Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Dr. h.c. mult. prof. Ing. Ivan Plander, DrSc.
Titul DrSc. za menom značí, že Ivan Plander je doktor vied. Titul Dr. h. c. (Doctor honoris causa) značí, že má udelený čestný doktorát za mimoriadne zásluhy a mult. znamená, že ich získal viacero od rôznych univerzít.
Podieľal sa na založení Ústavu technickej kybernetiky SAV v roku 1956 a od roku 1989 ho viedol. Ústav mal v najväčšom rozkvete až 500 zamestnancov. Pri príležitosti 50-teho výročia Ústavu informatiky SAV sa prof. Plander vyjadril takto:
„Bez ohľadu na to, kto na akom poste robil, najdôležitejšie bolo asi to, že v ústave vládol po celý čas entuziazmus a tvorivý duch.“
Spolu so svojim tímom vyvíjal v 50-tych rokoch 20. storočia analógový počítač, ktorý sa stal prvým významným výpočtovým systémom svojho druhu na Slovensku. Zamestnanci SAV, ktorí pracovali na jeho vývoji, ho volali familiárne „IVAN“.
Analógový počítač SAV je v súčasnosti vystavený v expozícii Stálej výstavy dejín výpočtovej techniky na Slovensku v areáli SAV v Bratislave na Patrónke.
V 60-tych rokoch bol pod vedením Ivana Plandera vyvinutý prvý digitálny počítač a volal sa RPP-16. Bol to prvý slovenský sériovo vyrábaný 16-bitový počítač, určený na riadenie priemyselných procesov a vedecké výpočty.
Dnes by bol RPP-16 už len muzeálny kúsok, ale vtedy to bol technologický vrchol! Dalo sa na ňom síce robiť menej než na dnešnom mobile, ale na svoju dobu to bola slovenská technologická špička.
Výsledná cenovka za jeden plne vybavený počítač RPP-16 bola 5,8 milióna korún. Bežný človek v tom čase mohol rovnakú sumu zarobiť za takmer 220 rokov práce.
Nešlo však o osobný, ale o riadiaci počítač, využitie mal najmä v priemysle a jeho úlohou bolo nahradiť ľudskú prácu pri riadení procesov.
« Späť