Mesiac knihy sa síce posledným marcovým dňom končí, no 2. apríl bol už v roku 1967 ustanovený ako Medzinárodný deň detskej knihy. Prečo? Lebo vtedy sú narodeniny jedného z najslávnejších predstaviteľov detskej literatúry, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena.
O knihe, jej histórii až po výhody e-kníh sme vám písali v našom dávnejšom článku. Musíme konštatovať, že mnohé stále platí, no dnes sa pozrieme hlavne na to, ako vyzerá detská kniha v dobe „onlinu”, technológií a umelej inteligencie.
PREČO BY DETI MALI ČÍTAŤ KNIHY?
Dáta, výskumy, aj odborníci sa v nejednom článku vyjadrili, ako veľmi je čítanie pre deti dôležité. Rodičia používajú čiernobiele knihy už pri jednomesačných bábätkách ako jednu z prvých hračiek, aby ich pomocou kontrastov učili vnímať okolitý svet.
Neskôr, pri batoľatách, využívajú knihy zamerané na poznávanie vzťahov, pomenovaní, farieb, písmen, slov a celkového fungovania sveta.
A nakoniec sa kniha stáva pre školopovinné deti a tínedžerov hlavným nástrojom získavania vedomostí. Cez encyklopédie, tematicky zamerané knihy až po učebnice, osnovy a skriptá.
Dalo by sa teda povedať, že knihy sú našou najvernejšou hračkou/pomôckou/súčasťou až do dospelosti, ku ktorej je dobré budovať si vzťah od raného detstva.
PREČO BY MALI RODIČIA DEŤOM ČÍTAŤ?
Zo začiatku stojí celé čítanie detských kníh, či už e- alebo nee-, hlavne na rodičoch. Oni musia deťom čítať, aby deti naučili radosti z kníh a príbehov. Prečo je vôbec takéto čítanie dôležité?
DETSKÉ KNIHY:
- UPEVŇUJÚ VZŤAHY – rodič by si mal s dieťaťom denne čítať aspoň niekoľko minút, aby sa medzi nimi upevňovali dôležité vzťahové väzby a tvoril sa dopamín (hormón šťastia).
- UČIA JAZYK A ROZŠIRUJÚ SLOVNÚ ZÁSOBU – knihy učia deti rozlišovať medzi písmenkami a obrázkami, odovzdávajú im prvé slová, ktoré nemusia byť v bežnej slovnej výbave rodičov.
- POVZBUDZUJÚ FANTÁZIU – predstavivosť ide pri čítaní na plné obrátky, a aj keď sa niekomu môže zdať nepodstatná, dnes je kreativita (kam predstavivosť patrí) jednou z najžiadanejších vlastností na trhu práce.
- PODNECUJÚ KOGNITÍVNE A LOGICKÉ MYSLENIE – už malé dieťa vďaka knihám získava nesmierne veľa informácií, ktoré si triedi, spracúva a ukladá. Knihy deťom pomáhajú pochopiť fungovanie sveta, dobra a zla a vytvárať si vlastný úsudok.
- ZLEPŠUJÚ KONCETRÁCIU, PAMÄŤ, VYJADROVANIE A POROZUMENIE – v dobe, kedy sa v spoločnosti čoraz viac určujú diagnózy ako hyperaktivita či dyslexia a slovenské školy vykazujú jedny z najnižších hodnôt porozumenia textu študentmi v porovnaní s ich rovesníkmi v Európe, je priam alarmujúco dôležité čítať si s deťmi doma čo najskôr.
AKO POVZBUDIŤ DETI K SPOLOČNÉMU ČÍTANIU V ROKU 2024?
Ako rodičia 21. storočia a doby internetu máme k dispozícii veľa možností, ako deti naučiť dôležitosti čítať. Nemusíme sa totiž spoliehať „iba“ na krásnu obálku, veľké písmo s obrázkami alebo pútavý dej.
Dnešné čítanie detských kníh dokážeme pomocou technológií posúvať na úplne novú úroveň, o akej sa nám ako deťom ani nesnívalo. Ak teda doma neviete, ako deťom atraktívne “predať” čítanie, skúste využiť naše tipy:
TIPY, AKO SI SPOLU ZATRAKTÍVNIŤ ČÍTANIE POMOCOU TECHNOLÓGIÍ:
1. Pred kúpou knihy si spolu urobte prieskum na internete
Je možné, že doma ešte stále nemáte tú správnu detskú knihu. Alebo potrebujete novú. Skúste nechať samo dieťa, nech si vyberie knihu, ktorá ho zaujíma. Výskumy totiž ukazujú, že takýto prístup zvyšuje u detí záujem o čítanie.
Vašou úlohou je nájsť deťom v počítači či na mobile webovú stránku kníhkupectva, pozrieť si tam spolu rovno aj ukážku, prípadne „listovacie“ video na portáli YouTube, kde dieťa uvidí, ako niekto listuje vyhliadnutú knihu.
Ak sa vám kniha zapáči, môžete si ju rovno stiahnuť ako e-knihu alebo samozrejme fyzicky navštíviť kníhkupectvo, čo je určite bohatší zážitok, aj keď nie vždy je na neho v našej uponáhľanej dobe čas a priestor.
2. Vyskúšajte s deťmi čítať e-knihy
Z prvého bodu pokračujeme rovno do druhého. Kto povedal, že deti si nesmú čítať knihy na tablete či v čítačke kníh? Aj toto je spôsob ako ich naučiť používať technológie rozumne a s pridanou hodnotou. Nehovoriac o tom, že dnes už e-knihy nie sú len o písanom slove, ale aj o zvukoch, farbách a interaktivite.
Ak ste si doma práve pozreli niektorú z animovaných rozprávok napr. z dielne Disney či Pixar, možno vás poteší, že tieto spoločnosti často vytvárajú interaktívne e-knihy na motívy svojich filmových rozprávok.
3. Siahnite po „knihách s kúzelným perom“
Ak ste rodičom či prarodičom aspoň 2-ročného dieťaťa, tak ste už asi začuli pojem „čítanie s perom“. Teda čítanie so špeciálnym perom, ktoré po priložení na konkrétne body v knihe vydáva zvuky. Či už je to nejaké slovo, kľudne aj anglické, alebo dokonca pieseň.
Na trhu je dnes niekoľko výrobcov a značiek, z ktorých si môžete vyberať podľa ceny, technologickej náročnosti pier a knižných titulov.
Tento druh čítania žne posledné roky na Slovensku veľké úspechy, o čom svedčia aj čísla predajnosti počas Vianoc. Niet sa čomu čudovať. Je to čítanie, ktoré prináša nového rozprávača do rodiny, ktorý vie vydávať aj rôzne zvuky, čo najmä malé deti milujú.
4. Navoďte si pri spoločnom čítaní detskej knihy atmosféru vďaka smartfónom
Chcete si s dieťaťom čítať knihu s lesnou tematikou? Pustite si počas toho na smartfóne šum lesa. Čítate si doma titul Starec a more? Aj šum mora nájdete v ponuke rôznych audio-aplikácií či na portáli YouTube.
No atmosféru si môžete dotvoriť aj pomocou rozšírenej ponuky samotných kníh. Dnes je už bežné, že v knihe nájdete QR kód, ktorý vám po naskenovaní kamerou na mobile dodá ďalší obsah na internete.
Napríklad, v prípade titulu Divoká Symfónia od Dana Browna si takto môžete pri čítaní pustiť skladbu, ktorú zložil samotný Brown a nahral Záhrebský festivalový orchester.
V ponuke sú taktiež knihy, ktoré pri naskenovaní určitých miest v knihe cez kameru mobilu otvoria takzvaný “filter rozšírenej reality”. V ňom môže dieťa zrazu vidieť napr. dinosaura či kostru, ktorá nie je iba v knihe, ale „stojí“ priamo pred ním. Z 2D obrázka je zrazu niečo ako hologram a dieťa získava úplne nový zážitok z čítania.
5. Vytvorte svojmu dieťaťu knihu o ňom samom
Ako posledný bod vám poradíme jednu z vychytávok, ktorá by bez súčasných technológií nebola možná. A je to personalizovaná kniha vyrobená na mieru pár klikmi na internete. Stačí, keď zadáte meno a pohlavie dieťaťa, zvyšok knihy už doplní pripravená šablóna.
Alebo si trúfate napísať príbeh o vašej rodine úplne sami? Aj to sa dá. Stačí si vytvoriť vlastnú „fotoknihu“, do ktorej namiesto klasického opisu k fotke, kedy bol daný moment odfotený, pripíšete vymyslený príbeh.
Nech už si vyberiete ktorúkoľvek štýl čítania, hlavne čítajte. Slovenské deti to potrebujú ako soľ.
Čítate si doma s deťmi?