Čas tesne po vianočných sviatkoch a pár dní pred Silvestrom je vždy taký zvláštny. Niekto ho trávi v práci, lebo musí, niekto preto, že tam uteká. Väčšina z nás je však doma, na cestách za rodinou, na chaty, pri rozprávkach a koláčikoch. Napadlo vám už niekedy, že toto je ideálny čas na veľa prípravných činností?
Že prečo?
Navarené predsa máme. O deti sa má kto starať. Klienti zväčša tiež sviatkujú, e-maily, stavbári, služby oddychujú. A tak je čas buď tiež oddychovať až do Nového roka alebo urobiť niečo pre seba.
Spísali sme pre vás zopár tipov, ako sa počas tých pár „hluchých“ dní, ktorými zväčša plávame bez väčšej aktivity, vyplniť virtuálnym uprataním.
1. Vytrieďte darčeky a nevhodné zaveste na internet
Možno ste dostali už tretí mixér pod stromček. Druhýkrát Atlas sveta alebo menší sveter, ktorý nikdy nenosíte. Nenechajte to všetko roky stáť v skrini. Buďte tento rok akční a to, čo sa vám nehodí, vymeňte, predajte, posuňte ďalej. Nakoniec budete z toho mať peniaze, za ktoré si môžete kúpiť niečo vhodnejšie.
Určite poznáte tzv. “second-handy” (miesta, kde sa predáva oblečenie z druhej ruky). A všimli ste si, že dnes majú tieto „sekáče“ rôznu podobu, mnohé sú online a netýkajú sa iba oblečenia?
Spomeňme si napr. bazos.sk, kde môžete predávať aj elektroniku alebo mobilnú aplikáciu Vinted – tu zase predáte oblečenie aj topánky, …
Vedeli ste, že existujú napríklad aj výkupy použitých kníh? Ak nie, pozrite si knihobot.sk alebo Knihovrátok od Martinusu.
A ak chcete niečo vrátiť do bežného obchodu, na internete vždy nájdete odpoveď, kde a ako sa to dá.
2. Ukážte deťom prakticky, čo sú to sviatky hojnosti
Ak ste rodič, určite poznáte ten mierny strach po každých Vianociach, keď obehnete celú rodinu a pýtate sa, kam dáte všetky tie nové hračky…
Dáme vám jeden pekný tip. Naučte deti, aby sa vždy na Nový rok vzdali niekoľkých nepoužívaných hračiek. A nie iba tak, že ich hodia do koša, ale tak, že ich “posunú ďalej” tým, koho dokážu potešiť a urobiť im druhé Vianoce.
Môžu to byť detské oddelenia nemocníc, škôlky či zariadenia pre opustené deti. Dokonca aj pre zvieratká v útulkoch sa robia zbierky s hračkami resp. inými praktickými vecami z domácnosti, ako sú deky, uteráky a pod..
Pri takomto “posúvaní” odporúčame pridať seba alebo vašich známych napríklad do tematických Facebook skupín vo vašom mieste bydliska. Prípadne sa rovno môžete stať odberateľom na týchto stránkach.
3. Upracte si! Nielen doma, ale aj v počítači a mobile
Určite ste za rok na vaše mobily nafotili a natočili veľa záberov. Kedy, keď nie na konci roka, je čas ich všetky zálohovať (duplikovať na ďalšie vami vybrané miesto)? V mobiloch máme predsa všetci tie najdôležitejšie momenty z našich životov – naše radosti, lásky, deti, vnúčatá, výlety, psíkov a mačky, a o tieto zábery predsa nechceme prísť!
Ak máte so zálohovaním technické problémy, neviete, či zálohovať na takzvaný cloud (čítajte klaud, teda virtuálne miesto) alebo fyzicky na externý disk, využite aktuálnu situáciu.
Je medzi sviatkami, chodíte na návštevy alebo oni k vám. A niekto z nich to určite bude vedieť nastaviť a poradí vám. Či nie? Potom stačí do vyhľadávača začať písať frázu: „Ako zálohovať Yiaomi/iPhone/Lenovo/Samsung/, …” …doplňte, čo máte doma.
TIP
Nezabudnite si na konci roka poupratovať aj e-maily (vymazať všetko nepotrebné), spomínaný cloud, nepoužívané aplikácie v telefóne (a s nimi súvisiace napr. predplatné za ich používanie). A sa nepodarí všetko, tak aspoň niečo.
4. Zmeňte, ako posielate e-maily a znížte tak svoju digitálnu uhlíkovú stopu
Asi premýšľate, čo tým chceme povedať. Digitálna uhlíková stopa je však pojem, ktorý sa týka každého. Predstavuje celkové vyprodukované emisie skleníkových plynov, ktoré vytvárame ako jednotlivé osoby či organizácie. Zvláštne? Nezrozumiteľné?
V princípe sem však patrí všetko, čo počas dňa robíme, vrátane posielania e-mailov.
Vedeli ste, že keď miliardy ľudí posielajú denne e-maily či iné správy, tak sa to z pohľadu vyprodukovaných emisií rovná niekoľkým miliónom áut? A to už Zem celkom cíti.
Pýtate sa, prečo? Na poslanie jedného e-mailu je totiž potrebná elektrická energia, nejaké úložisko, servery a množstvo ďalších vecí.
Ak je jedným z vašich novoročných predsavzatí správať sa v roku 2024 ekologickejšie, môžete začať napr. od elektronickej pošty:
- zmažte všetky staré (najmä neprečítané) e-maily (aby sa niekde nemuseli stále ukladať),
- prestaňte posielať e-maily s veľkými prílohami (produkujú oveľa viacej CO2),
- zrušte si odber nečítaných newslettrov (načo ich posielať),
- naučte sa na e-mail odpovedať v menších vláknach, prípadne iba páčikovou reakciou, ak to vaša technológia umožňuje.
5. Naštartujte svoj online biznis s novým webom
Ten dlho odkladaný nápad na štart e-shopu či novej online komunikácie svojich služieb – využite čas “nádychu” po sviatkoch práve na jeho začiatok.
Už dávno neplatí, že webovú stránku dokáže zhotoviť iba „ítečkár“ alebo webový vývojár za nemalé peniaze. Dnes to dokážete urobiť sami. A tak môžete byť so svojím produktom, službou, zdieľanými vedomosťami bližšie k novým zákazníkom, ktorí obľubujú digitálny svet a nakupovanie cez e-shopy.
- Doménu si kúpite za pár minút. Stačí si len vymyslieť dobrý názov. Ak neviete na nič prísť, skúste generátory názvov.
- Vzhľad webu si môžete vytvoriť pomocou šablón. Napríklad taký WordPress vám dá jednoduché prostredie na správu webu.
- Fotografie nafotíte každým lepším telefónom a texty vám dnes už hravo napíše umelá inteligencia, ako napr. nástroj ChatGPT.
- Vy to všetko už len doladíte.
6. Vstúpte do nového roka skúsenejší
S Novým rokom sa často začínajú aj rôzne vzdelávacie kurzy. Nielen plávanie či angličtina, ale napríklad aj tie odborné, marketingové, manažérske, podnikateľské… A preto je tých pár dní pred rokom 2024 ideálnym časom na hľadanie takýchto kurzov a prihlásenie sa na ne. Prípadne si môžete niektoré krátke víkendové kurzy rovno spraviť.
Samozrejme, sú tu aj predstavitelia starej dobrej klasiky – knihy. Kvalitnou vzdelávacou knihou nič nepokazíte, a ak si ju kúpite v elektronickej podobe, môžete si ju čítať kedykoľvek a kdekoľvek.
Pre ozaj dobrú kúpu odporúčame pozrieť si najprv recenzie konkrétnych kníh na webových sídlach kníhkupectiev či knižných portálov ako medziknihami.sk.
TIP
Knihy dnes môžete nielen čítať, ale aj počúvať. Nezabudnite si preto v ponuke (napr. aj v kníhkupectvách) pozrieť aj ponuku audiokníh, ktoré si môžete vychutnávať aj pri šoférovaní, cvičení či kočíkovaní.
7. Hrajte spolu hry – offline či online
Ak ste rodič alebo starý rodič, využite čas Vianoc na to, aby ste lepšie spoznali vaše dieťa/vnúča a jeho svet. Pýtajte sa ho na to, čo hráva na mobile, na ktoré sociálne siete chodí, prípadne si spolu natočte tanečné video na sociálnu sieť TikTok.
Môžete prepájať aj svoj reálny svet s virtuálnym svetom vášho potomka – kartové hry hrať spolu v online prostredí, kresliace hry kresliť na tablet, hádanky lúštiť v mobile a podobne. Fantázii sa medze nekladú. Jedine vášmu strachu z prezradenia, že tento svet veľmi nepoznáte. A strach predsa nestojí za to, aby vás obral o spoločnú zábavu s tými najbližšími.
Prajeme príjemné prežitie sviatkov a užitočne a pekne strávený čas medzi nimi!