Podľa Slovníka Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV (Slovenská akadémia vied) je počítač:
- Stroj na spracovanie informácií
- Prístroj na zaznamenávanie počtu
Wikipédia zase hovorí o počítači nasledovné: „Zariadenie alebo stroj na realizáciu výpočtov alebo riadenie operácií vyjadriteľných číselnými alebo logickými výrazmi.”
Ťažko povedať, ktorú z týchto definícii by ako prvú povedal bežný používateľ počítača, keby sme sa ho na ňu opýtali.
Počítače však denne využívame pri svojej práci, organizovaní voľného času, pri nákupoch, vzdelávaní sa či zábave. A pri mnohých už ani nevieme, že sú to vlastne tiež počítače – notebooky, tablety, smartfóny, inteligentné hodinky… Sú tu s nami už “nejaký ten piatok” a dnes si povieme niečo z ich histórie.
Tak teda: Vedeli ste, že…
- za prvý univerzálny a plne elektronický počítač sa považuje ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer)? Skonštruovali ho páni John Presper Eckert, John William Mauchly, Herman Goldstine a Alan M. Turing a dokončený bol v roku 1946.
Jeho rozloha bola až 140 metrov štvorcových – teda ako výrazne „väčší” 4-izbový byt!
Jeho chladenie museli zabezpečovať dva letecké motory a bez prestávky vedel fungovať najviac 1 hodinu. - na programovaní tohto počítača sa podieľalo aj 6 žien? V povojnových rokoch bola núdza o odborníkov – mužov – a preto dostali príležitosť vedkyne z oblasti matematiky a logiky. Stali sa tak prvými programátorkami na svete, hoci pomenovanie profesie “programátor” vzniklo až neskôr.
- vývoj prvého slovenského počítača za začal už v 50. rokoch 20. storočia v SAV? Okrem iného boli na jeho zostrojenie použité súčiastky určené pôvodne pre nemecké letectvo Luftwaffe. Po 4 rokoch vývoja a testovania bol dokončený v roku 1958, jeho autorom je Ivan Plander, ktorý pri výrobe počítača využil aj svoje rádioamatérske skúsenosti z mladosti.
- prvá PC myš bola drevená a vyrobená ručne? Počítačovú myš vynašiel Doug Engelbart zo Stanford Research Institute v USA v roku 1963. Verejnosti ju však predstavil až 9. decembra 1968 a patent získal až v roku 1970 pod názvom “indikátor polohy X-Y pre zobrazovacie systémy”.
Názov myš vymysleli až jeho kolegovia, a to kvôli kábliku, ktorý vychádzal zo zadnej časti zariadenia a pripomínal tak hlodavca. - prvý USB kľúč bol komerčne dostupný v roku 2000? Bol to USB kľúč s názvom “Thumbdrive” od singapurskej technologickej spoločnosti Trek Technology. V jeho názve využili to, že mal veľkosť jedného palca (thumb-size).
V tom istom roku začala svoj prvý USB kľuč predávať aj firma IBM a ich model mal príznačný názov “DiskOnKey” a predával sa priamo s krúžkom na kľúče.
V roku 2000 boli bežne dostupné veľkosti USB kľúčov do 32 MB, čo je len zlomok z veľkosti kľúčov, ktoré môžete kúpiť v roku 2022 (1 až 2 TB). - prvá webkamera slúžila na kontrolu hladiny kávy v univerzitnej kuchynke? Vznikla v roku 1991 na univerzite v Cambridge a to úplnou náhodou. Jej cieľom bolo kontrolovať hladinu kávy v kávovare, ktorý bol jediný v celej budove univerzity.
Zamestnanci, ktorí si chceli ísť po kávu, vďaka tomu vedeli či je alebo nie je pripravená a nemuseli tak mrhať svojim časom. - prvé slúchadlá, ktorých tvar poznáme aj dnes, vyrobil ich vynálezca manuálne vo svojej kuchyni už v roku 1910?
V tej dobe však nemali nič spoločné s počúvaním hudby. Ich vynálezca Nathaniel Baldwin ich vytvoril ako vylepšené a citlivejšie telefónne prijímače. Jeho nápad sa však súkromným investorom nepáčil a tak ho predal americkému námorníctvu.
- najdrahšia klávesnica na svete bola predstavená v roku 2020 a je zdobená 24-karátovým zlatom? Je to herná klávesnica s názvom ADATA Golden Summoner. Ak hľadáte pre niekoho špeciálny a zbytočne drahý darček, môžete si ju kúpiť za takmer 9000€.
- rozloženie písmen klávesnice bolo pôvodne navrhnuté preto, aby znemožňovalo príliš rýchle písanie na písacom stroji?
Dnešné rozloženie známe aj ako QWERTY (resp. QWERTZ) vyvinul Christopher Latham Sholes v roku 1873 pre klávesnice klasického písacieho stroja. Keďže písacie stroje sa často zasekávali, Scholes sa rozhodol rozmiestniť najpoužívanejšie písmená anglickej abecedy (AOEUIDHTNS) čo najviac od seba. Tým znemožnil príliš rýchle písanie a zabránil vzájomnému zasekávaniu páčok s písmenami.
Napokon toto rozloženie pretrvalo dodnes a stalo sa štandardom aj na počítačových klávesniciach.
Ak sa vám táto téma páčila, môžete sa otestovať aj v kvíze o starom počítačovom príslušenstve.