Deti si nosia smartfón, tablet alebo prenosnú hernú konzolu častokrát už do škôlky a do školy aj notebook. Deti však ešte v malom veku bývajú nezodpovedné, neuvedomujú si reálnu hodnotu vecí a občas ich dokážu stratiť, v horšom prípade im ich ukradnú.
A ak aj nie, môžu im z nich ukradnúť dáta alebo citlivé informácie. Pri oboch typoch krádeží je možné toto riziko aspoň čiastočne eliminovať.
Prvou a základnou vecou je, že okamžite, ako dáte dieťaťu do rúk nejakú hodnotnú elektroniku, povedzte mu, (a opakujte to pri každej príležitosti) že takéto zariadenie nesmie nechávať odomknuté a niekde mimo dosah.
Deti sú ideálnou korisťou pre zlodejov – ak už aj majú mať väčšiu elektroniku, tak rozhodne nie v luxusnej drahej taške, ktorá už na 100 metrov „kričí“, že “obsahujem drahú elektroniku”. Existuje množstvo detských ruksakov a tašiek, ktoré sú dostatočne kvalitné, majú špeciálne ochranné puzdrá na elektroniku a zároveň sú nenápadné. Voľte radšej také!
Je jasné, že dieťa dokáže stratiť alebo zabudnúť aj takúto tašku, prípadne samotné zariadenie. Väčšina zariadení však už v súčasnosti obsahuje aplikáciu, umožňujúcu jeho lokalizáciu na diaľku, prípadne aspoň vymazanie celého jeho obsahu, aby sa nedostal do nepovolaných rúk. Zapnite takéto aplikácie, naučte sa ich používať a hlavne si zapamätajte prístupové heslá!
A keď sme už pri tých heslách – malé dieťa si nebude chcieť vytvoriť, používať ani pamätať komplikované heslo. Pritom mnoho miest ho potrebuje, napr. aj sociálne siete pre deti, k akým patrí YouTube Kids, ktorá je dostupná už aj na Slovensku.
Naučte deti používať nejakú dobrú aplikáciu na správcu hesiel – to jedno heslo do nej si určite zapamätajú ľahšie, než rôzne desiatky iných.
Pomôžte deťom vytvoriť bezpečné heslo nejakou vetou, ktorú si ľahko zapamätajú. Pre staršie deti to môže byť napríklad: Volám sa Jožko Novák a mám 8 rokov. Jednoducho vytvorené, avšak relatívne komplikované heslo bude tvorené prvými písmenami – VsJNam8r.
Pri menších deťoch je vhodné použiť ľahko zapamätateľnú postupnosť kláves, resp. v oboch prípadoch je ideálne voliť zariadenie s biometrickým zabezpečením (t.j. napr. snímačom odtlačku prsta) a aplikáciu na správu hesiel, ktorá ho vie využívať – to je bezpečné a najjednoduchšie riešenie.
Pri dieťati naozaj hrozí oveľa viac, že o zariadenie príde, tak buďte na túto situáciu pripravení! Má to totiž aj psychologický dopad – ak viete, čo v takejto situácii máte robiť, nespanikárite, budete konať efektívnejšie a hlavne nebudete prenášať ďalší stres na už beztak samotnou situáciou vystresované dieťa.
A v neposlednom rade – pri menších deťoch určite seba za správcu zariadenia a obmedzte im možnosť inštalovať bez vášho súhlasu nové aplikácie alebo vymazávať existujúce a – najmä v prípade mobilov a tabletov – nezabudnite na ne nainštalovať kvalitný antivírus!
Prebrané a upravené z partnerského projektu kry-sa.sk, pôvodný autor Martin Kamenický.