Tematika ochrany biodiverzity v spojení s klimatickou zmenou je momentálne environmentálnou prioritou na globálnej úrovni.
Aby sa téma nestala iba teóriou či neuchopiteľnou stratégiou, organizácia CEEV Živica ponúkne školám v spolupráci s odborníkmi (botanikmi a počítačovými vedcami) možnosť priameho zapojenia sa do užitočného zberu dát, ktoré povedie k aktualizácii databázy voľne rastúcej flóry na vybraných územiach Slovenska.
Autorov tohto projektu motivoval najmä nedostatok informácií o tomto type vzdelávania a taktiež absencia využitia moderných informačných technológií.
„V spolupráci s francúzskymi botanikmi a vývojármi mobilnej aplikácie Pl@ntNet na rozpoznávanie rastlín a tiež so Štátnou ochranou prírody zapojíme 20 vybraných stredných škôl do zberu dát (fotiek rastlín) prostredníctvom mobilnej aplikácie, a to vo vybraných biotopoch Slovenska,“ tvrdí Mgr. Ivana Poláčková, koordinátorka projektu. Takéto cielené mapovanie biodiverzity nielen zhromažďuje dáta botanikom, no najmä vedie k zmysluplnému vzdelávaniu mládeže v prírode.
Zapojenie škôl je výborným spôsobom, ako u študentov popularizovať vedu a zároveň veľmi prirodzene posilňovať vzťah k prírode, jej rozmanitosti a ochrane. S použitím moderných technológií sa navyše takéto vzdelávanie stane pre deti atraktívnejším.
Organizácia Živica okrem zberu dát vytvorí aj efektívny online vzdelávací nástroj pre učiteľov a lektorov o možnostiach využitia aplikácie Pl@ntNet pri vyučovaní vonku a pri zbere vedeckých dát.
Tento projekt je súčasťou ďalšieho rozvoja platformy Hurá von venujúcej sa podpore a rozvoju inovatívneho vzdelávania vo vonkajšom prostredí, ktorého cieľom je zvýšiť senzitivitu populácie voči prírode a jej ochrane.