Cestovanie sa za posledné desiatky rokov rapídne zmenilo.
Predovšetkým je vôbec možné cestovať. Tento fakt môže byť pre staršie generácie stále veľmi vzácnou vecou po ťažkých rokoch absolútnej kontroly pohybu. Ale aj porovnanie posledných 30 rokov a dneška odhaľuje mnohé zmeny. Poďme si o tom pri príležitosti Dňa turistických sprievodcov povedať trošku viac.
Tento medzinárodný sviatok sa oslavuje 21. februára a áno, aj na Slovensku. Máme tu dokonca Asociáciu sprievodcov alebo presnejšie povedané: Slovenskú spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR).
KTO JE SPRIEVODCA V CESTOVNOM RUCHU?
Portál Kariéra.sk hovorí, že sprievodca:
- sprevádza jednotlivcov a skupiny počas turistických zájazdov,
- má naštudované historické fakty a zaujímavosti a vie o nich podať odborný výklad,
- výklad podáva v materinskom aj cudzom jazyku,
- dokáže fundovane odpovedať na otázky turistov,
- zvláda operatívne riešiť problémy vzniknuté pri sprevádzaní.
Cestovný ruch je dnes dokonca možné študovať na školách, no ak máte chuť sa tým živiť, stačí si urobiť jeden zo sprievodcovských kurzov a začať podnikať ako sprievodca.
Vyzerá to ľahko, ale natíska sa jedna otázka… sú v dnešnej digitálnej dobe sprievodcovia vôbec potrební?
CESTOVANIE KEDYSI A DNES
Na začiatku sa na chvíľku vráťme dozadu časom. Aby sme si pripomenuli, že presúvanie sa z bodu A do bodu B nebolo kedysi iba záležitosťou mobilu a GPS.
Cestovanie kedysi
Kedysi sme cestovali iba v “offline” režime. Internet totiž neexistoval a nie je to ani tak veľmi dávno. Kto si to ešte pamätá? A tí mladší, viete si to predstaviť?
Z kufrov sme vyberali papierové mapy… Pred cestou autom sme dlhé hodiny plánovali detailnú trasu až do cieľa. S blízkymi sme komunikovali iba občas a to s dopredu kúpenými predplatenými telefónnymi kartami. Zážitky a pracovné cesty sme zaznamenávali najskôr na čiernobiely a neskôr na 24-obrázkový farebný film.
Ak sme trávili letnú dovolenku v zahraničí, bolo zvykom riešiť ju v podstate iba cez cestovné kancelárie a ich turistických sprievodcov či delegátov. Anglický jazyk nebol cca pred 30 rokmi na Slovensku vyučovaný. Preto aj cesty do odľahlejších častí sveta podnikali skôr tí, ktorí sa dorozumeli alebo si vedeli zaplatiť niekoho, kto ich cestou previedol – teda sprievodcov.
Cestovanie dnes
Svet je prepojený ako nikdy predtým. Dnes si kúpime letenku a zajtra sme na konferencii v Barcelone, zdolávame vrcholy Álp či plávame vo vodách Atlantického oceánu.
A rovnako rýchlo to vieme oznámiť aj svetu. Obľúbili sme si cestovanie na vlastnú päsť. Prečo by aj nie. Mobil je naša peňaženka, fotoaparát, doktor, telefón a aj sprievodca v jednom. A to vďaka mapám, navigáciám, prekladačom všetkých jazykov sveta a ďalším užitočným aplikáciám odporúčajúcim reštaurácie, zábavu či športové podujatia.
Spomeňme niektoré z tých najpopulárnejších online nástrojov a portálov:
- Booking.com či AirBnB – ubytovanie na cestách, Booking.com pre ľubovoľné ubytovanie aj s doplnkovými službami ako napr. objednanie taxi, AirBnB hlavne pre prenájom súkromných ubytovaní,
- Tripadvisor – aplikácia nabitá státisícami recenzií z celého sveta o rôznych lokalitách, najmä ohľadom reštaurácií,
- Google Prekladač – veľmi rýchla, spoľahlivá prekladateľská aplikácia, s ktorou sa nestratíte v žiadnom kúte sveta,
- Google prehliadač ako obrázkový prekladač – vedeli ste, že ak si odfotíte text v inom jazyku cez Google prehliadač, tak vám vie tieto texty priamo v odfotenej fotke prepísať do slovenčiny?
- dopravné služby – napr. Bolt, Uber, … – prenájom taxi služieb priamo z mobilu aj na deň dopredu, prenájom bicyklov a pod.
- Revolut či iné – univerzálne platobné mechanizmy vytvárajúce jednorazové či nabíjacie kreditné karty aj s korektnými konverziami cudzej meny,
- Airalo a podobne – virtuálne SIM karty pre lokálne telefonovanie alebo dátový prenos bez roamingu,
- rôzne AI aplikácie (aplikácie s umelou inteligenciou) rozoznávajúce priamo podľa fotografie pamiatky, sochy, budovy, na základe čoho poskytujú textový výklad, historické fakty a pod.
ÚSKALIA SLUŽIEB SPRIEVODCOV
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no byť sprievodcom je dnes o niečo náročnejšie. Či už ide o sprievodcov na našej domácej pôde alebo tých zahraničných.
Tým, že sa cestuje rýchlejšie, stále ďalej, omnoho častejšie a veľa informácií je dostupných online, tak je tu veľká požiadavka ohľadom kvalitných a vždy nových informácií. Ideálne odovzdaných zážitkovou formou, na ktorú klient do smrti nezabudne.
A pritom je to jedna z najťažších prác, nielen čo sa týka počtu odrobených hodín.
Ako v jednom zo svojich článkov priznal Travelistan – jeden z najväčších súčasných cestovateľských bloggerov a spisovateľov, v hre je obrovský stres. Každý sprievodca sa snaží klientom odovzdať čo najviac informácií a to tým najlepším možným spôsobom – za ideálneho počasia, dobre naladeným a sýtym.
Turistický sprievodca neustále plánuje, komunikuje, prispôsobuje program potrebám svojich klientov. Nie je to tak, že príde o piatej domov z práce a vypne. Kým iní dovolenkujú, či už 7, 10 alebo aj 15 dní, on tvrdo pracuje na ich šťastí.
PREČO CESTOVAŤ S TURISTICKÝM SPRIEVODCOM AJ DNES?
Súhlasíme, že cestovať na vlastnú päsť má svoje čaro, ale nie je to pre každého. Najmä nie ak sa pri tom musíte napr. starať o niekoľko maloletých detí alebo sa nachádzate v neznámom a rizikovom prostredí. Prinášame vám preto dva pohľady, kedy si radšej zvoliť sprievodcu cestovného ruchu:
- Keď cestujete po Slovensku a chcete podporiť domáci turizmus – v zahraničí hltáte všetky informácie o miestach, kam vkročíte, ale čo si takto pochodiť aj slovenské lokality spolu s pútavým výkladom?
Ktovie, možno sa toho o mieste, kde práve teraz žijete, dozviete viac, ako ste tušili. Pozrite si dostupných sprievodcov na https://www.ssscr.sk/ alebo objavte pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa turistických sprievodcov podujatia priamo na stránkach obcí. Mnohé mestá totiž mávajú počas 21. februára zaujímavý program spojený práve s týmto dňom.
- Keď chcete šetriť čas pred aj počas dovolenky – faktom je, že ak si chcete naplánovať dovolenku do bodky, bude vás to stáť veľa času, hľadania informácií na webových stránkach a aj veľa vyberania. A možno aj tak nenájdete úplne to, čo hľadáte.
Preto si dopredu určite, na ktoré cesty by sa vám zišiel sprievodca. Ak sa snažíte na svojich cestách vyhľadávať autenticitu daného prostredia, sprievodca a jeho bohaté kontakty s “miestnymi” je dobrá voľba. Niekedy vás môže previesť vinicami či hradbami, inokedy zase džungľami alebo plantážami.
Na záver dodávame iba: cestujte! Blízko aj ďalej. Cestovanie totiž otvára oči, srdcia aj myseľ. A nakoniec je jedno, kam vás cesta zavedie. Dôležité je, aby vás na nej sprevádzala dobrá nálada a možno aj dobrí ľudia v podobe sprievodcov či priateľov.