Predtým, ako sa pustíme do rozoberania “Internetu vecí” (angl. IoT – Internet of Things), mali by sme si pripomenúť, čo to ten internet vôbec je.
Zjednodušene sa dá povedať, že je to celosvetová sieť, v ktorej sú už v súčasnosti zapojené miliardy zariadení (počítače, tablety, smart telefóny, inteligentné zariadenia).
Vysvetľovaniu pojmu “internet” sa podrobnejšie venujeme v jednej z našich častí Akadémie virtuálneho Slovenska. Lebo hoci je to pojem všeobecne známy a všetci ho denne používame, definovať ho presne a jednoznačne nie je úplná (virtuálna) hračka.
Pomyselnou “podmnožinou internetu” je tzv. Internet veci – IoT. Týmto pojmom sa označuje všetko, čo vieme rôzne prepojiť tak, že to v konečnom dôsledku využíva údaje z internetu (najmä pripojenie zariadení, ktorým často dávame prívlastky “smart”, teda inteligentný).
V minulosti išlo o PC či telefóny, v súčasnosti tam už patria aj umývačky riadu, chladničky, hodinky, slúchadlá, e-kolobežky, bicykle na požičanie, osviežovače vzduchu a mnoho iných mnohokrát aj bizarných predmetov, ktoré denne používame. Dokonca celé byty či domy.
Vedeli ste, že… ?
- V roku 2020 bolo v internete súčasne pripojených 8,74 miliárd zariadení (čo je viac ako ľudí na planéte). V roku 2022 sa toto číslo odhadovalo na približne 10 miliárd.
- Predpokladá sa, že do konca roku 2030 bude denne súčasne pripojených 25,4 miliardy zariadení (telefónov, počítačov, tabletov, kuchynskej výbavy, domácich spotrebičov…), zatiaľ čo počet obyvateľov Zeme sa vtedy odhaduje na 8,6 miliardy.
- Ak sa pozrieme na počet zariadení v kategórií Internet vecí, teda zariadení schopných pripojiť sa k internetu, zatiaľ čo v roku 2021 bolo takých zariadení úctyhodných 35 miliárd, do roku 2025 sa odhaduje, že toto číslo prekročí 75 miliárd takýchto zariadení na svete.
- Existujú aj smart fľašky? Ich cieľom je monitorovanie pitného režimu. Takúto fľašku si jednoducho spárujete so svojim mobilom a ten vám bude pripomínať, že sa treba napiť. Popri existencii samostatných appiek na pripomínanie pitia je to ďalšia pomoc zdravému pitnému režimu.
- Ak by vám nestačil monitoring pitného režimu, môžete si pomocou inteligentnej vidličky monitorovať aj svoje stravovacie návyky – ako často jete, koľko súst jedla máte pri jednom jedle alebo ako rýchlo ste jedlo skonzumovali. Tieto informácie môžete zdieľať aj na sociálnych sieťach. No predstavte si, kto z vašich známych by to nechcel vedieť?
- Môžete mať inteligentný prsteň či opasok? Inteligentný prsteň dokáže kontrolovať životné funkcie, napr. spánok, no je možné s ním aj platiť či odomykať dvere. Inteligentný opasok zase slúži na meranie krokov, aktivít či kondície.
- Je možné nájsť aj inteligentné tenisky? Ako iné zariadenia, ktoré sme už spomenuli, vedia sledovať vaše denné aktivity, šport, spálené kalórie, ale napr. aj miesto, kde sa nachádzate alebo trasu na mape, ktorú ste prešli. Niektorým teniskám viete nastavovať aj farebné osvetlenie. Škoda že sa s nimi (zatiaľ) nedá platiť, to by bola v obchodoch zábava!
- Existuje inteligentná domácnosť – systém, ktorý dokáže automatizovane riadiť rôzne prvky bežnej domácnosti. Od vykurovania cez osvetlenie, zabezpečenie či domáce spotrebiče. Dnes takýto systém prepája mnoho IoT zariadení a dokáže prijímať napr. aj hlasové pokyny..
Vedeli ste však aj, že prvé zariadenie tohto druhu bolo na trhu už v roku 1975? Jeho vznik súvisí s vynájdením diaľkového ovládania, ktoré pôvodne slúžilo najmä na pohodlné ovládanie televízora.
Táto pôvodná inteligentná domácnosť sa volala X10 a umožňovala diaľkové ovládanie rôznych domácich spotrebičov či osvetlenia. - Do kategórie IoT predmetov patrí aj inteligentný deodorant? Má množstvo zaujímavých vlastností: je podsvietený a dávkuje správne množstvo deodorantu, čo zabraňuje jeho nadmernej spotrebe. Navyše obal je opakovateľne naplniteľný a teda ohľaduplnejší k prírode a keďže je inteligentný, dokáže objednať náplň, keď sa míňa. Kto by toto všetko čakal od “obyčajného” deodorantu!
- Na trhu je už aj na trhu je už aj inteligentná toaleta? Dá sa napojiť na inteligentnú domácnosť, vyhrieva sedaciu dosku, je možné si na nej nastaviť preferované podsvietenie či hudbu, či dokonca automatické zaklapovanie dosky. Dosť zásadný rozdiel od dedinskej latríny…?
- Existujú aj inteligentné chirurgické okuliare, ktoré využívajú technológiu rozšírenej reality a zobrazujú dynamicky synchronizované údaje o pacientovi a napr. aj rôzne RTG údaje?
Nech nám teda všetky uvedené a aj mnohé ďalšie inteligentné pomôcky a zariadenia uľahčujú a spríjemňujú život! Nech však popri nich stále nezabúdame byť ľuďmi!