Druhý februárový utorok má síce vždy iný kalendárny dátum, ale už niekoľko rokov ten istý prívlastok: Deň bezpečnejšieho internetu.
Datuje sa od roku 2004 ako iniciatíva projektu EÚ Safe Borders a od roku 2005 ho zastrešuje spoločnosť Insafe pod názvom Safer Internet Day.
Deň bezpečnejšieho internetu má za cieľ zvýšiť povedomie o existujúcich a vznikajúcich problémoch vo virtuálnom prostredí. V priebehu rokov vzniklo najmä v európskych krajinách množstvo vzdelávacích videí, infografík, výukových materiálov či diskusií na najrôznejšie témy týkajúce sa online sveta – od vytvorenia hesiel, cez fungovanie emailov, ochranu webstránok až po ransomvér alebo šikanu prostredníctvom sociálnych sietí.
Hoci to môže vyznieť ako spomienka na časy minulé, aj tu stále platí: “Učiť sa, učiť sa, učiť sa!”
A to nezávisle od veku, sociálneho postavenia či vzdelania. Pretože online svet sa neustále rozvíja, hrozby prichádzajú stále rýchlejšie a my ich musíme vedieť včas rozpoznať a efektívne sa pred nimi chrániť.
Za 18 rokov sa do projektu zapojilo približne 200 krajín z celého sveta, ktorým záleží na bezpečnosti vo virtuálnom priestore – nielen toho “doma”, ale aj medzinárodne, keďže “internet je bez hraníc”. Teší nás, že Slovensko tiež patrí medzi ne!
Na Slovensku sa do osvety verejnosti zapája viacero inštitúcií a organizácií, napr. Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, Úrad na ochranu osobných údajov či projekt zodpovedne.sk.
Téme bezpečnosti sa venuje aj SK-NIC, a.s., správca domény najvyššej úrovne .sk. Vo vzdelávacej videosérii Akadémia virtuálneho Slovenska sa okrem iného dozviete napr. ako si chrániť svoju webstránku. Z praktického hľadiska priamo zabezpečuje ochranu internetovej infraštruktúry prostredníctvom služby DNSSEC – doména .sk v tomto patrí medzi svetovú špičku, čo je vidno aj z aktuálnych grafov o tejto službe.
SK-NIC taktiež podporuje vzdelávanie nielen prostredníctvom videí, ale aj osobných prednášok – napríklad školenie kadetov policajnej akadémie alebo školenia učiteľov informatiky v rámci programu Koordinátor digitálnych kompetencií, ktoré organizuje JA Slovensko.
Jedným z obľúbených podporných nástrojov pre vzdelávanie a zlepšenie bezpečnosti v slovenskom virtuálnom svete je Fond SK-NIC. Ten slúži na podporu projektov s dobrou myšlienkou a ambíciou, ktorým chýbajú prostriedky na rozbeh alebo rozvoj svojich aktivít. Od roku 2019 podporil už 50 rôznych projektov súvisiacich s online prostredím a mnohé z nich sa priamo týkali zlepšovania jeho bezpečnosti.
Dnešný deň, nazvaný Deň bezpečnejšieho internetu, slúži práve na pripomenutie si tejto stále horúcej témy. Netreba však zabúdať, že nestačí byť obozretný iba jeden deň v roku, aj tie zvyšné sa treba správať uvedomelo, lebo škoda bude hlavne vaša.
A keďže “všetko je na webe”, najmä vo vzťahu k sociálnym sieťam platí: “Raz na internete, navždy na internete.”