Vedeli ste, že 8. júl je svetový deň videohier? Tie sú dnes neoddeliteľnou súčasťou života veľkej časti populácie. Často sa však stretávame s názorom, že videohry majú negatívny vplyv na svojich hráčov.
Zaujímavé je, že skupina vedcov pod odborným vedením Marca Palausa sa tejto téme venovala a zistila, že hráči videohier majú lepšie vyvinuté oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za sústredenie sa a priestorové vnímanie.
Tí, ktorí hrajú videohry pravidelne, dokážu lepšie vnímať vzťahy medzi jednotlivými predmetmi v priestore, a taktiež sa u hráčov zlepšuje jemná motorika.
Je dôležite si však pripomenúť aj nevýhody, ktoré dokážu silne ovplyvniť životy ľudí. Napriek tomu, že najčastejšou formou závislosti sú hazardné hry, človek môže byť závislý aj na videohrách.
Vedci takisto zistili, že ľudia náchylní na závislosť na videohrách majú určité zmeny v štruktúre mozgu. Pozmenený je napr. ich nervový systém odmeňovania, čo je skupina štruktúr, ktorá je zodpovedná za príjemný pocit po úspešnom dosiahnutí stanovených cieľov.
Podľa výročnej správy o internete za rok 2021 sa percentuálny počet Slovákov, ktorí hrali hry, pohyboval v roku 2020 na úrovni 9%, v roku 2021 však už bol zaznamenaný nárast na 11%.
Ak si myslíte, že videohry sú nejaký novodobý fenomén, tak sa mýlite.
Za prvú videohru je považovaná umelá inteligencia s názvom Bertie the Brain, ktorá bola schopná hrať piškvorky. Tento prístroj zostavil v roku 1950 Josef Kates na Kanadskú národnú výstavu a toto prvé herné zariadenie bolo vysoké až 4 metre!
Ďalším počítačom, prispôsobeným na hranie hier, bol Nimrod z roku 1951, ktorý bol predstavený na výstave Festival of Britain.
Oba tieto prístroje môžeme považovať za zakladateľov sveta videohier v takej forme, ako ho poznáme dnes.
Tvorba videohry je náročný a zdĺhavý proces, ktorého najpríjemnejšou časťou je vydanie hry. Základom je však myšlienka a originálny nápad, ktorý pritiahne budúcich hráčov.
Je dôležité spomenúť, že existujú aj hry, ktoré sú určené pre ľudí so špeciálnymi potrebami. Jednou z takýchto počítačových hier je aj vzdelávacia hra Vortoj pre deti s poruchou autistického spektra.
Tá v spojení s interaktívnou skákacou podložkou umožňuje zábavnou formou zvýšiť kvalitu života a zlepšiť si znalosť cudzích jazykov aj ľuďom, ktorí si bežné videohry nemusia vedieť zahrať. Deti s autizmom totiž potrebujú špeciálny prístup, keďže tradičné metódy učenia častokrát zlyhávajú, sú málo účinné alebo ani neexistujú.
Inou peknou vzdelávacou hrou je napr. GalaxyCodr, ktorá učí programovať aj malých žiačikov alebo OKO, ktorá gamifikovanou formou rieši rôzne životné situácie nielen mladých ľudí.
Vyššie uvedené hry vznikli aj vďaka podpore z Fondu SK-NIC a je určite fajn, že existujú nielen bezmyšlienkovité relaxačné videohry, ale aj také, ktoré majú hlbšiu myšlienku.
Pevne veríme, že podobných projektov bude v našom virtuálnom Slovensku vznikať viac!