Katedra geografie a geológie je pracovisko FPV UMB v Banskej Bystrici. V rámci študijného programu “Učiteľstvo akademických predmetov” vzdeláva budúcich učiteľov geografie a snaží sa ich oboznamovať s využívaním informačno-komunikačných a ďalších moderných technológií.
Počas výučby sa zameriava na to, aby budúci učitelia geografie podávali nadobudnuté vedomosti svojim žiakom inovatívne, pútavo, efektívne a viedli ich okrem iného k rozvoju ich digitálnej gramotnosti.
Súčasným problémom geografického vzdelávania je spôsob, akým žiaka motivovať a zaujímavo sprístupniť aj menej atraktívne témy. Žiaci by mali aktívne pátrať, skúmať, objavovať.
Hlavným cieľom projektu VIRTUAL GEOLAB je implementácia virtuálnej reality do vyučovania geografie na všetkých typoch škôl. Prostredníctvom nej majú žiaci lepšiu možnosť porozumieť rôznym geografickým javom. Môžu sa napríklad premiestniť do africkej savany a pozorovať jej biotu, na štíty v Himalájach, medzi tučniaky na Antarktíde alebo do centra Tokia.
“Veľký potenciál je aj pri spoznávaní tvarov zemského povrchu, meteorologických javov ale aj podzemných priestorov pomocou interaktívnych prehliadok,” hovorí Michaela Žoncová, projektová manažérka FPV UMB v Banskej Bystrici.
Projekt má pomôcť žiakom pochopiť jedinečnosť každého miesta na Zemi, ktoré je osobité svojim podnebím, rastlinstvom, živočíšstvom, ale aj obyvateľmi s vlastným jazykom, kultúrou a spôsobom života.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže v rámci tohto projektu k rozvoju virtuálneho vzdelávania žiakov.