Prinášame vám prehľad noviniek z virtuálneho sveta a bezpečnosti na internete za obdobie od 24. – 30. apríla 2023.
SK-NIC otvára ďalšiu výzvu Fondu pre malé projekty
Spoločnosť SK-NIC, ktorá spravuje doménu .sk, otvára ďalšiu výzvu svojho fondu pre malé projekty. Pre záujemcov pripravila sumu spolu 200.000 eur na podporu ich inovatívnych nápadov.
Hľadajú sa projekty efektívne využívajúce informačno-komunikačné technológie (IKT) na vzdelávanie alebo projekty, ktoré učia o IKT (e-vzdelávanie). Tiež sú vítané projekty v oblasti informačnej, respektíve kybernetickej bezpečnosti, zamerané na život pri existencii IKT a projekty, ktoré chcú podporiť aplikácie zamerané na podporu životného prostredia.
Falošná korešpondencia školám v mene pracovníkov ÚVZ SR
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na podvodné emaily, ktoré sú neznámou osobou zasielané na emailové adresy škôl a školských zariadení v SR. Jej obsahom je upozornenie na údajný výskyt tuberkulózy (TBC) a mimoriadne testovanie na toto ochorenie.
Osoba sa snaží navodiť dojem, že ide o oficiálnu korešpondenciu ÚVZ SR a zneužíva pritom mená skutočných pracovníkov ÚVZ SR. Podvodné emaily s falošnou korešpondenciou sú odosielané z domény uvzsr.eu. Zdôrazňujeme, že skutoční pracovníci ÚVZ SR majú adresy na doméne uvzsr.sk.
Prečítajte si viac na uvzsr.sk…
Učitelia sa obávajú, že nedokážu rozlíšiť prácu žiaka a umelej inteligencie
Prieskum Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave ukázal, že učitelia sa obávajú, že nedokážu rozlíšiť prácu žiaka a umelej inteligencie. S pojmom umelá inteligencia sa stretlo takmer 97,5 percenta žiakov, pričom 48 percent z nich ju aj vyskúšalo.
Z jej výsledkov ďalej vyplynulo, že 33 percent žiakov vníma umelú inteligenciu rovnako z hľadiska prínosov a rizík, 25 percent vníma viac prínosov ako rizík a takmer 28 percent nemá na porovnanie prínosov a rizík AI názor.
Facebook, Amazon či Twitter dostali od EÚ ultimátum
Rozhodnutie Európskej komisie (EK) určiť 17 veľmi veľkých online platforiem (VLOP) a dve veľmi veľké online vyhľadávače (VLOSE) vychádza zo zákona o digitálnych službách z decembra 2020.
Hlavnými povinnosťami platforiem podľa tohto zákona sú: posilnenie postavenia používateľov, silná ochrana maloletých, starostlivejšie moderovanie obsahu, menej dezinformácií a tiež väčšia transparentnosť a zodpovednosť.
Prečítajte si viac na aktuality.zive.sk…
Tinder spúšťa overovanie pomocou selfie videa a AI
Po predstavení AI nástroja ChatGPT by sa mohlo zdať, že ak nejaká služba nevyužíva prvky AI, tak akoby ani nebola. Ďalšou službou, ktorá sa integráciou AI pochválila, je populárna zoznamovacia platforma Tinder.
Tinder ponúka funkciu overovania fotografií s názvom Photo Verified. Doteraz sa museli kvôli tejto funkcii používatelia fotiť a pózovať z rôznych uhlov podľa pokynov. Namiesto fotiek bude odteraz funkcia vyžadovať selfie video, ktoré s pomocou nástrojov AI overí pravosť fotografie.
Viac sa dozviete na android.sk…