Blíži sa Medzinárodný deň detí, ktorý sa v našich končinách oslavuje od roku 1952 a pripadá na 1. jún.
Vznik tejto tradície možno hľadať už v roku 1925, kedy sa konala „Svetová konferencia pre blaho detí” vo švajčiarskej Ženeve. Zástupcovia 54 krajín sveta vtedy prerokovávali závažné témy ako detská práca, chudoba a vzdelanie.
Od tejto udalosti uplynulo takmer 100 rokov. Za ten čas sa svet výrazne zmenil.
Keby sa spomínaná konferencia konala v súčasnosti, určite by medzi pálčivé témy patrila aj bezpečnosť detí vo virtuálnom priestore.
Pred 100 rokmi o internete nikto ani nechyroval, dnes je neodmysliteľnou súčasťou našich životov a aj životov detí.
Počas pandémie sa stal dokonca akýmsi „pojítkom so svetom vonku”, keď nám zabezpečoval prácu z domu, nákupy, kultúrne zážitky a aj komunikáciu s lekármi. Deťom zase dištančné vzdelávanie a náhradu socializácie so svojimi kamarátmi.
Deti sú krehké nielen fyzicky, ale hlavne mentálne. Potrebujú rásť a učiť sa, postupne spoznávať nástrahy reálneho sveta a vybudovať si schopnosť brániť sa voči nim.
Virtuálny svet sa však rozvíja takou rýchlosťou, že aj dospelí majú častokrát problém zorientovať sa v ňom, chovať sa zodpovedne, bezpečne, jednoznačne rozoznať riziká a zakročiť voči nim.Deti to majú preto ešte ťažšie, lebo im chýba skúsenosť z bežného života, ktorú by mohli aplikovať na ten virtuálny.
Nie je nič neobvyklé, že aj dvojročné či menšie deti ťukajú na dotykovú obrazovku telefónu alebo tabletu. Vnárajú sa do hlbín sveta, ktorý je už teraz hlbší ako Mariánska priekopa.
Vedia rodičia alebo rodinní príslušníci, kam sa ich deti vo virtuálnom svete dostanú a či ich do seba nevtiahne až príliš hlboko? A koľko času tam vlastne trávia? Nevytvára sa im závislosť od technológií?
Zvyšovanie povedomia o bezpečnosti na internete všeobecne zaostáva.
Ako sa hovorí: „Zločin je vždy o krok pred právom.”
Preto je téma bezpečnosti na internete dôležitá, priam akútna svojou naliehavosťou.
Portál Virtuálnô sa tejto téme venuje vo viacerých rovinách – informujeme o novinkách, prinášame návody, ale aj priamo podporujeme projekty, ktoré sa bezpečnosťou zaoberajú.
V tomto článku si napríklad môžete prečítať pár tipov, ako má dieťa správne zaobchádzať so svojou elektronikou.
Podporili sme aj vznik edukačného seriálu pre deti Ovce, ktorý zrozumiteľnou formou vysvetľuje hrozby internetu. Autor tohto projektu, Miro Drobný, stojí aj za ďalším úspešným dielom – filmom Kto je ďalší. Film vychádza z príbehov, ktoré sa naozaj udiali a rozoberá témy ako je kyberšikana, killfie – selfie a online sexuálne vydieranie.
Mladé dievčatá sa vďaka projektu Security Girl môžu stať nielen bojovníčkami za bezpečnosť svojich informácií, ale aj pomáhať iným. Za touto aktivitou stojí organizácia Aj ty v IT, ktorá bola podporená z Fondu SK-NIC.
—
Ak vám téma bezpečnosti detí vo virtuálnom priestore nie je ľahostajná a máte nápad, ako ju zlepšiť, prihláste sa do Výzvy Fondu SK-NIC pre veľké projekty 2022!
Aj drobné kroky môžu byť začiatkom veľkých zmien a prvotná myšlienka sa môže rozrásť do skvelého veľkého projektu!