Svet sociálnych sietí sme si už vo Vedeli ste, že… zľahka priblížili. No nebolo by sociálnych sietí, keby nebolo domén.
Či už domén najvyššej úrovne (tú slovenskú .sk spravuje spoločnosť SK-NIC a.s.), druhej úrovne, ktoré obsahujú meno (napr. webstránky ako virtualno.sk) alebo ďalších úrovní. Všetky tieto tri úrovne, zahŕňajúce čarovné písmenká www, typicky tvoria názov webového sídla napríklad: www.mojadomena.sk.
Ak by ste si radi osviežili vedomosti o tom, čo to doména vôbec je, nájdete ich v tejto časti Akadémie virtuálneho Slovenska.
Vedeli ste, že…
- prvé doménové meno s príponou .com bolo zaregistrované už v roku 1985? Patrilo spoločnosti Symbolics, ktorá sa zaoberala výrobou počítačov.
V súčasnosti už neslúži pôvodnému účelu, ale nájdete tam informácie o histórii tohto webu či štatistiku jeho návštevnosti.
A nemožno mu uprieť prvenstvo – veď vzniklo v čase ešte pred spustením samotného World Wide Web (www). - prvé verejné webové sídlo uzrelo svetlo sveta 6. augusta 1991 a stále je ho možné navštíviť? Vzniklo vo výskumnom centre CERN v Ženeve (Švajčiarsko) a je na ňom predstavená myšlienka world wide webu a jeho potenciálu.
- sa dá nájsť zoznam niektorých československých domén ešte zo septembra 1992? Nájdete tam viaceré najmä vzdelávacie inštitúcie, ale aj súkromné spoločnosti či štátne orgány z Čiech a Slovenska. Dokument je súčasťou webovej podoby českého Múzea internetu.
- slovenská doména najvyššej úrovne .sk vznikla v roku 1993? Dá sa povedať, že následne nastal naozajstný rozvoj virtuálneho Slovenska.
- ešte rok po rozdelení Československa (teda v roku 1994) bolo na internete aktívnych 2 300 domén s koncovkou .cs? Existencia domény .cs bola ukončená až v roku 1995.
- doména google.com, z ktorej sa stal svetovo najznámejší vyhľadávač, sa mala pôvodne volať inak? Založili ju kamaráti Larry Page a Sergej Brin a oficiálne sa jej vznik datuje k septembru 1998. Pôvodný názov mal byť Googol.com, pričom slovo “googol” znamená v matematike pomenovanie pre číslo 10100 (teda číslo 1 a za ním sto núl). Ako to však chodí, našla sa chybička vo forme preklepu a z Googolu je dnešný Google.
- si je ešte stále možné zaregistrovať doménu s koncovkou zaniknutého Sovietského zväzu (.su)? Ako dôveryhodnú adresu pre virtuálne podnikanie ju však neodporúčame – doménu údajne používa viac než polovica kyberzločincov z Ruska a krajín bývalého Sovietského zväzu.
- počet domén najvyššej úrovne sa za posledné desaťročie mnohonásobne zvýšil? V roku 1984 existovalo len 6 doménových koncoviek (domén najvyššej úrovne): .com, .net, .gov, .mil, .gov a .edu. Tento typ domén nazývame “generické domény” a zhruba pred 10 rokmi ich bolo stále menej ako 30. No a v súčasnosti je ich približne 2000! Prevažná väčšina je však využívaná iba veľmi špecificky a na Slovensku je absolútnou kráľovnou doména .sk.
- prvá doména, ktorá súvisela s ochorením Covid-19, bola na Slovensku zaregistrovaná 25. januára 2020? Teda v čase, keď sa ešte nedalo predpokladať, aké dlhodobé následky bude mať pandémia na naše reálne aj virtuálne životy. Bola to doména koronavirus.sk a odvtedy pribudlo množstvo domén tematicky súvisiacich s koronou, ktoré sa stali nevyhnutnou súčasťou „nového” bežného života.
- priemerná dĺžka názvu domény vo svete je 11 znakov? Pre porovnanie – slovenské (.sk) domény majú najčastejšie vo svojom názve 8 znakov. Viac nielen o dĺžke slovenských domén si môžete prečítať vo Výročnej správe o internete na Slovensku za rok 2021.
Ak by ste chceli preveriť svoje vedomosti z tejto oblasti, vyskúšajte si naše kvízy o zaujímavostiach zo sveta domén alebo o doménových koncovkách.