Ak by sme sa opýtali laika, čo znamená slovo „font“, vysoko pravdepodobne by sme dostali jednoduchú odpoveď – písmo.
Presnejšia definícia hovorí, že ide ide o sadu textových znakov v špecifickom štýle, ktoré spája rovnaká veľkosť písma a tiež jednotný štýl písma.
Na toto nadväzuje tzv. rodina písiem (font family), čo je vlastne font spolu so všetkými jeho variantmi. Napríklad Helvetica je rodina písiem, ale jej variant Helvetica italic (kurzívová Helvetica) je už font, teda jeden druh písma Helvetica.
V praxi sa font a font family často považuje za synonymum, takže si z toho netreba robiť ťažkú hlavu.
Existuje niekoľko veľkých typov rodín písiem, napr. Serif, Sans Serif, Monospace či Script.
Každá z nich je niečím špecifická.
Typ rodiny Serif je kategória písiem, v ktorej majú znaky na konci tzv. pätky, malé čiarky (sem patrí napr. Times New Roman). Naopak Sans Serif fonty tieto pätky neobsahujú (sem patrí napr. Arial).
Monospace je typ písma, v ktorom má každý znak rovnako široký priestor. Môžeme si to predstaviť tak, že každý znak je v jednom rovnako veľkom štvorčeku štvorčekového papiera. Opakom sú proporčné písma, kde sa priestor prispôsobuje logickej šírke písmena.
Porovnanie písma s proporčnými a s pevne nastaveným priestorom pre jednotlivé písmená.
Písmo typu Script môžeme stručne definovať ako písmo, ktoré napodobňuje rukopis, je teda „voľne vlnité”.
Vedeli ste, že…
- Za prvý font na svete sa považuje BlackLetter z 15. storočia, ktorý používal Johannes Gutenberg (vynálezca kníhtlače) pri písaní kníh a biblie?
Tento typ písma bol vytvorený tak, aby napodobňoval kaligrafický rukopis mníchov. Z tohto dôvodu je toto písmo pomerne ťažko čitateľné.
- Existujú špeciálne fonty určené pre dyslektikov?
Sú navrhnuté tak, aby dyslektici jednoduchšie rozlíšili podobné znaky, preto tieto nie sú úplne symetrické, ako je to pri klasických typoch fontov. Jeden takýto font navrhol aj Martin Pyšný z Trenčína.
- Sú k dispozícii nástroje, ktoré dokážu identifikovať font?Nahráte do nich obrázok s textom, ktorý treba rozoznať a aplikácia zobrazí (zvyčajne niekoľko) možnosti, o aký font by mohlo ísť. Jeden z takýchto nástrojov je napríklad https://www.whatfontis.com/.
- Baskerville je vraj najdôveryhodnejšie písmo?Hovorí tak dokumentarista Errol Morris, ktorý uskutočnil experiment na 45 000 čitateľoch denníka nytimes.com. Morris zistil, že respondenti skôr uverili informáciám napísaným v Baskerville ako napr. textom písaných fontami ako Computer Modern, Georgia, Helvetica, Trebuchet alebo Comic Sans. Nikto však neprišiel na to, prečo Morris pri svojom experimente dospel k takémuto výsledku. Možno práve čítal knihu Pes baskervillský…
- Jeden z najpoužívanejších fontov – Calibri – sa stal aj súčasťou vyšetrovania rôznych podvodov?Písmo vzniklo v roku 2004 pre spoločnosť Microsoft, no dostupné verejnosti sa stalo až v roku 2007. Rýchlo nahradilo mnoho základných fontov balíku MS Office a stalo sa najbežnejším tzv. „normálnym” písmom.Teraz je už tak rozšírené, že falšovatelia rôznych dokumentov sa mnohokrát pozabudli a dokumenty, ktoré podvodne dátovali pred rok 2007, písali v tomto fonte, vďaka čomu sa podarilo dokázať, že išlo o falzifikáty.
- Za najpoužívanejší font resp. rodinu písiem sa považuje Helvetica?Úspech má najmä preto, že je dobre čitateľná a pôsobí väčšie, ako v skutočnosti je. Preto sa nachádza nielen v logách mnohých svetových značiek (BMW, LG, TOYOTA a mnoho iných), ale je ju možné nájsť aj na bločkoch či iných dokladoch, kde sa používa veľmi jemná tlač, pre ktorú je tento font veľmi vhodný.
- Obdobou písma Helvetica je v podaní firmy Apple font s názvom San Francisco?
Apple ho používa vo všetkých svojich zariadeniach a dokonca ho nájdete aj na zadnej strane novších iPhonov. Používať ho však môžu iba jeho vývojári.
- Výber písma je tak dôležitý, že môže ovplyvniť výsledky volieb?
Hovorí o tom príbeh prezidentskej kampane Baracka Obamu z roku 2008. Po začiatku kampane sa typografi (odborníci na písmo) rozhodli zmeniť font v Obamovej kampani na Gotham. Tento typ písma bol inšpirovaný písmom používaným na fasádach amerických budov po celej Amerike, čo bolo obyvateľom USA blízke.
Písmo bolo v takom kontraste s písmom použitým u iných kandidátov, že po tejto zmene v kampani výrazne vzrástla Obamova viditeľnosť.
- Prvýkrát si ľudia mohli vybrať, akým písmom chcú v počítači písať, v roku 1984?
A to na osobných počítačoch Macintosh, ktoré boli v daný rok uvedené na trh. Vďačiť za to môžeme Stevovi Jobsovi a jeho nadšeniu pre kaligrafiu. On sám vytvoril niekoľko nových fontov a rozhodol sa túto možnosť implementovať do osobných počítačov.
- Písmo Times New Roman vzniklo pre britský denník Times?
Toto známe písmo uzrelo svetlo sveta už v roku 1931 a meno dostalo práve podľa slávneho denníka.
Patrí do kategórie serif, teda z tzv. pätkových písiem. V spomínaných novinách ho však už dnes nenájdeme. Napriek tomu zostalo dodnes jedným z najznámejších a často používaných písiem.
A aby sme neostali len pri teoretickom vzdelávaní, prinášame aj jednu výzvu – otestujte si svoje vedomosti o fontoch a vyskúšajte si náš vedomostný kvíz!