteľnými výhrami, správy od dávno odmlčaných kamarátov v chatoch či nečakané odkazy na Facebooku či Instagrame.
3. NENECHAJTE SA ULOVIŤ NA POFIDÉRNE LETNÉ BRIGÁDY
Internet je obzvlášť cez leto plný pracovných ponúk a brigád. Vedeli ste však o tom, že mnohé z nich sú iba nástrojom podvodníkov, ktorí sa snažia ľudí vylákať do zahraničia a spraviť z nich otrokov?
Už v roku 2015 vznikla ako výsledok spolupráce Ministerstva vnútra SR a tretieho sektoru „nachytávacia” kampaň s fiktívnou webstránkou, na ktorej sa za 3 dni nechalo zlákať na podvod viac ako 2 000 Slovákov. A to je celkom alarmujúce číslo.
Ak preto niekde vidíte lákavú ponuku na prácu v zahraničí, vždy si skontrolujte nasledovné:
- Je ponuka, respektíve webstránka s ponukou dôveryhodná? Je písaná spisovne, po slovensky, bez chýb a zvláštnych prvkov, ako prehnane vysoká odmena, žiadne kontaktné údaje a pod.?
- Má daný zamestnávateľ recenzie? Aké sú? Hľadajte ich a ak nenájdete žiadne, radšej sa takej ponuke vyhnite.
- Je možné skontaktovať zamestnávateľa dopredu? Pýtať sa na otázky, nejasnosti? Ak nie, opäť sa zamyslite… idete predsa mimo známeho prostredia.
A ak sa už aj nejakou nešťastnou náhodou ocitnete vy či niekto z rodiny na takejto nebezpečnej brigáde, vždy si pamätajte, že treba dať o sebe vopred vedieť rodine alebo priateľom, byť s nimi stále v kontakte, zdieľať lokáciu a NIKDY nepúšťať osobné doklady z dosahu.
TIP: Rovnako ostražití buďte aj pri ponukách cestovných kancelárií alebo agentúr. Môže ísť o podvody, ktoré vás pripravia o peniaze bez toho, že by ste niekam cestovali.
4. POZOR, ABY LETNÉ LÁSKY NEBOLELI
Zamilovať sa je cez leto akési jednoduchšie. Napomáhajú tomu aj populárne online zoznamky, o ktorých sme už podrobne písali pred rokom.
Určite im treba dať plusové body, pretože vďaka nim si mnohí našli svoje šťastie, ale rovnako treba pripomenúť aj ich neduhy. A tým sú napr. zážitky sexuálneho vydierania či ukradnutia identity.
Preto sa vždy na možné nové známosti pozerajte radšej cez slnečné online okuliare s vysokým UV filtrom a nie iba cez tie ružové.
A ak by ste si chceli preveriť svoje znalosti o online zoznamkách, môžete tak urobiť v tomto kvíze.
5. RANSOMVÉR ČI INÉ MALVÉR ÚTOKY AKO ŽRALOKY ONLINE MORA
Síce si plávate na relaxačnej vlne, ani počas letného obdobia však neustáva množstvo útokov.
Taký ransomvér je škodlivý kód, ktorý dokáže zašifrovať vaše súbory a požadovať výkupné za ich odblokovanie. Dostane sa k vám cez nechránenú sieť alebo kompromitovaný notebook, kde vložíte svoje USB a je to.
Nezabudnite si preto chrániť aj vašu techniku – počítače či tablety, smart hodinky a podobne.
O ransomvéri si môžete prečítať viac aj v jednom z našich predošlých článkov.
6. ZDIEĽANIE POLOHY NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH
Každé zdieľanie má svoje výhody aj nevýhody. Pri zdieľaní zmrzliny si môžete s niekým preniesť infekciu, no zdieľanie informácií o tom, že ste na dovolenke a váš dom je prázdny, môže byť extra rizikové.
Zlodeji radi čítajú takéto informácie a môžu ich využiť na nepeknú návštevu. Preto vždy radšej zdieľajte zážitky až po návrate domov.
TIP: Dozrite aj na svoje deti a nezabudnite ich chrániť pred očami rôznych online predátorov. Žiadne citlivé fotky detí v mori či inde na internet a sociálne siete nepatria.
K letu už neodmysliteľne patrí ochrana. Hlavne SPF či UVA alebo UVB ochrana.
A tak, ako sa precízne chránite pred lúčmi na deke, nezabudnite sa chrániť ani v online priestore. Nech má leto iba sladkú príchuť!