Mnohí si možno spomenú na aféru z roku 2006, keď prístup do siete slovenského Národného bezpečnostného úradu chránilo supersilné a extrabezpečné heslo v podobe nbusr123 – a nie týždne či mesiace, ale až niekoľko rokov!
Išlo o testovacie heslo, ktoré bolo nastavené pri odovzdávaní systému a následne sa už nikto neunúval ho zmeniť. Odvtedy však už uplynul nejaký čas a ľudia by v tejto oblasti mali byť poučenejší a zodpovednejší. Ale nie sú…
V roku 2013 bolo najpoužívanejším heslom 123456. V roku 2014 tiež. Rovnako aj v roku 2015 a všetkých ďalších až po súčasnosť.
Len v Spojenom Kráľovstve používa ešte stálo toto heslo pre prístup k nejakej službe, počítaču alebo webovej lokalite vyše 23 miliónov ľudí. V priebehu posledných rokov totiž pribudlo ohromné množstvo online zariadení, súvisí to najmä s príchodom internetu vecí.
Len pre zaujímavosť – v roku 2019 bolo podľa spoločnosti Statista.com na internet pripojených približne 27 miliárd rozličných zariadení, v roku 2025 by ich už malo byť viac než 75 miliárd a veľká väčšina z nich bude patriť práve k internetu vecí. Mnohé z nich sú nechránené, komunikácia nešifrovaná a stále sa v nich bežne používajú heslá nastavené výrobcom, ktoré sa nikto neunúva zmeniť.
Že to naozaj začína byť problém, vidno napríklad na tom, že americký štát Kalifornia schválil zákon, ktorým od januára 2020 zakázal používať na akýchkoľvek zariadeniach pripojených k internetu najznámejšie, respektíve prednastavené prihlasovacie mená a heslá typu „admin“, „passw0rd“, „12345“ a podobné. Výrobcovia tak musia vygenerovať pre každé vyrobené zariadenie unikátny samostatný kód.
A prečo je dôležité nemať takéto heslo? Lebo nie je naozaj žiadne umenie prelomiť ho a dostať sa do vášho účtu. Stačí si ho proste “tipnúť”.
V každom prípade, heslá v nasledovných zoznamoch by medzi nimi nemali byť a rozhodne si ich nevyberajte pre svoje služby, zariadenia alebo online účty ani vy!
Najpoužívanejšie heslá vo Veľkej Británii v roku 2019 (v zátvorke počet online účtov)
zdroj: National Cyber Security Centre
Prebraté a aktualizované z partnerského projektu kry-sa.sk, pôvodný autor Martin Kamenický.