Umelá inteligencia je technológia, ktorá umožňuje strojom „myslieť”, učiť sa a konať tak, ako by konali ľudia – no potenciálne s rýchlosťou, presnosťou a rozsahom, aký je pre človeka nedosiahnuteľný.
AI nepozná únavu, dokáže analyzovať miliardy dát za sekundu, predvídať budúcnosť, tvoriť umenie, simulovať ľudský hlas, ba dokonca generovať nové objavy, ktoré by sme sami možno nikdy nedokázali.
V 60-tych rokoch sa začali objavovať prvé praktické aplikácie umelej inteligencie, napríklad na riešenie matematických problémov (SAINT – program na riešenie integrálov) alebo analýzu chemických zlúčenín (DENDRAL – program na určenie molekulárnej štruktúry).
V 70-tych rokoch začali vznikať prvé priemyselné roboty (Unimate – prvý priemyselný robot) a AI prenikla aj do zdravotníctva (MYCIN – program na diagnostiku bakteriálnych infekcií) či do sektoru obrany a bezpečnosti.
Od 80-tych rokov sa používa AI v bankovníctve (automatizácia procesov schvaľovania úverov, analýza rizík, detekcia podvodov) a továrňach (počítačovo riadené stroje, tzv. CNC).
V rokoch 90-tych sa už dala nájsť v doprave (navigačné systémy), logistike (optimalizácia trás), zábavnom priemysle (generovanie vizuálnych efektov vo filmoch).
Na prelome milénií vstúpila do vzdelávania (inteligentní tútori) i poľnohospodárstva (autonómne traktory a roboty).
Existuje niekoľko rôznych typov a druhov umelej inteligencie. V súčasnosti je najviac využívaný typ umelej inteligencie založený na strojovom učení (Machine Learning) a na hlbokom učení (Deep Learning).
U bežnej populácie sú obľúbené generatívne modely umelej inteligencie (Generative AI), ktoré sa používajú na generovanie textu, obrázkov, hudby a iného obsahu.
Umelá inteligencia napodobňuje ľudské myslenie, a spracúva komplexné informácie rýchlejšie a presnejšie. Na vykonávanie úloh a prijímanie rozhodnutí sú systémy umelej inteligencie trénované tak, aby rozpoznali vzorce vo veľkom množstve údajov a učili sa zo skúseností.
Ďalším často skloňovaným pojmom v oblasti umelej inteligencie je algoritmus. Je to vlastne presne definovaný postup, ktorý sa používa na riešenie konkrétneho problému alebo úlohy. Na základe algoritmov sa AI učí, rozhoduje a rieši komplexné problémy.
Pozor, pracuje však len s tým, ako bola „naučená” a čo sa naučí neskôr, teda veľmi závisí na kvalite dát a (zatiaľ) nemá „predizpozície” ako napr. podvedomé genetické reakcie či intuícia u ľudí.
« Späť