Svet okolo nás je plný zaujímavostí – “gigantických”, týkajúcich sa cestovania do vesmíru či výstavby umelých ostrovov v Dubaji, malých z ríše hmyzu alebo vírusov, reálne hmatateľných ako rôzne pamiatky alebo len virtuálnych vo svete online priestoru.
Skrátka a dobre – stačí mať oči i myseľ otvorené a v každej chvíli sa môžeme dozvedieť niečo poučné a prínosné.
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko zaujímavostí z oblasti sociálnych sietí. Tie sú fenoménom samé o sebe. Krátko po svojom vzniku zažili obrovský “boom”, prešli si obdobím veľkej kritiky a v dnešných pandemických časoch slúžia ako alternatíva k osobným stretnutiam. Či v dobrom alebo v zlom – tak, ako každý iný nástroj či technológia môžu byť zneužité, alebo slúžiť na dobré účely. Všetko závisí len od toho, kto a ako ich používa.
Tak teda: Vedeli ste, že…
- na Facebooku ma účet viac ako tretina planéty, teda približne viac ako 2,7 miliardy ľudí? V Európe je to dokonca až vyše 66% populácie
- trojmesačná celosvetová spotreba energie spoločnosti Facebook je totožná s mesačnou spotrebou celého Slovenska? Teda mesiac prevádzky podnikov, domácností, dopravy, mestských a kultúrnych inštitúcií – skrátka všetkého, “čo je pripojené na elektrický kábel”, vrátane vianočnej výzdoby v mestách!
- v roku 2020 Facebook a firmy, s ktorými spolupracuje, strávili 3,2 milióna hodín (= cca 365 rokov) hľadaním, označovaním či odstraňovaním nepravdivého obsahu? A iba 13% tohto času bolo zameraného na obsah mimo USA! Skúste sa zamyslieť, prečo…
- najpoužívanejšia sociálna sieť medzi Slovákmi je práve Facebook? V roku 2021 patrilo tejto sociálnej sieti viac ako 80% návštev spomedzi všetkých ostatných sociálnych sietí. Treba poznamenať, že v roku 2012 to bolo takmer 90% – v čom vidno veľmi pomalý, ale predsa len presun používateľov aj na iné sociálne siete ako je Facebook (a za tú dobu vzniklo aj nemálo nových).
Návštevnosť sociálnych sieti na Slovensku
zdroj: Statcounter
- cena za získanie Facebook páčikov (lajkov) sa na začiatku roka 2022 pohybovala vo výške menej ako $1 za 100 páčikov? A $1 až $4 za 100 nasledovníkov? Instagram bol drahší iba o cca 20%.
- na začiatku roku 2021 bolo na Facebooku vyše 30 miliónov “mŕtvych účtov”, teda účtov ľudí, ktorí už zomreli.
- Facebook v júli až septembri 2021 odstránil až vyše 1,8 miliardy falošných účtov (botov, trollov a podobne). Bolo to o skoro 40% viac ako v tom istom období o rok skôr, kedy odstránil vyše 1,3 miliardy takýchto účtov.
- Facebook v roku 2022, prvýkrát vo svojej 18-ročnej histórii, zaznamenal celosvetový pokles denného počtu používateľov. Dôvod? Mladých ľudí láka silná konkurencia iných sociálnych sietí, najvýraznejším spomedzi nich je Tiktok.
- platforma Youtube oslávi v roku 2022 svoje 17. narodeniny? V roku 2005 ju v USA založila trojica kamarátov – Chad Hurley, Steve Chen and Jawed Karim. Prvé video bolo nahrané už 23. apríla 2005. Trvá 18 sekúnd a je na ňom zachytený práve jeden zo zakladateľov J. Karim počas jeho návštevy v Zoo v San Diegu. Toto video je stále zverejnené na Youtube a doteraz má takmer 220 miliónov vzhliadnutí, 11 miliónov “páčikov” a takmer 11 miliónov komentárov!
- v roku 2021 pribudlo každú minútu na Youtube až 500 hodín videa? Pre lepšiu predstavivosť – každú minútu pribudli videá v trvaní takmer 21 dní!
- v roku 2021 si ľudia na celom svete pozreli každý deň 1 miliardu hodín videí na Youtube? Aj keď je to zvláštny prepočet, je to akoby sa denne pozeraním videí “spotreboval čas” v objeme 114 155 rokov!
- Instagram každý mesiac používa približne 1 miliarda používateľov? Z tohto počtu je až 71% mileniálov, teda ľudí vo veku 25 až 40 rokov (narodených v rokoch 1980 – 1995).
- každú sekundu pribudne na Instagrame približne 1100 fotiek, čo znamená zhruba 95 miliónov fotiek denne?
- od roku 2015 možno pozorovať všeobecný pokles návštev sociálnych sietí prostredníctvom počítačov, laptopov a tabletov? Do popredia sa jednoznačne dostali mobilné telefóny, ktoré majú ich používatelia pri sebe či už v práci, počas cestovania alebo doma.