Spoznávať prírodu a jej krásy sa dá rôznymi spôsobmi. Asi najbližšie vieme byť prírode, keď ju sami navštívime – či už prechádzkou lesom, lúkami alebo návštevou hôr. Aj návštevou zoologickej a botanickej záhrady si rozširujeme svoje poznanie o prírode.
Okrem reálneho spoznávania a sledovania prírody môžeme v súčasnosti vidieť či počuť tento tajomný svet aj virtuálne. Niekto relaxuje počúvaním nahrávok zvukov lesa, vtáctva či šumu vetra. Iní zase sledujú dokumenty a žasnú nad miestami, na ktoré sa bežní ľudia zrejme nikdy nedostanú.
Sú však aj nadšenci, ktorí to poňali z druhého konca. Cestovateľskí bloggeri sa napríklad snažia ukázať krásy krajiny a prilákať na tieto miesta návštevníkov.
Počas pandémie sme aj my nadviazali spoluprácu s jedným z nich – s Radom Hoppejom – a vďaka tomu vznikol príjemný objaviteľský projekt Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne ako aj jeho neskoršia druhá séria.
Priekopníkom v oblasti živých prenosov zo zákulisia života zvierat sa na Slovensku už v roku 2011 stal Ivan Daráni. Stojí za myšlienkou a webstránkou kukaj.sk, ktorá jej návštevníkom prináša nevšedné a častokrát vzácne pohľady do zvieracej ríše. V súčasnosti má okolo 90 webkamier a môžeme tak sledovať medvede, kamzíky, sysle či rôzne dravé vtáky počas dňa aj v noci.
Nás v SK-NIC zaujíma a teší tento projekt z viacerých dôvodov:
- prepája reálne s virtuálnym, čo sa udialo napríklad v našom už spomínanom projekte “Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne”,
- stránka kukaj.org.sk dáva svojou koncovkou .org.sk jasne najavo, že ide o neziskový projekt o dobrej veci pre nás všetkých,
- technické vybavenie tvorcu webu sa postupne zlepšuje a projekt kukaj.sk dosahuje rôzne rekordy v návštevnosti svojho webu (viď. nižšie). Niečo zaujímavé o rýchlostných rekordoch slovenského internetu si môžete prečítať aj v našej Výročnej správe o internete na Slovensku za rok 2021.
Vyspovedali sme teda zakladateľa tohto projektu, Ivana Darániho, a dozvedeli sme sa kadečo zaujímavé.
Čo vás viedlo k založeniu projektu kukaj.sk?
I.D.: V prvom rade to bola vlastná zvedavosť, čo všetko sa odohráva v prírode, ale hlavne v hniezdach, kde bežne ľudské oko nevidí. V druhom rade moja vášeň k technike, ktorú mám od detstva. Jednoducho sa mi to podarilo spojiť.
Čo je cieľom tohto projektu?
I.D.: Cieľom je envirovýchova, ale aj zabezpečenie istého druhu relaxu pre “kukačov”.
Napríklad počas zimného obdobia prikrmujeme vtáctvo a pred niekoľkými búdkami máme kamery. Aj vďaka tomu sa ľudia dozvedia, čo všetko patrí a čo nepatrí do búdok.
Ja sám, keď som bol menší, som tam dával napríklad pečivo – to majú zaužívané stovky ľudí a pritom pečivo je niečo, čo našim spevavcom môže uškodiť. Rovnako slaninka a podobné “dobroty” môžu vtáčiky zabiť a nie im pomôcť prezimovať.
Médiá majú o nás záujem vždy pri spustení projektov prikrmovania. Vďaka medializácii sa snažíme ľuďom povedať, čo je správne a motivovať ich k správnemu prikrmovaniu.
Preto, keď po konzultácii s odborníkmi začíname nový projekt, dbáme na to, aby sme neurobili niečo nevhodné – nejakú chybu, ktorá by mala za následok neželanú reťazovú reakciu.
Rovnako sa prostredníctvom našej stránky učia ľudia spoznávať napríklad všetky druhy vtáctva, ktoré sa pred kamerou objavujú.
Viete nám poskytnúť niektoré štatistiky návštevnosti vášho webu?
I.D.: Naša stránka je mesačne otvorená viac ako 2 milióny krát – hlavne počas sezóny, kedy prilieta vtáctvo a online pred kamerami vzniká nový život.
V zimnom období sú čísla návštevnosti stránky nižšie, pretože je online omnoho menej kamier a nemáme tak širokú paletu prenosov.
Každý “kukač” má svojho favorita, ktorého sleduje. Nie každého zaujíma sledovať napríklad veveričky, alebo nie každému sa chce čakať na rybu, ktorá sa príde ukázať pred kameru.
Samozrejme kukaj.sk nie je len na webe, ale stream si sťahujú aj rozne TV platformy a naše kamery sa tak stávajú súčasťou TV balíčkov.
Môžete uviesť nejaké vaše ďalšie rekordy, najsledovanejšie video a podobne?
I.D.: Rekordy dosahujeme vždy počas reportáží. Prednedávnom, keď bola reportáž v TV Markíza, sme mali online 26 000 používateľov, čo dalo zabrať aj našim serverom. Zároveň nás to vždy posunulo vpred, aby sme ich vylepšili.
Zvýšila sa od začiatku pandémie návštevnosť vášho webu?
I.D.: Áno, evidujeme nárast o cca 30 percent.
Prečo ste sa rozhodli o registráciu domény kukaj.org.sk?
I.D.: Chcel som mať istotu, že kukaj.sk a jeho meno, ktoré budujem viac ako 11 rokov, ostane nepoškvrnené. Rovnako si myslim, ze kukaj.sk si zaslúži byť nositeľom aj domény s koncovkou .org.sk, a to dupľom, keď sme založili aj občianske združenie kukaj.sk – tak sa nám to hodilo k dlhšiemu a kvalitnejšiemu fungovaniu projektu.
Je pre vás dôležité doménové meno kukaj.sk? Ak áno, prečo?
I.D.: kukaj.sk je už značka…. Keď som kdekoľvek na ktoromkoľvek konci Slovenska, ľudia sa mi zdravia a veľa z nich položí v úvode otazku, či ja som ten z kukaj.sk.
Máme naozaj veľký fanklub aj na sociálnej sieti. Napríklad na facebooku máme skupinu kukaj.sk, kde máme cca 46.000 členov a dennodenne pribúdajú ďalší, čo mňa osobne motivuje pokračovať v tomto projekte.
—
Ďakujeme p. Daránimu za odpovede a našej prírode želáme iba veľa ohľadulplných, citlivých a rozumných návštevníkov – reálnych a aj virtuálnych!