Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Podtatranská knižnica v Poprade je regionálnou kultúrnou, informačnou a vzdelávacou inštitúciou v oblasti knižničnej, bibliografickej, kultúrno-vzdelávacej a vydavateľskej činnosti v územných obvodoch okresov Poprad a Kežmarok.
V rámci kultúrno-vzdelávacej činnosti knižnica realizuje ročne cca 900 podujatí, z ktorých 90 % tvoria podujatia pre deti – zážitkové čítania, literárne pásma, prezentácie kníh, besedy, literárny festival S knihou ma baví svet, súťaže, kvízy; zapájame sa do realizácie celoslovenských a medzinárodných podujatí pre deti (Noc s Andersenom, Deň ľudovej rozprávky, Čítame s Osmijankom, Les ukrytý v knihe, Celé Slovensko číta deťom a iné). Od roku 2020 vzdelávame žiakov a deti v práci s digitálnymi technológiami – Micro:bity, 3D modelovanie a 3D tlač, tvorba animácií.
Projekt Za hranice stránok: Knihovníci v digitálnom svete sa zameriava na vzdelávanie knihovníkov v oblasti digitálneho vzdelávania detí a mládeže. Súčasťou sú aj prednášky odborníkov z Centra vedecko-technických informácií SR, ktorí sa tejto problematike dlhodobo venujú a knihovníkov zo susedného Česka.
“Súčasťou projektu bude aj prehliadka podujatí pre deti, prostredníctvom ktorých sa knihovníci predstavia na podujatiach so žiakmi s využitím technológií (napr. microbity, 3D tlač, modelovanie). Cieľom projektu je poskytnúť knihovníkom informácie o tom, ako podujatia s deťmi realizovať; ukázať možnosť rozšírenia knižničných služieb, poukázať na eventualitu ďalšieho vzdelávania knihovníkov,” uviedla Monika Naštická, projektová manažérka.
Knihovníci čelia výzvam, ktoré sú spojené s digitálnym vzdelávaním detí a mládeže. S nástupom moderných digitálnych technológií sa mení aj spôsob, akým sa deti učia a vyhľadávajú informácie. Je nevyhnutné, aby knihovníci a pedagógovia boli dobre pripravení a mali potrebné znalosti a schopnosti v tejto oblasti.
Podpora z Fondu SK-NIC pomôže zvýšiť kvalitu a inovatívnosť poskytovaného vzdelávania a zabezpečí, aby deti a mládež mali prístup k moderným vzdelávacím prostriedkom a technológiám,
ktoré ich pripravia na digitálny svet a podporia ich kreativitu a inovačné myslenie.