Vypočuj si ma!
Text článku bol nahovorený syntetickým hlasom, preto audionahrávka nemusí spĺňať všetky fonetické požiadavky.
Vedeli ste, že jarné upratovanie nie je žiadny výmysel matiek, ktoré chcú zamestnať svojich tínedžerov? Aj keď by sa nám to tak v rebelujúcom období mohlo zdať, tento zvyk siaha tisíce rokov dozadu. Ako veľmi sa tento pojem odvtedy zmenil a ako ho ovplyvnila doba internetová?
Jarné upratovanie je fenomén na celom svete. V histórii sa dočítame aj o tom, že jedna z prvých zmienok o jarnom upratovaní sa našla v židovskej tradícii pri sviatku „Pesach“, kedy ľudia pred týmto obdobím odstraňovali všetky stopy po kysnutom chlebe, ktorý sa nesmie v nasledovnom Sviatku nekvasených chlebov jesť.
U katolíkov poznáme čistenie oltára v kostoloch na Zelený štvrtok pred Veľkým piatkom, v Číne je zase bežné očistiť pred lunárnym Novým rokom domov od nešťastia.
JARNÉ UPRATOVANIE AKO REŠTART
Jarné upratovanie má veľa podôb, no prakticky všade na svete predstavuje akýsi nový začiatok, ktorý nám pomáha rozbehnúť sa. Načerpať nové sily a s pribúdajúcich svetlom aj energiu do života.
Ak sme niekoľko desiatok či stoviek rokov dozadu chytali do ruky metly a handry, dnes sa pri upratovaní vyžívajú aj digitálne technológie. Preto sme pripravili zopár tipov na tzv. digitálne jarné upratovanie.
Niektoré činnosti sú novodobé, iné sú staré, len dostali do vienka inovatívne nástroje na ich vykonávanie.
JARNÉ UPRATOVANIE PO NOVOM – V DIGITÁLNEJ DOBE
1. Upratovanie na diaľku – mobilmi ovládané spotrebiče
Vysávač, ktorý zapnete v práci počas obednej pauzy s kolegami 10 kilometrov od bytu. Kosačka behajúca sama po trávniku počas toho, ako vo vnútri pozeráte film s rodinkou.
Žijeme v dobe, kedy sa pri výbere spotrebiča pozeráme nielen na jeho energetický výdaj, ale napr. aj na to, či sa dá ovládať cez mobil a hlavne fungovať bez nás. Čo nám dáva viac času pre seba a spríjemňuje napr. práve jarné upratovanie.
2. Preplnené plochy, koše či galérie – reálne aj tie virtuálne
Súčasťou novodobého upratovania by mali byť nielen naše byty či domy, ale aj naše počítače, mobily či tablety. Za rok sa nám dokážu tak zaplniť nepotrebným obsahom, že to môže mať dopad na funkčnosť a životnosť daného zariadenia.
Odporúčame pravidelne robiť tieto virtuálne „upratovačky”:
- Plný kôš zavadzia aj počítaču, vysýpajte teda nielen ten reálny. Lebo veci v počítačovom koši stále zaberajú miesto.
- Na ploche by nemalo byť veľa vecí, aby sa nenamáhala pamäť počítača – dôležité veci preto zoskupte do priečinkov a nepotrebné zase odstráňte preč alebo rovno do koša.
- Fotografie a videá – kategória sama o sebe. Za rok sa nám nazbiera veľa takmer identických záberov či videí, ktoré sú nepotrebné alebo dokonca neaktuálne. Tu pomáhajú napr. aplikácie, ktoré automaticky rozoznávajú podobné zábery a odstraňujú zbytočné duplicity (samozrejme, môžu sa vás najprv pýtať na dovolenie).
Ak nechcete, aby sa vám všetky videá a fotky, ktoré vám niekto preposlal, ukladali do zariadenia či prepĺňali online úložisko, zmeňte si nastavenia v aplikácii, cez ktorú komunikujete.
Nastavte si napr. aj, že všetko staršie ako rok sa presunie do archívu a zálohy, čím uvoľníte používané miesto a zabezpečíte, že pri krádeži, strate alebo fatálnom poškodení zariadenia neprídete o vzácne momenty.
3. Stratené kľúče, zabudnuté aktualizácie a odbery
Ďalším tipom na digitálne jarné upratovanie je urobiť si poriadok v heslách a online prístupových kódoch.
V dobe umelej inteligencie sa dostávame do bodu, kedy aj zdanlivo silné heslá obsahujúce čísla a veľké a malé písmená dokážu podvodníci pomerne ľahko prelomiť.
Preto, ak na prihlásenie sa do internet bankingu, pracovného e-mailu, do vašej wi-fi siete či do účtov na sociálnych sieťach už dlho používate rovnaké heslo, je čas si ho čím skôr zmeniť.
Ak vás nič nenapadá, na generovanie silných hesiel môžete využiť rôzne stránky venujúce sa bezpečnosti.
Netreba zabúdať ani na dlho neodkliknuté aktualizácie – čím novší softvér máte v smartfóne či v televízore, tým lepší výkon vám vie podať a je v ňom aj menej bezpečnostných chýb. Takže smelo do toho!.
Áno, oplatí sa pozrieť aj na odbery všetkých možných noviniek a používanie licencií. Možno ste už aj zabudli, čo všetko ste si predplatili rok dozadu a dnes to už nevyužívate. Alebo zbytočne platíte mesačné poplatky za hry, siete či aplikácie, ktorú už dávno nepoužívate.
Pozrite si v nastaveniach vašich zariadení, za čo všetko platíte a či je to pre vás stále aktuálne. Rovnako si môžete preriediť nielen platené aplikácie, ale tiež tie neplatené, ktoré vám dnes už iba zbytočne zaberajú miesto v mobile či v televízore.
4. Jarné upratovanie v chladničke
Veľa domácností trpí plytvaním potravinami. V chladničke si neraz nájdeme zabudnutý skysnutý jogurt či zeleninu, na ktorých si už pochutnáva pleseň a nie vy.
Keď si pozrieme na štatistiky, po bývaní a energiách míňajú Slováci najviac peňazí práve na potraviny. Pri priemernom plate to vychádza na viac ako 250 eur mesačne. Preto je asi vhodné zaoberať sa tým, ako potraviny uchovávať čerstvé čo najdlhšie.
Našťastie, dnes je robenie poriadku v chladničke, ale aj v prehľade spotreby jednotlivých potravín pomerne jednoduché. Na trhu sú rôzne užitočné mobilné aplikácie, s ktorými si môžete nakúpené potraviny oskenovať a sledovať aplikačné oznamy o blížiacich sa dátumoch spotreby. Niektoré aplikácie dokonca dokážu navrhovať recepty podľa zakúpených potravín, čo tiež pomáha.
Podobne ako s chladničkou môžete pomocou iných aplikácií kontrolovať rodinný rozpočet a robiť poriadok v zbytočných výdavkoch, prípadne regulovať spotrebovanú elektrinu v domácnosti. Vôbec to nie je ťažké!
5. Rozhádzané vnútro a myšlienky
Náš posledný tip na jarné upratovanie vás možno prekvapí. Štatistiky sú však neúprosné. Na Slovensku máme za posledné roky prudký nárast duševných ochorení.
Stres je novodobým fenoménom, ktorým trpí extrémny počet ľudí. Na spomalenie a upratanie si myšlienok a pocitov akoby nebol čas.
Preto si dajme aspoň na jar, počas upratovania, záväzok, že sa pozrieme nielen na domácnosť, ale aj na duševnú pohodu v rodine. Potrebujeme to nielen pre seba, ale aj ako dobrý príklad pre generáciu, ktorá nám doma vyrastá. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2022 totiž o samovraždu pokúsili najmä mladí ľudia vo veku 15 až 19 rokov.
A pritom im aj ich milované digitálne technológie, ktoré majú večne v rukách, dokážu pomôcť. Ak neviete ako, skúste napr. IPČko – má spustenú internetovú poradňu, kde sa aj tí najväčší mladí introverti dokážu dostať k pomoci formou, ktorá im je blízka. Prostredníctvom chatovania. Stovky a tisíce úspešných “zásahov” hovoria sami za seba.
Pre dospelých prikladáme odkaz aj na e-mailovú poradňu Linky dôvery Nezábudka, v ktorej si môžete sami vybrať psychológa: https://dusevnezdravie.sk/online-poradna/.
A na záver už len jedna pripomienka:
Nech už si vyberiete akýkoľvek druh jarného upratovania, prajeme vám nech urobí to, čo má. Prinesie vám do života nový vánok, reštart a spokojnosť.